Öne Çıkanlar mardin kurban esed Erdoğan İstanbul

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-1) Çilek'te dünya 3'üncüsü olduk

MERSİN'in Silifke İlçe Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Türkiye'nin 300 bin tonu aşan çilek üretimiyle dünyada 3'üncü sıraya yükseldiğini açıkladı. Başkan Can, son yıllarda yeni çeşitlerle ve modern tarım teknikleri ile yürütülen başarılı çalışmalar sonucunda çilek üretiminin hızla arttığını söyledi.
Çileğin taze olarak tüketildiği gibi dondurmadan, reçel ve pasta yapımına kadar pek çok sektörde kullanılabildiğine dikkati çeken Can, yetiştiği dönemde başka meyvelerin az olmasından dolayı çileğin daha da gözde haline geldiğini belirtti. Çileğin, taze meyvenin az olduğu dönemde yetiştiği için iyi gelir getirdiğine işaret eden Can, Türkiye'de seracıların son dönemde çileğe yöneldiğini vurguladı. Türkiye'de çilek üreten bir seracının, takip eden yıllarda da çilek ekimini sürdürdüğünü vurgulayan Can, "Türkiye 300 bin tonu aşan üretimi ile dünyada en fazla çileğin üretildiği üçüncü ülke haline geldi. Dünya çileğinin yaklaşık yüzde 7'si ülkemizde yetişiyor. Avrupa'da ise İspanya ile en fazla çilek üreten ülke konumundayız. Dünyada Amerika 1 milyon 312 bin ton ile birinci sırada yer alıyor" dedi.
Türkiye'de Mersin'in 142 bin ton çilek üretimi ile ilk sırada yer aldığının altını çizen Can, Antalya'nın 33 bin 600 tonla ikinci sırada bulunduğunu, Aydın, Bursa ve Manisa'nın da önemli çilek üretim merkezleri arasında yer aldığını dile getirdi.
Türkiye'de çilek ihracatının geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 3 artış gösterdiğini ifade eden Can, Türkiye'nin en fazla Rusya Federasyonu'na çilek ihraç ettiğini, Rusya'yı Romanya, Bulgaristan ve Irak'ın takip ettiğini bildirdi. Can, teknolojik seraların artması ve lojistik imkânlarının gelişmesiyle çilek ihracatının daha da artacağını belirtti.
MO(AŞ/EŞ)(5.2.2014)(FOTOĞRAF) ///////////// Marul fiyatı yükseldi

MERSİN'in Silifke İlçesi'nde kademeli şekilde yapılan marul üretimi, son dönemde üreticisini sevindirdi. Hava şartları nedeni ile ilk zamanlar düşük fiyatla piyasaya sürülen marul, havaların üretime uygun olması nedeniyle daha yüksek fiyattan satılmaya başlandı.
Üreticiler "İlk zamanlarda düşük fiyatlarla alıcı bulan marul, yöredeki bazı üreticiler tarafından hasat edilmeyerek tarlada bırakıldı. Şimdi ise fiyatlar olması gereken düzeye çıktı" dedi. İlk hasatta 80-90 kuruşa satılan marul, bugünlerde 1-1.5 TL arasında tüketiciye ulaşıyor.
MO(AŞ/EŞ)(5.2.2014 FOTOĞRAFLI) /////// Tamamoğulları: Dönüşüm Romanlarla başlayacak MERSİN'in merkez Akdeniz İlçesi'nde CHP'den Belediye Başkan Adayı olan Dr. Necdet Tamamoğulları, ilçede Romanların yaşadığı bölgenin, kentsel dönüşüm programının önemli bir parçasını oluşturacağını söyledi. Tamamoğulları, kentsel dönüşümde zamanlama ve yöntemi ise istek ve rızayla belirleyeceklerini söyledi.
Tamamoğulları, seçim çalışmaları kapsamında Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Avrupa Konseyi Türkiye Roman Temsilcisi Ali Dalyam ve dernek üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya katıldı. Uygulamayı planladığı kentsel dönüşüm ve kültürel politikalarla ilgili planlamalarını paylaşan Tamamoğulları, Romanlara yönelik uygulamalarının Türkiye'de model oluşturacağını vurguladı. Tamamoğulları, "Kentsel dönüşüm konusunda kesinlikle ciddi bir çalışma yapacağım. Kimseyi yerinden yurdundan etmeden, hangi alanı nasıl dönüştüreceğimizi kardeşlerimizle konuşarak sağlayacağız. Roman Halk Dansları Topluluğu ve Roman Müzik Eğitim Atölyesi ile de hem istihdam hem de genlerinde olan bir yeteneği dönüştürmeyi hedefliyoruz" dedi.
Federasyonun kurucu üyesi olduğunu hatırlatan Dr.Tamamoğulları, "Sivil toplum çalışmalarımda romanların yeri gerçekten çok önemli oldu. Romanların dernekleşmesi için yapılan çalışmalarda çok emeğim vardır. Roman çalışmaları için belediye de kesinlikle özel bir yapı oluşturacağım. Roman halk danslarının bunun yaşaması için gelişmesi için geleceğe kalması içinde mutlaka bir yapı oluşturacağız" diye konuştu
ME(AŞ/EŞ)(5.2.2014 FOTOĞRAF) ///////// CHP'li adaydan kan bağış MERSİN'in merkez Mezitli İlçesi'nde CHP Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, Kızılay'ın kan bağışı kampanyasına destek verdi.
CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan'ın seçim ofisi önünde gerçekleştirilen kan bağışına partililer de ilgi gösterdi. Partililer ile birlikte kan bağışlayan Tarhan, Tarhan, Kızılay'ın toplum yararına çalışan en büyük kuruluşların başında geldiğini belirterek, "Aday adaylık sürecimde de Kızılay'ı ziyaret etmiştim. Adaylığımda da yine Kızılay ile iyi ilişkiler içerisindeyiz. Zaten Kızılay Mezitli'de az sayıda bulunan kuruluşlardan birisi. Belediyelerin verilen yasa ile kamu yararına faaliyet gösteren kuruluşlarla ortak projeler yapabiliyor. Seçimleri kazandığımız takdirde Mezitli Kızılay ile ortak projeler gerçekleştireceğiz. Özelikle dar gelirli ailelere gıda yardımı konusunda projeler geliştireceğiz. Ayrıca doğal afetlere karşı artacak önlemler konusunda da yine Kızılay ve belediye arasında sıkı bir iş birliği olacak" dedi. Kızılay Mezitli Şube Başkanı Ahmet Aslan, kampanyaya destek verenlere teşekkür etti.
ME(AŞ/EŞ)(5.2.2014 FOTOĞRAF) /////////////////// Özcan'ın Aydıncık mesaisi MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, yeni yasa ile Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan Aydıncık ilçesini ziyaret etti.
Özcan Aydıncık'ın mahale ve köy muhtarlarıyla bir araya gelerek projelerini anlattı.
CHP Aydıncık Belediye Başkan Adayı Ferat Cin, çevre ilçelerin CHP belediye başkan adayları, CHP il ve ilçe teşkilatının da katıldığı toplantılarda konuşan Özcan, Aydıncık'ta altyapının yetersiz olduğunu dile getirdi. Özcan, pis suların denize bırakıldığını, sudan alınan numunelerde ciddi sıkıntılar olduğunu, çevre ve insan sağlığını tehdit eden bu soruna acilen el atılıp kanalizasyon ve arıtma tesisi projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Altyapının tamamlanmaması nedeniyle yolların büyük bölümünün stabilize durumda olduğunu belirten Özcan, "30 Mart'ta yeniden göreve geldiğim takdirde ilk olarak alt ve üst yapı çalışmalarına başlayacağız. Ayrıca, yağmur suyu altyapısının da yapılması gerekiyor. Mersin'de biz bu sorunu çözdük. Mersin artık yağmur sularına teslim olmuyor" dedi.
Bozyazı, Anamur, Aydıncık ve bu ilçelere bağlı beldelere hizmet edebilecek katı atık düzenli depolama alanı projesi için Tekmen Beldesi'nin seçildiğini, ancak işin projeden öteye gidemediğini kaydeden Özcan, şöyle devam etti:
"Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi hayata geçirilerek çöp sorununun en kısa zamanda çözülmesi ve çöp toplama amaçlı araç-gereç eksikliğinin giderilmesi gerekir. Yapılan sorun tespit çalışmaları kapsamında, otopark alanlarının düzenlenerek Aydıncık'a bir otobüs terminalinin de yapılması şart. Ayrıca, belediye hizmetlerinin yürütülmesi için yeni bir belediye binasına ihtiyaç var."
ME(AŞ/EŞ)(5.2.2014 FOTOĞRAF)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.