Tıp dünyası şokta! Dünyada ilk kez görüldü: Kalbi yerinden kaydı!

İstanbul'da yaşayan 21 yaşındaki genç dünyada ilk kez görülen nadir bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kaldı. Gencin sol göğsündeki kitle nedeniyle kalbi 12 cm kaydı, akciğeri kâğıt gibi ezildi.

Dılara Dılara
Dılara Dılara
Editör
06.11.2023 - 19:42 Yayınlanma
7999 Gösterim

İstanbul’da 21 yaşındaki Burak Aktaş, işe girmek için sağlık raporu almak istediğinde hayatının en büyük sürpriziyle karşılaştı. Sol göğüs boşluğunda portakal büyüklüğünde bir kitle olduğunu öğrenen genç adam, kısa sürede karpuz boyutuna ulaşan dev tümörden kurtulmak için ameliyat masasına yattı.

Ekran görüntüsü 2023-11-05 134421

TÜMÖRÜN ADI: İMMATÜR TERATOM

Aktaş’ın sol göğüs boşluğundaki kitle, akciğer kaynaklı olmayan, henüz cenin aşamasında eşey hücrelerinin farklılaşmasıyla gelişen bir tür tümör olan “immatür teratom” olarak tanımlandı. Kemoterapiye rağmen büyümeye devam eden tümör, 2 ay içinde 10 katına çıkarak 6.5 kilo ağırlığa ulaştı.

KALBİ 12 CM SAĞA KAYDI

Tümörün büyümesi, Aktaş’ın hayati organlarına ciddi zararlar verdi. Sol akciğerinin yüzde seksenini ezerek kağıt gibi yapan tümör, kalbini de göğüs duvarında 12 santim sağa kaydırdı. Hem kalbe hem beyne giden ana damarlara baskı yapan tümör, Aktaş’ın vücuduna yeterince kan gitmesini engelledi.

Ekran görüntüsü 2023-11-05 134415

BAŞARILI OPERASYONLA KURTULDU

Aktaş, doktorların birlikte girdiği başarılı bir operasyonla dev tümörden kurtuldu. Operasyon sırasında kalbi normal yerine çekilen Aktaş’ın sol akciğerinin üst lobu alındı, ezilen alt lobu ise anestezi ekipleri tarafından pozitif basınçla yeniden şişirildi. Doktorlar, tümörün teratom türlerinden biri olduğunu ve embriyonik hücrelerden kaynaklandığını belirtti.

Ekran görüntüsü 2023-11-05 134408

Aktaş’ın babası Sadi Aktaş, oğlunun hastalığını öğrendiklerinde şok yaşadıklarını belirtti. Temmuz ayında iş için sağlık raporu almak üzere bir özel hastaneye gittiklerinde herhangi bir sorun olmadığını, ancak birkaç hafta sonra nefes darlığı, öksürük ve tansiyon düşmesi ile başka bir hastaneye gittiklerini söyledi. Röntgen çekildiğinde tümörün o kadar büyük olduğunu duyunca çok şaşırdıklarını ifade etti. Aktaş ise 3 aydır hayatının çok zor geçtiğini anlattı. Ameliyattan önce ne yatabildiğini, ne uyuyabildiğini, ancak ameliyattan sonra rahat bir nefes aldığını ve rahat bir uyku uyuyabildiğini dile getirdi.

Dilinizin rengi böyleyse dikkat! O hastalıkların habercisi olabilir Dilinizin rengi böyleyse dikkat! O hastalıkların habercisi olabilir

Kaynak: (DHA)
Editör Hakkında
Yorumlar
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı