Öne Çıkanlar mardin Vezneciler PDY ABD Alman Liberal Partili

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-1)

ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-1) Notre Dame'ın Kamburu 13 Şubat'ta MERSİN Devlet Opera ve Balesi (MDOB) Victor Hugo'un aynı adlı eserinden baleye uyarlanan 2 perdelik 'Notre Dame'ın Kamburu' balesini 13 Şubat saat 20:00'de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşturuluyor. Eser üç boyutlu dekoru ve saatler alan plastik makyajıyla dikkat çekiyor. Cesane Pugni'nin müziklerine yer verilen eserin orkestra şefliğini Vladimir Lungu üstleniyor. Bujor Hoinic ise yeniden düzenlemeler yaparak kendi bestelerini de kullanıyor.
2013 Donizetti en iyi koreografi ödülünü paylaşan Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Armağan Davran ve Volkan Ersoy'un koreografi ve librettosunu yazıp, sahneye koyduğu eserin, dekor tasarımı Adnan Öngün, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı Fuat Gök'e ait. Yaklaşık 2 saat süren Zangoç Quisamado'nun plastik makyajını Ankara Devlet Opera ve Balesi makyörlerinden Refik Yerlitaş uyguluyor. Başlıca rolleri Özlem Şenormanlılar, Mahmut Akyol, Irakli Bakhtadze, Burak Serkan Cebeci, Büşra Ay, Serbülent Biçer, Özge Uzun Ösmen, Murat Koman, Tarkan Günal, Tuba Şennalbant, Göksel Toker, İsmail Şereflioğlu paylaşıyor.
ME(AŞ/EŞ)(11.02.2014)(FOTOĞRAF) //////////// Arıcılar, kaçak arıcılardan şikayetçi MERSİN'in Silifke ilçesinde Arıcılar Derneği Başkanı Ahmet Şen, kaçak arıcılara yönelik önlem alınmasını istedi. Yaklaşık 420 bin kovanla arıcılık yapılan Silifke'de, ilçe dışından gelen kaçak arıcıların, kurallara uymadığını savunan Ahmet Şen, bu nedenle arı ölümleri yaşandığını belirtti. Şen "2013 yılının sayımına göre Silifke yöresinde 420 bin 416 kovan var. İlçe dışından gelen ve bizim birliğimize üye olmayan arıcılar, arılarını bizim kışlaklara getiriyor. Onların arıları bizimkilerden fazla ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın koyduğu kurallara uymuyorlar. Arıları buraya getirdikleri zaman konaklama izni almıyorlar. Bizim arıların içerisinde kışlık yiyecekleri var fakat onların yok. Bizim arılarımızın yiyeceklerini yağma ederek, ölümlerine neden oluyorlar" dedi. Bu duruma 2014 yılında son vermek üzere adımlar attıklarını anlatan Şen "Orman İşletme Müdürlüğü ile birlikte, orman arazi bölgesinde arı kışlatma yeri temin ettik. 44 kişiye kışlatma bölgesinde parsel dağıtıldı. Buraların ballı bitkiler ile donatılması için Orman İşletme Müdürlüğü'nce
yeni fidanlar dağıtıldı. Kışlaklar bölgesinde arsa temin eden arıcılar bu fidanları dikecekler" diye konuştu.
MO(AŞ/EŞ)(11.2.2014)(FOTOĞRAF) /////////////////////// Özcan: Mezitli'ye önemli yatırımlar yaptık

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Adayı Macit Özcan, merkez Mezitli ilçesine önemli yaptırımlar yaptıklarını söyledi. Macit Özcan, CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan ile birlikte Tece'de GMK Bulvarı üzerinde bulunan seçim bürosunun açılışını yaptı. Açılışta yaptığı konuşmada, aday adaylığı sürecinde Mezitli'de 17 kişinin adaylık için yarıştığını kaydeden Özcan, "Tek korkumuz, aday açıklandığı zaman diğer arkadaşlarımızın küskünlük gösterme olasılığıydı, ancak bütün korkularımız boşa çıktı. Çünkü diğer aday adayı arkadaşlarımızın tamamı Neşet Bey'in etrafında toplandılar ve birliğimizin bozulmasına izin vermediler" dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Mezitli ile ilgili yatırımlarına değinen Özcan, Mezitli ve Tece arasındaki kanalizasyon yapım işinin Dünya Bankası'ndan alınan kredi ile önümüzdeki hafta başlatılacağını vurguladı. Özcan, "15 Şubat 2014 Cumartesi günü Mezitli-Tece arasındaki kanalizasyon yapımının temelini atacağız. 17 milyon Euro'luk bir maliyeti olan söz konusu çalışma ile bu kanalizasyon sisteminde toplanan pis sular, yine bu iş kapsamında Mezitli'de kuracağımız atıksu arıtma tesisinde biyolojik ve kimyasal arıtmaya tabii tutulacak ve denize temiz su olarak deşarj edilecek. İki yıl gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanacak olan bu tesis sayesinde, Mezitli-Tece arasındaki yazlıklardan daha rahat bir şekilde denize girilebilecek" diye konuştu. 2006 yılına kadar Mezitli ilçesinde yaşayanların artezyen suyu kullandıklarını hatırlatan Özcan, şunları söyledi:
"Daha önce iki gün yağmur yağması sonucu Mezitli'nin bütün caddeleri sular altında kalıyordu. Bu sorunu çözmek için Mezitli'de 25 kilometre altyapı çalışması yaptık ve şu andaki görünümüyle Mezitli, Ankara'nın Çankaya'sı konumundadır. Mezitli ile ilgili 5 binlik planlar da hazır. İnşallah önümüzdeki dönemde belediye meclisinde bu planları onaylarız ve tıpkı Yenişehir ilçesinde olduğu gibi, Mezitli'de de kuzey bölgesinin gelişmesine öncülük edecek yatırımlar yaparak, 650 bin kişilik bir kenti hayata geçiririz."
ME(AŞ/EŞ)(11.02.2014, FOTOĞRAFLI) /////// AK Parti Adayı Sever, destek istedi MERSİN'de AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sever, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde vatandaşlardan destek istedi. Mustafa Sever, Ak Parti Yenişehir Belediye Başkan Adayı Gönül Dilmenli ile birlikte esnaf ziyareti yaptı. Sever, ziyaret öncesi Yenişehir Adayı Gönül Dilmenli'nin Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra esnaf, dernek ve kahvehane ziyaretlerinde bulunan Sever, projelerini anlattı, işsizlik konusuna değindi. Mersin'de 50 bin civarında işsiz olduğunu belirten Sever şunları söyledi:
"Öncelikli hedefimiz Mersin'de Büyükşehir Belediyesi'nin bu zamana kadar yapması gereken temel belediyecilik hizmetlerini ivedilikle tamamlayarak, Mersin'i yatırımcıların hizmetine hazırlamak olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak, alt yapıyı hazırlamaz, sene 2014'te hala kanalizasyon sorununu aşamaz, ulaşımda mesafe kat edemez, çağdaş ve huzurun hakim olduğu bir Mersin hazırlayamazsanız bu şehre yatırımcı gelir mi? Yatırımcının olmadığı, istihdamın yapılmadığı bir şehir kalkınır mı? Yatırım demek, üretim demek, istihdam demek, işsizliğin son bulması demektir. Mersin'imizin çocukları neden başka şehirlere karın tokluğuna çalışmaya gidiyor? Bizim çocuklarımız Mersin dışında başka şehirlere çalışmaya gidecekse, ülke yönetiminde söz sahibi olabilmek için gitmelidir. İnşallah bizim yönetimimizle Mersin'de işsizliği sıfırlayacağız."
ME(AŞ/EŞ)(11.2.2014)(FOTOĞRAF) ////////////////// CHP'li Tarhan'ın köy projeleri MERSİN'in merkez Mezitli ilçesinde CHP Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, Fındıkpınarı ve Demirışık köylerinde seçim çalışması yaptı. Vatandaşlarla görüşmelerinde projelerini anlatan Tarhan, başkan seçilmesi halinde köylerde yaşayanların sorunlarını çözmek için çalışacağını söyledi. Tarhan "Her konuda tarımsal ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi yönünde, meyve suyu fabrikası gerekiyorsa, soğuk hava deposu gerekiyorsa, süt işleme merkezi gerekiyor ise bu fabrikaları sizlere kazandıracağız. Belediyeler artık yatırım yapabiliyor. Kooperatif kurarsanız, dernek veya birlik kuruduğunuz zaman belediye yapıp bunu sizlere teslim edebiliyor. Belediyede bir tarım şubesi kuracağız. Toprak analiz laboratuarı, gübre ve ilaçlarınızı daha uygun koşullarda alma imkanı sağlayacağız. Gençlerimizin yaz-kış burada oldukları zaman daha çok uğraş alanı için mekanlar yapacağız" dedi.
GD(AŞ/EŞ)(11.02.2014)(FOTOĞRAF) ////////////// Öngel: İhalelerimiz şeffaf MERSİN'in Silifke İlçe Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, 2014 yılında da tüm ihaleleri şeffaf, basına ve halka açık olarak yapmaya devam edeceklerini söyledi. İhale komisyonunun yaptığı tüm ihaleler ve meclis toplantılarının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da basına ve halka açık olacağını belirten Öngel, "Amacımız tüm personelimizle birlikte belediyemizin katılımcı, şeffaf, halkla bütünleşen yönetim anlayışı içinde hizmet verilen çalışmalara katkıda bulunmaktır. Kamu yararını her şeyin üstünde tutan bir anlayışla hizmet etmeyi kendimize görev bilerek hizmet vermeye çalışıyoruz. Silifke'de yaşayan bütün insanlarımız için çalışmak en temel hedeflerimizden biridir" dedi.
MO(AŞ/EŞ)(11.2.2014)(FOTOĞRAF) //////// CHP'li Turgut seçim bürosu açtı MERSİN'in Silifke ilçesinde CHP Belediye Başkan Adayı Dr. Mustafa Turgut, seçim bürosu açtı. Turgut'un Taşucu beldesindeki seçim bürosunun açılışına CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, İlçe Başkanı Fatma Çekmen, aday adayları Ahmet Şimşek, Nail Trak ve Ebru Çalışkan da destek verdi. Açılışta konuşan Turgut, şunları söyledi:
"Yıllardır doktorluk hayatımda milletimize hizmet etmek için çalıştım. Şimdi artık memleketime ve halkımıza hizmet etme şerefine nail olmak için sizlerleyim. Sizlerin desteğiyle bunu başaracağız. Silifke'de CHP rüzgarı esiyor. Esnafımız, vatandaşlarımız ve köylülerimiz artık değişim istiyor. Bizimle Silifke kazanacaktır. Yaşadığımız coğrafyada, Silifkeli esnafımızın, çiftçimizin, işçilerimizin ve kısaca halkımızın birçok problemlerle boğuştuğunu görmekteyiz. İlçemizde refahın artırılması ancak insanların mutluluğunun ve yaşam kalitesinin artmasıyla mümkün olacaktır."
MO(AŞ/EŞ)(11.2.2014)(FOTOĞRAF) ///////// Meclis salonu genişletiliyor MERSİN'in Silifke İlçe Belediyesi, 30 Mart seçimlerinin ardından meclis üye sayısının artacağını göz önüne alınarak meclis salonunu yenileme çalışması başlattı. Silifke Belediye Meclisi, şubat ayı toplantısını Başkan Bayram Ali Öngel başkanlığında yaptı. Toplantıda konuşan Başkan Öngel, 30 Mart seçimlerinden sonra meclis üyesi sayısının 31'e yükseleceğini hatırlatarak mevcut salonda yenileme çalışmaları başlatacaklarını söyledi.
TD(AŞ/EŞ)(11.2.2014)(FOTOĞRAF)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.