Öne Çıkanlar kurban esed mardin Diyarbakr Kent

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-1) Kursu turnuvayla tamamladılar

MERSİN'de Akdeniz Belediyesi İŞTAR Kadın Merkezi öncülüğünde satranç eğitimi alan çocuklar, kurs dönemini tamamladı. Kursiyer çocuklar, düzenlenen turnuvada bilgilerini sergiledi. Kursun verildiği Güneş Mahallesi Kadın Merkezi'nde düzenlenen turnuvaya Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Makbule Kaplan ve Belediye Meclis Üyesi Fatmagül Demirtağ ile satranç eğitimi alan çeşitli yaş gruplarından 17 kursiyerin aileleri de konuk oldu. Yapılan müsabakalar sonunda dereceye giren çocuklara kupaları verilirken, bütün çocuklara da birer satranç takımı hediye edildi. İŞTAR Kadın Merkezi Koordinatörü Besime Gülhan Yağ, çocukların düşünsel süreçlerini güçlendirmenin satranç gibi zeka geliştiren oyunlarla mümkün olduğunu belirterek "Böylelikle çocuklarımızla hem eğlenip güzel vakit geçiriyoruz, hem de gelişimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bunun için yaklaşık 3 buçuk ay süren bir kurs düzenledik. Bizim için çok keyifli bir süreçti. Katılan ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.
ME(AŞ/EŞ)(14.02.2014)(FOTOĞRAF) //////// Mersin'de asfalt atağı MERSİN Büyükşehir Belediyesi'nin, kent genelinde asfaltlama çalışmalarına ağırlık verdi. Mersin'e bağlı 13 ilçe, belde ve köylerde süren çalışmalar kapsamında, Huzurkent'te de yollar yenilendi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan Huzurkent'e bugüne kadar toplam 15 bin ton asfalt döküldüğünü söyledi. Başkan Özcan, Mersin geneline günde ortalama 2 bin 500 ton asfalt döküldüğünü ifade ederek "Mersin'de adeta asfalt şenliği yaşanıyor. Halkımızın yüzündeki bu memnuniyeti hissetmek, bizim en büyük mutluluğumuz. Gittiğimiz her bölgede vatandaşlarımızın bize gösterdiği ilgi en büyük motive kaynağımız" dedi.
ME(AŞ/EŞ)(14.2.2014, FOTOĞRAFLI) //////// Pazarcılardan teşekkür MERSİN'in merkez Toroslar İlçe Belediye Başkanı Hamit Tuna'ya, Mersin Pazarcılar Odası tarafından teşekkür plaketi verildi. Başkan Tuna, Mersin Pazarcılar Odası tarafından gerçekleştirilen etkinliğe katıldı. Pazarcılar Odası Başkanı Fuat Kalkan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen gecede Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer de hazır bulundu. Tuna, esnafa sunduğu katkılar dolayısıyla verilen plaketi ESOB Başkanı Dinçer ve Oda Başkanı Kalkan'ın elinden aldı. Yaptığı konuşmada Pazarcılar Odası ile her zaman istişare içerisinde çalıştıklarını vurgulayan Tuna, "Çağdaş Toroslar ve dünya kenti Mersin istiyorsak bu iddialara ulaşabilmenin de standartları var. Kentin her anlamda çağdaş projelerle bezenmesi gerekmektedir. Toroslar Belediyesi olarak pazar esnafımızın daha modern ortamlarda esnaflık yapabilmelerine ve vatandaşımızın da daha sağlıklı ve hijyenik ortamlarda alışveriş yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla ilçemizde 10 adet kapalı semt pazarı ve 1 adet üretici pazarı inşa ederek hizmete sunduk. Yer olduğu sürece tüm mahallelerimizde bu çalışmamıza devam edeceğiz" dedi.
ME(AŞ/EŞ)(14.2.2014)(FOTOĞRAF) /////////////// Cezaevinde üretim

MERSİN'in Silifke ilçesinde M Tipi Kapalı Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki tutuklu ve hükümlülerin yaptığı süs eşyaları satışa sunularak gelir elde etmeleri sağlanıyor. Cezaevi içindeki iş atölyesinde tutuklu ve hükümlülerin üretimleri, cezaevi karşısında açılan el işleri satış reyonunda satışa sunuluyor. Cezaevi Müdürü Eşref Başekin, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin hem meslek öğrendiğini hemde para kazandıklarını söyledi. Cezaevi içindeki iş atölyesinde tutuklu ve hükümlülerin maket gemiler, anahtarlık ve tesbiler, takı çeşitleri, ebru ve hat sanatı gibi alanlarda üretim yaptığını anlatan Başekin "Birçok vatandaşımız cezaevindeki insanların orada boşa zaman harcadıklarını düşünüyor. Ancak böyle bir şey yok. Çünkü her ne suçtan olursa olsun cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerimize okuma yazma kursları, meslek edindirme kursları, el sanatları kursları gibi birçok kurs açıyoruz. Bu kurslarla hükümlü ve tutuklularımızı topluma daha faydalı bireyler olarak eğitiyoruz. Bunların yanında morallerini düzeltip, motivasyonlarını sağlamak amacıyla kendi aralarında müzikli eğlence programları tertip ediyoruz" dedi.

Mehmet OKUR / SİLİFKE(Mersin),()
MO(AŞ/EŞ)(14.02.2014)(FOTOĞRAF) //////////// 12 kilogramlık lagos MERSİN'in Silifke ilçesine bağlı Kurtuluş köyünde avlanmak için denize açılan balıkçıların ağına 12 kilogramlık lagos balığı takıldı.
Kurtuluş Köyü'nden denize açılan Caner Can, yakaladığı balığı pazaryerinde satışa sunduğunu belirterek "12 kilogramlık lagosu gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Balık pazarına gelen müşteriler ise lagos balıklarına büyük ilgi gösteriyor. Balığın pahalı olmasına rağmen lezzetinden dolayı alıcısı çok. Kilosu 50 TL olan lagos cinsi bu balığımızın satış fiyatı 60 TL" dedi.
MO(AŞ/EŞ)(14.02.2014)(FOTOĞRAF) /////////// Çilek fidelerine bakım

MERSİN'in Silifke ilçesinde birinci yılını dolduran çilek fideleri bakıma alınıyor. Fidelerin kuruyan yaprakları kopartılırken, sürgün veren uzantıları da yeniden toprakla buluşturuluyor. Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, geçen yıl bazı firmaların getirdiği fidelerin bozuk çıkması nedeniyle üreticilerin zor durumda kaldığını hatırlatarak, "Bu yıl çilek üreticilerimize Allah kolaylık versin diyorum. Sezonun yaklaşmasıyla birlikte bu yıl ikinci verimi alınacak olan çilek tarlalarında fidelerin bakım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Geçen yıl dikimi yapılan fakat bu yıl da iyi verim beklenen çilek tarlalarında, fidelerin kuruyan yaprakları kopartılarak, sürgün veren kolları da toprağa yeniden dikiliyor. Bunun yanında kaliteli ve bol verimli bir üretim elde edebilmek için üreticilerimizin, çilek fidelerini ve arazilerini sık sık analiz ve toprak tahlili yaptırmaları konusunda duyarlı hareket etmelerini istiyoruz" dedi.
MO(AŞ/EŞ)(14.2.2014, FOTOĞRAF) /////////// Turunçgilde çeşit projesi MERSİN'in Erdemli ilçesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TÜBİTAK'ın destek verdiği 'Turunçgillerde sektörel gelişim ve ihracat şansını artıracak yeni çeşitlerini ve yeni Turunçgil anaçlarını geliştirme projesi' başlatıldı. Projeyi yürütecek olan Çukurova Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu ve Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü temsilcileri Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda bir araya geldi.
Toplantının açılışında konuşan proje koordinatörü Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr Turgut Yeşiloğlu, çalışmaya TÜBİTAK'ın 3 milyon 400 bin lira destek verdiğini söyledi. Yeşiloğlu, 4 yıl sürecek olan projede aday çeşitlerin ortaya çıkartılması için 40 ile 50 bin deneğin kullanılacağını kaydetti. Yeni anaç geliştirme hedeflerinin bulunduğunu da kaydeden Yeşiloğlu, şöyle devam etti:
"Türkiye'de bahçelerimizde kullanılan turunçgil anacının yüzde 95'i turunç üzerine aşılı. Turunç da göçüren dediğimiz tirizteza hastalığına çok duyarlı. Bu hastalık artık Avrupa' dan ülkemize çeşitli yollarla çok hızla gelmeye başladı. Ancak yayılmıyor, yayıldığı takdirde turunç anaçlarımızın yüzde 95'i tehdit altında. Dolayısı ile turunç anacına alternatif yeni anaç geliştirmemiz gerekmektedir. Bu yönde çalışmalarımız var."
Toplantının sonunda katılımcılar turunçgil bahçeleri ile fidanlık seralarını gezdi.
MD(AŞ/EŞ)(14.2.2014, FOTOĞRAFLI) //////////////// Kadın çiftçiler eğitilecek MERSİN'in Tarsus ilçesinde hayata geçirilen 'Çiftçiyim, Anneyim Kazancımla Güvendeyim, Kadın Çiftçi Eğitim Projesi' ile 300 kadına eğitim verilecek. Projenin tanıtım toplantısı Gözenler Restoran'da yapıldı. Toplantıya, Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mevlüt Yavuz, Tarsus Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hayri Erdoğan, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kadın çiftçiler katıldı.
Toplantıda konuşan Tarsus İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hayrı Erdoğan, projenin Sağlıklı, Kızılçukur, Olukkoyağı, Aliefendioğlu, Mantaş, Takbaş, Sucular, Kelahmet, Avadan, Günyurdu, Ulaş, Karadirlik ve merkezden oluşan köylerde 300 kadın çiftçi ile gerçekleştirileceğini belirtti. Erdoğan, proje ile kadın çiftçilerin, tarım, hayvancılık, ana çocuk sağlığı, ilk yardım, süt hijyeni, ev ekonomisi ve aile içi iletişimin güçlendirilmesi gibi konularda bilgilendirileceğini vurguladı.
TD(AŞ/EŞ)(14.2.2014)(FOTOĞRAF)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.