Öne Çıkanlar mardin kurban Örneğin esed Mhp

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Hatay, Niğde, Osmaniye-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (NİĞDE, HATAY, OSMANİYE-1) Reyhanlı'nın yıldızı Hedefi kimya mühendisliği Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı'nda (TEOG), 120 sorunun tamamını doğru cevaplandıran Reyhanlı Ahmet Feleknaz Karaca Koleji 8'inci sınıf öğrencisi Selma Alkaya, kimya mühendisi olmak istiyor. Türkiye genelinde birinciler arasına giren Selma Akkaya, aynı zamanda Hatay birinciliğini de elde etti. Okul Müdürü Bekir Sabuncu, öğrenci Selma Alkaya ile birlikte Kaymakam Yusuf Güler ve Milli Eğitim Müdürü Cemil Tünek'i ziyaret etti. Kaymakam Güler, Alkaya'yı başarısından dolayı kutladı. Başarılı öğrenci, Kaymakam Güler'in meslek seçimi konusundaki sorusuna, kimya mühendisi olmak istediğini söyleyerek yanıt verdi. Okul Müdürü Bekir Sabuncu da "Öğrencimizin başarısından dolayı mutluyuz. Öğretmenlerimizi de canı gönülden kutluyoruz, bu başarıda onların da payı büyük" diye konuştu.
FD(EŞ)(24.1.2014 FOTOĞRAFLI) ///////////// Osmaniye'de arazi toplulaştırma başladı OSMANİYE'de 49 yerleşim yerinde arazi toplulaştırması işlemleri başladı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Bakanlar Kurulu kararı ile Osmaniye merkez ilçede 7, Sumbas ilçesinde 1 ve Kadirli ilçesinde 41 yerleşim biriminin uygulama alanı olarak belirlendiğini söyledi. Sağlam, "İlimizin 49 yerleşim yerinin uygulama alanı ilan edilmesi ile bu yerleşim yerlerinde çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için en uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi amaçlanmaktadır" dedi. Çiftçiler açısından parçalı ve dağınık arazilerin birleştirileceğini, tarım arazilerinin düzgün şekilli parsellere dönüştürüleceğini kaydeden Sağlam, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Her tarla sulama kanalına ve yola kavuşturulacak, tarım arazilerine ulaşım daha kolay ve ekonomik hale gelecek, tarım makinelerinin kullanımı daha ekonomik olacak, ekilebilir arazi miktarları artacak, zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşacak, kullanılmayan küçük araziler değerlendirilecek, tarla sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar ortadan kalkacak, tarım için en ideal parsel ebatları oluşturulacak, Kadastro yenilenmiş olacak, köy yerleşim yerlerinin kadastral durumları iyileştirilerek, geliştirilecektir. Böylece arazi toplulaştırması yapılacak yerleşim yerlerinde düzenleme sonrasında araziler kıymetlenecek, parçalılık veya hisselilik nedeni ile değerlendirilemeyen hazine arazileri satılabilir duruma gelecektir."
İE (EŞ) 24.1.2014 FOTOĞRAFLI) /////////// Belediye binası yükseliyor OSMANİYE Belediyesi yeni hizmet binasının kaba inşaatı tamamlandı. Çalışmaları inceleyen Başkan Kadir Kara, inşaatın hızla devam ettiğini, projenin yüzde 45'lik bölümünün tamamlandığını söyledi. Eski otogar arsasında yaklaşık 7 dönümlük bir arazi üzerine yapılan yeni belediye hizmet binasının toplam 17 bin 500 metre kara kapalı alanı olduğunu dile getiren Başkan Kara, "Bu projemiz ile şehre bir kimlik kazandırırken, bu binayı şehir merkezine yaparak kentin merkezinin başka alanlara kaymasını engellemeyi hedefledik. Proje tamamlandıktan sonra belediye hizmet binasının çevresinde de ciddi bir revizyon yapacağız. Binanın hemen ön tarafında Devlet Bahçeli Meydanı'nda başlayıp, çifte petroller kavşağında bitecek bir battı çıktı ile altgeçit yapacağız" dedi. Başkan Kara şöyle devam etti: "Osmaniye'de Selçuklu mimarisi ile bezenmiş bölgenin ve Türkiye'nin en güzel ve kullanışlı belediye hizmet binasını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Binamız içerisinde başkanlık katından tüm servislere kadar profesyonelce hazırlanmış bir yapı ile vatandaş memnuniyetini artırıcı tüm detaylar düşünülerek uygulamaya koyuluyor. Vatandaşın hizmet beklentileri hesaplanarak kat düzenlemeleri yapıldı. Vatandaş hangi hizmeti kaçıncı katta nasıl bir ortamda almasını içeren bir araştırma sonucunda proje hazırlandı. Proje içerisinde toplantı ve nikâh salonu gibi sosyal doku alanları da bulunmaktadır. Binanın zemin katına ise kapalı bir otopark yapıyoruz. Tüm hızla çalışmalarımıza devam ediyoruz."
İE (EŞ) 24.1.2014 FOTOĞRAFLI) //////////// Çiftçiye gübre uyarısı OSMANİYE İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gübre kullanımına yönelik denetimlerini artırdı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, üreticilerin gübreyi, gübre bayilerinden almalarını ve ambalajına, ağırlığına dikkat etmelerini istedi. Sağlam, "Satın alınan gübrenin bayilerin işyerinin bulunduğu resmi depolardan temin edilmesi, başka yerlerde mahalle içinde vesaire yerlerden gösterilen veya gösterilecek olan depolardan gübre alınmaması gerekmektedir. Gübre alırken, gübre alınan işyerinin o gübre firmasının bayisi olup olmadığına dikkat edilmelidir. Satışı yapılan gübreyi o işyerinin satabilmesi için o firmanın bayisi olması zorunludur. Gübre ambalajlarının yırtık, deforme olmuş, yazılarının silinmiş, pörsümüş ve eski olmamasına dikkat edilmelidir. Alınacak gübrenin bayiden mutlaka faturasıyla teslim alınması önem taşımaktadır. Faturasız yapılan gübre alımlarında vatandaşlarımız sonradan ortaya çıkabilecek olumsuzluklarda mağdur duruma düşeceklerinden bu konuya özellikle dikkat edilmelidir" dedi.
İE (EŞ) 24.1.2014 FOTOĞRAFLI) ///////////// Vali Oduncu'dan diyalog çağrısı OSMANİYE Valisi Mehmet Oduncu, kurumlar arasında kurulacak diyalogun ve sağlıklı iletişimin, sorunların çözülmesini kolaylaştıracağını, işlerin daha hızlı ve verimli yürümesini sağlayacağını söyledi.
İl Koordinasyon Kurulu'nda konuşan Vali Oduncu "Genç bir vilayet olan Osmaniye, ülkemizdeki ve bölgemizdeki gelişmelere paralel olarak, ayakları üzerinde durmaya çalışan, bunun için gayret gösteren ve yatırımlardan yeterince pay almak isteyen bir vilayetimiz. Bu nedenle, günümüzde artık bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasına çalışıldığı bir dönemde, biz Osmaniye olarak iller arasındaki kalkınmışlık farkının da kapatılmasını arzu ediyoruz. Bu sadece Osmaniye'nin menfaati açısından değil, ülke ekonomisinin menfaati açısından da muhakkak surette gözetilmesi ve öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken bir husustur" dedi. Vali Oduncu, şöyle devam etti: "Birbirimizi motive etmeli ve birbirimizin işlerini kolaylaştırmalıyız. Kurumlar arasında kurulacak diyalog ve sağlıklı iletişim, sorunların çözülmesini kolaylaştıracak, işlerin daha hızlı ve verimli yürümesini sağlayacaktır."
İE (EŞ) 24.1.2014 FOTOĞRAFLI) ////////// Şimdi kütüphane zamanı OSMANİYE Belediye Başkanı Kadir Kara, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı yarıyıl mesajında öğrencileri kütüphaneye davet etti.
Başkan Kara, karne alacak öğrencilere telafisi mümkün olan başarısızlıklar için üzülmemesini tavsiye ederek şunları söyledi:
"Şimdiden sizlere iyi tatiller diliyorum. Öğrencilerimizin, anne- babaların heyecanla beklediği karneler evlere giderken, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için iki haftalık bir dinlenme dönemi başlıyor. İlk yarıdaki eksikliklerinizi başarısızlık olarak düşünmeden ve kendinizi üzmeden bu tatili ikinci döneme daha iyi hazırlanmak için değerlendirmenizi dilerim. Başarının üst sınırı yoktur ama başarının temel şartı başarıya inanmaktır. Telafisi mümkün olan başarısızlıklar sizleri üzmesin. Bu yarıyıl tatilinde sizler için açtığımız Mutlu Çocuk Kütüphanesine mutlaka uğramanızı istiyorum. Kütüphanemizden ücretsiz olarak kitap alın, zamanınızı kitap okuyarak değerlendirin. Bahçelerde, parklarda arkadaşlarınızla oyun oynamayı da ihmal etmeyin."
İE (EŞ) 24.1.2014 FOTOĞRAFLI) /////////////////// Benim mavi düşlerim İSKENDERUN'da İKEM Koleji Görsel Sanatlar Öğretmeni Esra Salkın yönetiminde 'Benim Mavi Düşlerim' adlı proje başlatıldı. Proje
İskenderun Hürriyet İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencileri ve kolejin seramik kulübü öğrencileri'nin işbirliğiyle hayata geçirildi. İKEM'de görev yapan öğretmen Esra Salkın, sanat ile ilgili sosyal projeler üretmeye önem verdiklerini belirterek "Ortak bir çalışma yaptık. Hürriyet İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencileri ve seramik kulübü öğrencilerimiz, toplam 12 ders saatinde sanat atölyemizde çalışma yaptı" dedi. Salkın, öğrencilerin proje ile seramik sanatını yakından tanıma fırsatı bulduğunu sözlerine ekledi.
UA(EŞ)(24.1.2014 FOTOĞRAFLI) ///////////// Obezite önlenebilir mi? Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce "Obezite önlenebilir mi?" konulu konferans düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen konferansa Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, daire müdürleri ile sağlık çalışanları katıldı. Açılış konuşması yapan Hatay Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, "Gelişen teknoloji aynı zamanda nisanların beslenme alışkanlıklarını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Beslenme tarzındaki değişiklikler ve fiziksel hareket azlığı gibi bir takım olumsuz koşullar bir araya geldiğinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite (şişmanlık) görülme sıklığı artmaktadır" dedi. Daha sonra konuşmacılar, Mustafa Kemal Üniversitesi Dahiliye, Endokrinoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Cumali Gökçe ile Diyetisyen Türkan Çolak sunum yaptı. Gökçe ve Çolak, obezitenin nedenleri ve nasıl önlenebileceği konusunda bilgiler paylaştı.
ME(EŞ)(24.1.2014 FOTOĞRAFLI)    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.