Mide bulantısı şikayetiyle gitti, hayatının şokunu yaşadı

Adana'da Kemal Yaprak (66), dünyada 100 bin kişinin sadece 3'ünde görülen safra kesesi kanseri teşhisiyle karşı karşıya kaldı. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Sarıtaş, "Bu hastamızda, taş nedeniyle safra kesesi alındıktan sonra patolojik incelemesinde tesadüfen saptanıyor" dedi. Yaprak, peş peşe olduğu ameliyatlarla sağlığına kavuştu.

Dılara Dılara
Dılara Dılara
Editör
04.11.2023 - 15:45 Yayınlanma
5529 Gösterim

Adana'da tarım işiyle uğraşan 66 yaşındaki Kemal Yaprak, yaklaşık 7 ay önce mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerde safra kesesinde taş ve iltihap tespit edildi. 

Safra kesesi ameliyatı sırasında alınan parça, patoloji laboratuvarına gönderildi ve kanser teşhisi konuldu. Hastaya safra kesesi kanseri teşhisi koyan ekip, ikinci bir ameliyat gerçekleştirdi. 

Bu ameliyatta, hastanın daha önce alınan safra kesesine yakın bölgede bulunan lenf bezleri, karaciğer ve safra kanallarındaki kanserli tümörler temizlendi. Ameliyat başarıyla sonuçlandıktan sonra hasta bir süre yoğun bakımda takip edildi ve daha sonra servise alındı.

Tıp dünyası şokta! Dünyada ilk kez görüldü: Kalbi yerinden kaydı! Tıp dünyası şokta! Dünyada ilk kez görüldü: Kalbi yerinden kaydı!

100 BİNDE 3 ORANINDA GÖRÜLÜYOR

Doç. Dr. Gökhan Sarıtaş, safra kesesi kanserlerinin dünyada 100 binde 3 oranda görüldüğüne dikkat çekti. Hastalığın Türkiye'de de çok nadir görüldüğünü belirten Sarıtaş, genellikle ileri tetkiklerde rastlantısal saptandığını vurguladı. Sarıtaş, "Bu kanser türünde semptomlar her zaman olmayabiliyor. İnsidental dediğimiz, vücudumuzda klinik bulgu oluşturmadan ileri tetkiklerde rastlantısal olarak tespit edilebiliyor. Çok sinsi ve agresif seyreden bir tümör tipidir. Bazı hastalarda ise tespit edildiği anda çok fazla tedavi şansı olmuyor. Karın içerisine yayılmış tümörler tedaviyi engelleyebiliyor. Bu hastamızda da taş nedeniyle safrası alındıktan sonra rutin patolojik incelemesinde tesadüfen saptanıyor. Dış merkezde safra kesesi alınan hastanın yaptığımız ameliyat ile karaciğerin safra kesesine yakın olan kısmının çıkarılmasını, safra kanalları ve bu bölgedeki lenf bezlerinin tümörden arındırılmasını sağladık. Karaciğerin kısmi olarak alınması ve lenf bezlerinin temizlenmesi ameliyatını gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte de onkolojik kontrolleri devam edecek" dedi.

Safra kesesi taşı görülen hastaların ve tedaviyi yürüten hekimin çok dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Sarıtaş, şu uyarıları yaptı:

"Bu taşlar kanserin gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Özellikle 3 santimetreden büyük safra taşlarının 20 yıldan fazla safra kesesinde kalması kanser gelişmesinde önemli bir pay sahibidir. Safra kesesinde taş veya polip görülen, tifo taşıyıcılığı olan, parazitel enfeksiyonu olan kişilerin safra kesesi kanseri görülme olasılığı artmış hastalar olduğundan mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmalarını öneriyoruz. Ayrıca kilo kaybı, ateş, sarılık, karın ağrısı gibi rahatsızlıkları olan hastaların da sağlık kuruluşuna başvurmasını tavsiye ediyoruz."

Kaynak: DHA
Editör Hakkında
Yorumlar
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı