Gazeteciler Kaza Yaptı! 1 Ölü, 1 Yaralı Gazeteciler Kaza Yaptı! 1 Ölü, 1 Yaralı
Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarından mezun olmalarına rağmen yurt dışında eğitim görmüş gibi sahte beyanlarla Milli Eğitim Müdürlüğü'nden denklik belgesi alan 30 şüpheli, İstanbul merkezli 13 ilde düzenlenen operasyonda yakalandı. Şüphelilerin, Yükseköğretim Kurumlarının yabancı öğrencilere verdiği yüzde 10'luk kontenjandan yararlanarak üniversitelerin tıp, hukuk ve eczacılık bölümlerine yerleştirildiği anlaşıldı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte beyan ve sahte belge hazırlayan ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nden diploma denklik belgesi alan bazı kişileri tespit etti. Zanlıların, Türkiye'deki ortaöğretim kurumlarından mezun olmalarına rağmen, yurt dışında eğitim görmüş gibi sahte beyanlarla Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Denklik Belgesi aldıkları ve Yükseköğretim Kurumları tarafından sağlanan yüzde 10'luk kontenjandan yararlandıkları anlaşıldı. yabancı öğrenciler.

Böylelikle üniversitelerin tıp, hukuk, eczacılık gibi bölümlerine yerleştirilen şüpheliler hakkında teknik ve fiziki takip başlatıldı. Yapılan çalışmanın ardından adresleri ve kimlik bilgileri belirlenen şüphelilere operasyon için düğmeye basıldı. Polis bu sabah İstanbul, Ankara, İzmir, Şanlıurfa, Ağrı, Gaziantep, Tekirdağ, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Isparta, Mardin ve Şırnak'ta eş zamanlı baskınlar düzenledi.

Operasyonda, Yükseköğretim Kurumlarına sahte eğitim ve öğretim denklik belgesi düzenleyerek kayıt yaptıran, mezun olan ve çalışan 30 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Sahte belgelerin de ele geçirildiği operasyonlarda yakalanan şüpheliler, sorgulanmak üzere İstanbul Mali Suçlar Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.