Öne Çıkanlar mardin kurban esed Diyarbakr FETÖ

Bu haber kez okundu.

Dha Gaziantep Bölge Haberleri
GÜZELBEY; ANTEP İNANILMAZI EFSANELEŞTİRDİGAZİANTEP Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Antep'e 'Gazilik' unvanının verilişinin 93'üncü yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.Güzelbey mesajında, Kurtuluş Savaşında Antep halkının Fransız işgal kuvvetlerine karşı verdiği muazzam direnişin sonunda TBMM'nin Antep'e bu başarısından dolayı 8 Şubat 1921 tarihinde 'Gazi'lik unvanı verdiğini söyledi. Dünyanın ilk ve tek 'Gazi' unvanını sahip kenti olan Antep'in dönemin en güçlü devletlerine karşı verdiği mücadelenin neticesinde bu unvanı elde ettiğini, mücadelenin tüm dünyaya emsal olduğunu anlatan Güzelbey, "Öyle destanlar vardır ki bunlar tarih sayfasına altın harflerle yazılır. İşte Anteplilerin yurdunu düşmana vermemek için gösterdiği kahramanlığın destanı böyle yazıldı. Kurtuluş savaşının çetin zamanlarında Antep'te yakılan ateş, o muazzam direnişin meşalesini tutuşturmuştur. Şehit kanlarıyla sulanan bu topraklarda efsaneleşen Antep ve Anteplilerin direnişi, yurdumuzun diğer yerlerindeki mücadele ve direnişlere örnek olmuştur" diye konuştu.GAZİANTEP, ()

////SEYDER BAŞKANI ÇİÇEK: 35 BİN KATILIMCI BEKLİYORUZSEBAT Eğitimciler ve Yazarlar Derneği (SEYDER) Başkanı Ufuk Çiçek, Türkiye genelinde düzenlenen Hz. Muhammed'in hayatını içeren 'Herkes O'nu Okuyor' yarışmasına Kahramanmaraş'tan 35 bin katılımcı hedeflediklerini söyledi.SEYDER Başkanı Ufuk Çiçek, yönetim kurulu üyeleriyle dernek binasında düzenlediği basın toplantısında her yıl Peygamber Yolu Derneği’nin Türkiye genelinde düzenlediği 'Herkes O'nu Okuyor' yarışmasının bu yılki müracaatlarının başladığını duyurdu. Yarışmanın Kahramanmaraş'taki ayağını SEYDER olarak gerçekleştirdiklerini belirten Çiçek, 'Bu yarışmanın kaybedeni yok' sloganıyla yola çıktıkları yarışmaya 10 bin kişinin başvurduğunu kaydetti. Çiçek, 24 Mart'ta sona erecek başvuruları sayısını 35 bin olarak hedeflediklerini ifade ederek şunları söyledi: "Allah’ın efendimize ilk emri ve aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti gösteriyor ki; İslam medeniyetinin vazgeçilmez şartı okumaktır. Bizler de efendimizin hayatını okumak, O’na dair bilgilenmekle mükellefiz. Peygamber Yolu Derneği’nin Türkiye genelinde 'Bu yarışmanın kaybedeni yok' sloganıyla başlattığı 'Herkes Onu Okuyor' yarışması Kahramanmaraş’ımızda da büyük bir ilgi görmektedir. Yarışmanın Kahramanmaraş ayağını Sebat Eğitimciler ve Yazarlar Derneği olarak bizler yürütmekteyiz. Yarışma kapsamında Kahramanmaraş’ta 'O'nu okumayan kalmasın' düşüncesiyle 35 bini aşkın kişinin efendiler efendisini okuması hedefliyoruz. Kahramanmaraş’ta yapılacak sınavda her kategoriden ilk üçe girenler Gaziantep’te bölge sınavına katılacaklar. Bölge sınavında dereceye girenler ise 20 Nisan’da İstanbul’da yapılacak olan ödül töreninde ödüllerini alacaktır. Yarışmaya başvurular 24 Mart tarihinde son bulacaktır. Sınavlar 31 Mart ile 12 Nisan tarihleri arasında toplam 28 seans şeklinde yapılacaktır. İlimizde yapılan sınavda dereceye girenlere 13-18 Nisan tarihleri arasındaki bir günde yapılacak Kutlu Doğum programı ile ödülleri verilecektir."Çiçek, yarışmada dereceye girenlere ise çeşitli ödüller verileceğini sözlerine ekledi.Mücahit YOLCU/KAHRAMANMARAŞ, ()

////WHO HEYETİ KAHRAMANMARAŞ'TADÜNYA Sağlık Örgütü (WHO) Acil Durum Sağlık Koordinatörü Corinna Reinicke, beraberindeki heyetle Kahramanmaraş'ta incelemelerde bulundu.WHO Acil Durum Sağlık Koordinatörü Corinna Reinicke Reinicke, beraberinde WHO Türkiye Ülke Ofisi görevlisi Toker Ergüder, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü görevlisi Yusuf Irmak, İl Sağlık Müdürü Dr. İlker Çitil ile İl Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener'i makamında ziyaret etti. İl Sağlık Müdürü Dr. İlker Çitil ve İl Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener, heyete kentte barınan Suriyeliler ve sağlık hizmetleriyle ilgili bilgi verdi.İl Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener, "Sağlık hizmetleri ve muhtemel işbirliği alanlarının tespiti için bir süredir WHO ile çalışmalar yürütülüyordu. Yetkililere ilimizde yaşayan Suriyelilere yaptığımız koruyucu sağlık hizmetleri ve çalışmalardan bahsedildi. Karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerini anlattık. Onlar da bizden gelen taleplerin çözümü konusunda her türlü desteği vereceklerini belirttiler" dedi.Mücahit YOLCU/KAHRAMANMARAŞ, ()

////REKTÖR KARAASLAN: GÜNDE 2 BİN HASTAYA BAKIYORUZKAHRAMANMARAŞ Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, Tıp Fakültesi Hastanesi’ni ziyaret etti. Hasta ve yakınlarını dinleyen Rektör Karaaslan, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Cengiz Dilber ve Hastane Başmüdürü Halil Dilekoğlu’ndan bilgiler aldı.Hastane ziyaretine Fizik Tedavi Polikliniği’nden başlayan Rektör Karaaslan buradaki hastalarla bir süre sohbet etti. Psikiyatri Polikliniği, Yoğun Bakım ve Anjiyo Üniteleri ile servisleri gezen Karaaslan Başhekim Cengiz Dilber ile Başmüdür Halil Dilekoğlu’ndan hastanenin ve servislerin sorunları hakkında bilgi aldı. Bir süre Başhekim Cengiz Dilber ile baş başa görüşen Rektör Karaaslan, “Bilindiği gibi hastanemizi zamanından yaklaşık olarak 2 yıl önce açtık, her zaman söylediğim gibi bu açılışta başta Kahramanmaraş’ımızın siyasetçileri olmak üzere bürokratlarımızın, iş adamlarımızın ve çalışma arkadaşlarımın çok büyük emekleri var. Hastanemizde küçük aksaklıklar yok değil, bunlar yeni açılmış bir hastanede olabilecek şeyler. Bu küçük aksaklıklar için hastanemizin ilk açılışında hastalarımıza ve hasta yakınlarına hoşgörü beklediğimizi söylemiştik. Bugün yani açılışımızdan iki ay sonra poliklinik sayımız 2 bin civarına gelmiş durumdadır. Umuyorum ki bu birkaç ay sonra beş altı binlere çıkar. Hastanemizde bir Anjiyo cihazımızın yanına ikinci Anjiyo cihazı için kısa bir süre sonra ihaleye çıkılıyor. Halk dilinde EMAR olarak telaffuz edilen Manyetik Rezonans cihazını ise kiralamak yerine almaya karar verdik ve çok yakın bir zamanda hastanemizin kendi Emar cihazı olacak" dedi.2 ay içerisinde Kahramanmaraş için elzem olan ve çocuk hasreti ile yanan aileleri başka şehirlere gitmekten kurtaracak Tüp Bebek Ünitesini açacaklarını dile getiren Prof. Dr. Karaaslan, “Şuan en önemli sıkıntımız personel eksikliği, 2013 yılı sonunda alabildiğimiz 95 hemşiremiz bu günlerde görevine başlayacak ancak hastanemizin bütün katlarını hizmete açabilmek için gerekli olan 200 hemşire ve 100 sağlık personeli kadrosu için 2014 yılında da çalışmalarımız devam edecek. Ben bu güne kadar bizden desteklerini esirgemeyen siyasilerimizin 2014 yılında bu sorunumuza da çare bulacağına inanıyorum ve şunu söylüyorum Kahramanmaraş halkı biraz daha sabırlı olursa onlara bölgenin en iyi ve en modern hastanelerinden birini sunacağız" diye konuştu.Mücahit YOLCU/KAHRAMANMARAŞ, ()

////KAHRAMANMARAŞ’TA AĞAÇ BUDAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADIKAHRAMANMARAŞ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün şehir merkezindeki ağaçların bakım ve budama çalışmaları başladı.Kış aylarının başlaması ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından şehir merkezinde ağaç budama çalışmaları kentin ana arterlerinde başlatıldı. Ana caddeleri başta olmak üzere tüm cadde, sokak, refüj ve parklarda kısacası belediyenin sorumluluğunda olan tüm alanlarda budama faaliyetlerine titizlikle sürdürülüyor. Ağaç budama işlemleriyle elektrik ve iletişim hatlarının ağaç dallarından kaynaklı tehlike oluşturması önleniyor. Görüşü engelleyen yerlerdeki budama işlemleri oluşabilecek kaza riskini en aza indirmiş olurken bir taraftan da yollar üzerine eğilmiş dallarda bu arada göz estetiğine uygun bir şekilde budanarak şehrin genel görüntüsü daha güzel hale getiriliyor. Budanan ağaçlardan elde edilen odunların ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılarak, geriye kalan dalların ise yongalama makinesi kullanılarak öğütülüp ağaç diplerine serilerek yanı sıra da gübre olarak değerlendiriliyor.Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşlardan budama konusunda öncelik gerektiren ağaç ve dallar varsa bunların Kahramanmaraş Belediyesi Çözüm Masası’na bildirilmesi ya da müdürlüğe dilekçe verilmesi suretiyle kesme ve budama işlerinin teknik ekibimiz tarafından değerlendirilerek gereken işlemin yapılacağını bildirdi.KAHRAMANMARAŞ, ()

////TARİHİ KAPALI ÇARŞI İÇİN DERNEK KURULDUTÜRKİYE'nin büyüklük ve karma esnaf çeşitliliği açısından üçüncü sırada yer alan Tarihi Kahramanmaraş Kapalı Çarşı esnafı birleşerek Kahramanmaraş Tarihi Kapalı Çarşı Derneği'ni (KATARDER) kurdu.Esnafın sorunlarını dile getirmek amacıyla kurulduğu duyurulan derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ise Mutlu Bonat getirildi.Bonat, derneği kuruluş amacının tarihi çarşının sorunlarını çözmek ve kalkındırmak olduğunu belirterek, "Dernek, amaç olarak Tarihi Kapalı Çarşıyı tanıtma kalkındırmaya yönelik faaliyetlerinin yanı sıra kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını koruma yöresel alışverişi canlı tutma ile birlikte çarşı esnafının dayanışma yardımlaşma kaynaşma birlik ve beraberlik içerisinde çarşıya katkı sağlamaktır. Derneğimiz, Kahramanmaraş’ta aktif ve etkin bir rol oynacak olup, yapılacak ortaklaşa projelerle ses getirecek aktivitelerle; gerek şehir merkezinde, gerekse Türkiye’de birçok çalışmaya imza atacaktır" dedi.KAHRAMANMARAŞ, ()

////KAHRAMANMARAŞ BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDIKAHRAMANMARAŞ Belediye Meclisi Belediye Başkanı Mustafa Poyraz başkanlığında toplandı.Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan mecliste gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.Meclis, gündemin 2’nci maddesi olan Haydarbey Mahallesi 5795 ada 1 parselde bulunan arsanın spor tesisi olarak 10 yıllığına kiraya verilmesi teklifinin yanlış geldiği görüşüyle geri çekti. Meclis; İlan Reklam Yönetmeliği 21’inci maddesi C bendinde değişiklik yapılmasını, Mezarlıklar Müdürlüğü'ne 4 adet tam donanımlı cenaze nakil aracı alınmasını, Strateji Geliştirme Müdürlüğü ve Kütüphane Müdürlüklerinin ‘Teşkilat Yönetmeliği’nin görüşülmesini, Strateji Geliştirme Müdürlüğü ve Kütüphane Müdürlükleri için 2014 Mali Yılı Bütçesinden; 2 milyon 350 bin TL ödeneğin gerekli tertipler açılarak aktarılmasını, Taşınır Kesin Hesap Cetveli ile Taşınır Hesabı İcmal Cetvelini Üst Yönetici adına hazırlamakla yükümlü olmak üzere belediye Taşınır Konsolide Görevlisi olarak Strateji Geliştirme Müdür Vekili Halil Tutuk'un görevlendirilmesini, belediye mülkiyeti olan 3 adet arsa ile hissedar olduğu 5 adet arsadaki hisselerine satış kararı ve satış işlemleri için encümene yetki verilmesini kabul etti.Mecliste ayrıca gündem dışı maddeler görüşülerek karara bağlandı.KAHRAMANMARAŞ, ()

////SAĞLIK PERSONELİNE EĞİTİMİKAHRAMANMARAŞ'taki sağlık personeline Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi verilmeye başlandı.İl Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli NRP Sorumlusu Mehtap İbiş tarafından sağlık personeline NRP eğitimi verildi. İbiş, yeni doğanlarda oksijen yetmezliğinden ileri gelen boğulma ve bir hastalıktan sonra yerleşip kalan işlev veya doku bozukluklarının önlenmesi amacıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çocuk Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından 1998 yılından bu yana NRP eğitimleri verildiğini söyledi.İbiş, NRP'de doğum sonrası yeni doğan bulgularının doğru değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, yeniden canlandırma işlemlerinin uygun ve hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı. Eğitimin 3 gün süreceği bildirildi.KAHRAMANMARAŞ, ()MY (HK)  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.