Öne Çıkanlar mardin kurban esed Erdoğan Refahiye

Bu haber kez okundu.

Dha Gaziantep Bölge Haberleri (2)
HALI SEKTÖRÜNÜN TÜRKİYE ENVANTERİ HAZIRLANACAKGÜNEYDOĞU Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından halı üreticilerine yönelik sektörel istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda 2014 yılında halı sektörünün Türkiye fotoğrafının çekileceğini ifade eden Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, "Türkiye genelini kapsayan sektörel bir envanter çalışması yapacağız" dedi.Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Gaziantep Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer, GAİB Genel Sekreteri Salim Kocaer, ve çok sayıda halı üreticisi katıldı. 2013 yılı içerisinde Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen halı ihracatını anlatan Kaplan, 2014 yılının ihracat artışının aratarak devam etmesini beklediklerini, sektörel yeniliklerin sağlanması için gerekli her türlü çalışmanın yapılacağını da kaydetti. Selahattin Kaplan, halı sektöründe dünyanın üretim merkezi konumuna gelen Gaziantep'in bu özelliği fırsata çevirmesi gerektiğini anlatarak, "2013 yılında 1 milyar 529 milyon 399 bin dolarlık rekor bir rakamla ihracat gerçekleştirdik. Ocak verilerine göre ise bir aylık halı ihracatımız 128 milyon 355 bin dolar olmuştur. 2014 yılında elbette bu rakamların yükseltilmesi yanında yeni pazarların bulunmasına yönelik çalışmalarımız devam edecektir. Sektörümüzün gelişmesi için 2014 yılında halı desen kurslarının açılmasına ve geleneksel hale getirdiğimiz halı desen yarışmamızın sürdürülmesi yanında Türkiye genelinde halı sektörünün envanterini çıkaracağız. Türkiye genelinde bu sektörle ilgili işletme sayıları, bu işletmelerde istihdam edilen elemanlarla ilgili sayılar, makine ve teknik donanım sayılarını tespit ederek halı sektörünün Türkiye fotoğrafını çekmiş olacağız" diye konuştu.GAZİANTEP, ()

///YDS'DE BAŞARI İÇİN POZİTİF DÜŞÜNÜNGAZİANTEP Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rabia Hoş, Yabancı Dil Sınavı'nda başarılı olmak isteyen adayların, kendilerine güvenmesi, inanması ve pozitif düşünmesi gerektiğini belirterek, "YDS'ye yaklaştığımız şu günlerde adaylar çok fazla stres yapabilir. Sınava tamamen negatif düşüncelerle hazırlanmak, sınavın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir" dedi.Rabia Hoş, dil sınavında başarılı olabilmek için adayların çalışmalarını daha uzun bir süreçte gerçekleştirmeleri gerektiğini kaydederek, “Yabancı dili, anadili olarak konuşan çocuklar bile kendilerini güzelce ifade etmek için gerekli olan dil becerisini yaklaşık on yılda kazanıyor. Dil öğrenmek uzun bir süreç olduğu için disiplinli çalışmak gerekmektedir. Yabancı dilde süreklilik çok önemlidir. Çünkü özellikle ülkemizde yabancı dili aktif kullanabileceğimiz ortamların kısıtlı olması itibariyle kullanmadığımız bilgileri unutma ihtimalimiz hayli yüksektir. Onun için uzun bir dönemde devamlı çalışma en verimli yöntemdir" diye konuştu.Dil sınavına girecek öğrenciler için ilk adımın sınavla ilgili konulara ağırlık vermeleri gerektiğini dile getiren Hoş, “Adaylar soru biçimlerini iyi tanımalı ve uzun çalışma döneminde bol bol örnek çözmelidir. Öğrenciler sınavda çıkan soru biçimlerine göre en az 4 grup oluşturmalıdır. Unutulmamalıdır ki bir konuya çalışırken diğerleri tamamen göz ardı edilmemelidir çünkü dil bir bütündür ve her konu bir öğrenme fırsatı olarak değerlendirilmelidir" şeklinde konuştu.GAZİANTEP, ()

///ÇOCUK SANAT MERKEZİNE YOĞUN İLGİGAZİANTEP Valiliği Koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve Kalkınma Bakanlığı tarafından Sodes kapsamında finanse edilen 'Çocukları Kültür ve Sanatla Buluşturan Merkez Çocuk Sanat Merkezi' Şubat tatilinde çocuklara ve öğretmenlere yaratıcı drama eğitimleri verdi.Uzman yaratıcı drama liderleri tarafından bir hafta süreyle verilen eğitimlerde, grupların yaş özelliklerine, ilgi ve ihtiyaçlarına göre planlandı. Okul öncesi dönem 5-6 yaş grubuyla 7 farklı atölye çalışması gerçekleştirilirken, 7-9 yaş grubuyla 5 atölye, 9-12 yaş grubuyla 3 atölye, 12-15 yaş grubuyla da 1 atölye çalışması gerçekleştirildi. Okul öncesi dönem için farklı gelişim alanlarına yönelik etkinlikler, sanat disiplinleriyle örtüştürülerek yapılırken, ilköğretim öğrencilerine yönelik etkinlikler 'geri dönüşümün' önemi, yaratıcı yazma alıştırmaları, nesneden yola çıkarak grup dinamiği oluşturma, yaratıcılıklarının farkına vardırarak doğaçlamalarla özgüvenlerine katkı sağlamak amaçlı yapıldı.Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı ve Proje Koordinatörü Sema Marangoz, yaratıcı dramanın çocukların gelişimine olumlu etkisine vurgu yaparak, "Çocuklar, yaratıcı drama etkinlikleri sayesinde duygularını serbestçe ortaya koyma imkânı buluyorlar. Olumlu veya olumsuz duygularını rahatça yaşayabildikleri için de gerginlikten kurtuluyorlar. Yaratıcı Drama Çocukların sanatsal duyarlılığını arttıran ve hayal gücünü geliştiren bir öğrenme aracıdır. Bu nedenle merkezimizde uzman eğitmenlerle bu atölyeleri gerçekleştiriyoruz, her defasında daha fazla talep ile karşılaşıyoruz. Yaratıcı drama etkinlikleri, çocuğun bilişsel becerilerinin gelişimini de desteklerken, zihinsel gelişimine katkı sağlıyor. Çocukların düşünme, konuşma, dinleme ve anlama becerilerini geliştiren yaratıcı drama etkinlikleri sırasında problem çözme becerileri desteklendiği için olaylara farklı bakış açısı ile yaklaşabilmeleri sağlanıyor. Böylece yaratıcı drama etkinlikleri ile sosyal iletişimin temelleri atılıyor" diye konuştu.GAZİANTEP, ()

///PROF. DR. CELAL KORAŞLI EMEKLİ OLDUGAZİANTEP Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Koraşlı'nın emekli olması nedeniyle, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı toplantı salonunda tören düzenlendi.Prof. Dr. Celal Koraşlı için düzenlenen emeklilik töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, emeklilik törenlerinin, hatıralarla ve emeklilik dönemine kadar bıraktığı izlerle anıldığını ifade etti. Prof. Dr. Coşkun, emekli olan Prof. Dr. Celal Koraşlı'ya yaptığı çalışmalar için teşekkür etti ve plaket verdi.GAZİANTEP, ()

///ŞEHİTKAMİL HAVUZDA KAMPA GİRDİGAZİANTEP'TE Şehitkamil Belediye Spor Kulübü Yüzme Takımı, Alanya Belediyesi Olimpik Kapalı Havuzda, Rus Milli Takımı, Türkiye Triathlon Milli Takımı ve Türkiye Açık Su Milli Takımı ile birlikte sıkı bir kampa girdi. Şehitkamil Belediyesi Alleben 1 ve Alleben 2 Yüzme havuzlarının faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye çapında önemli başarılar elde eden yeşil- siyahlı kulübün sporcuları kampta yeni şampiyonluklar için kulaç atıyor.Şehitkamil Belediyespor Kulübü Yüzme Takımları Antrenörü Ali Özkan Binici, kamp süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Baş Antrenörümüz Cengiz Bingül hocamızın koordinatörlüğünde 6 antrenör ve 52 sporcudan oluşan kafilemizle Alanya Belediyesi Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu'nda kamp çalışmalarımıza başladık. Şu anda ekibimizle birlikte 15 Şubat 2014 tarihinde Kahramanmaraş ilinde gerçekleştirilecek TYF Kardeş İller Projesi yarışmalarına ve 27-30 Mart tarihlerinde Alanya da düzenlenecek Paletli Yüzme Büyükler Türkiye Şampiyonası hazırlıklarımızı başarıyla sürdürüyoruz. Umut ediyorum ki verimli bir kamp neticesinde sporcularımız daha iyi başarıların altına imza atacaklardır" dedi.Alanya Belediyesi Destek Hizmetleri ve Spor Müdürü Saim Kanlı de katkılarından dolayı Şehitkamil Belediyesi'ne teşekkür etti.GAZİANTEP, ()

///
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.