Öne Çıkanlar mardin esed ABD kurban Vezneciler

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Adana-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (ADANA-1) 'Sevgili olmayı bilmiyoruz' CİNSEL Sağlık Enstitüsü Derneği Adana Şube Başkanı Aile ve Evlilik Terapisti Uzm. Dr. Taner Canatar, 14 Şubat'ın Sevgililer Günü olarak kutlanmasına karşın sevmeyi, sevilmeyi, aşık olmayı, evlilik ve aile kurmayı tam olarak bilmediğimizi söyledi.
14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle bir değerlendirme yapan Dr. Taner Canatar, kadınların sadece sevildikleri için öldürüldüğü bir ülkede Sevgililer Günü kutlanmasının gerçekçi olup olmadığının tartışılabileceğini savundu. İyi niyetin içsel gerçeği olan sevginin bir mevcudiyet biçimi olduğunu belirten Dr. Canatar, "Sevgiyi göstermek ve paylaşmak kişisel bir tercihtir. Olgun sevgi, eşlerin birbirlerine saygı duymaları, güvenmeleri, dikkat etmeleri, koşulsuz kabul etmeleri, takdir, şefkat duymaları ve kendileri olmakta özgürlük tanımaları üzerinde inşa edilebilir. Bağlılığın en güzel şekilde gösterilmesi gereken bir gün olan 14 Şubat'ı kutlarken ne yazık ki sevmeyi, sevilmeyi, aşık olmayı, evliliği ya da aile kurmasını tam anlamıyla beceremediğimiz de bir gerçek. Sevgili olmayı bilmiyoruz. Ne acıdır ki günden güne üretmeden tüketmeyi alışkanlık haline getiren toplumumuzda, Sevgililer Günü de, ekonomiye hareket getiren ama sevgiyi yürekten yaşayamadığımız bir etkinlikten öteye gidemiyor" dedi.
SEVGİ, SADECE 14 ŞUBAT'A ÖZGÜ DEĞİLDİR
İlişkilerde sevgi ve tutkunun olması gerektiğini savunan Dr. Canatar, şöyle konuştu: "Romantizm, cinsel ilişki, fiziksel çekicilik, bağlılık, bakım ve diğeriyle olma arzusu olarak tanımlanan tutku; dokunma, sevişme, bakışma, hediye alma gibi davranışlar aracılığıyla ortaya konmalı. Her insan yılda bir kez dahi olsa kendini özel hissetmek ister. Ama sevilen kişiye yılın sadece bir günü özelmiş gibi davranılması bu günün anlamını biraz da olsa yitirmesine sebep oluyor. Çünkü eğer birini yürekten seviyorsanız onun yanında geçirdiğiniz her an oldukça özeldir. Sevdiğiniz kişiyi her gün biraz daha mutlu kılabiliyorsanız o zaten her gün sevgililer gününü kutluyor olacaktır. Sevgi, sadece 14 Şubat'a özgü olmamalı, her gün, 365 gün yaşanmalı. 14 Şubat, ilişkileri yolunda gitmeyen çiftler için sevginin paylaşıldığı manevi bir fırsat günü olmalı. Çünkü bireysel özgürlüğün en uç noktasında yer alan sevmek ve aşık olmak bir yolculuktur. Bu yolculukta sevin, önemseyin, güvenin ve tolerans gösterin. İşte 14 Şubat Sevgililer Günü de sevginin somut olarak yaşanması için bir araç olarak görülmelidir."
BK(OA/BT) (13.2.2014 FOTOĞRAFLI) ///////////// Konservatuara yeni bina Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na bağlı Ali Şenozan Konservatuvarı, yeni binasına kavuşuyor.
Büyükşehir Belediyesi tarihi binasının bir bölümü ile 75. Yıl Sanat Galeresi içindeki iki ayrı yerde faaliyet gösteren Ali Şenozan Konservatuvarı için Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda 3 katlı bir bölüm tahsis edildi. Yeni bina 15 Şubat'ta açılacak. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, yeterli fiziki şartlara sahip olmadan yıllarca Adana'ya hizmet veren konservatuvara uygun koşullar oluşturmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Zihni Aldırmaz, "Kültür ve sanat bir kenti kent yapan unsurların başında gelir. Konservatuvarımız Adana'ya bu anlamda önemli hizmetler yapmaktadır. Tüm sanatçı arkadaşlarımı kutluyor, yeni binalarının hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
EŞ(13.2.2014 FOTOĞRAFLI ////////// Yolcu durakları yenileniyor Adana Büyükşehir Belediyesi dolmuş ve otobüs duraklarını yenileme çalışması başlattı. Bu kapsamda, geçen yıl kurulan klimalı yolcu durakları da kaldırılıp yerine 25 metrekarelik daha büyük duraklar yapılacak. Adana Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, yeni yapılan duraklar engellilerin dahat rahat ve kolay kullanımı için hazırlandı. 'Akıllı Durak' olarak tasarlanan duraklarda kent bilgi sistemi gibi uygulamalar da yer alacak.
YB (EŞ)(13.2.2014, FOTOĞRAF) ///////// İşadamları siyasetçileri dinledi Sakarya: 30 Mart milat Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Adana'nın yıllar süren kötü gidişine 'Dur' denilmesi için 30 Mart yerel seçimlerinin milat olduğunu vurgulayarak, "Bu seçimde Adana'nın kaderi yeniden yazılacak" dedi.
Çukurova GİAD, belediye başkan adayları ve dernek üyelerini bir araya getirmek amacıyla "Belediye Başkan Adayları Projelerini Anlatıyor' toplantıları düzenledi. Toplantıların ilki MHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Sözlü, Seyhan adayı Abdullah Çalışkan, Çukurova adayı Ali Uğur Akbaş, Yüreğir adayı Yücel Bayram, Sarıçam adayı Bilal Uludağ'ın katılımıyla Seyhan Oteli'nde yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Adana'nın uzun yıllar doğru şekilde yönetilmediğini savunarak "Hangi iktidar, hangi belediye başkanı olursa olsun kentimizin birçok önemli sorunu ele alınmamış, yıllardır giderilememiştir. Biz Adana'nın son noktaya geldiğini, bundan daha kötü bir Adana olmayacağını düşünüyoruz. Adana'mızın gerçekten kendini değil, kentini düşünen, kentine sevdalı isimlerle geleceğini kurtarması gerektiğine inanıyoruz" dedi.
Açış konuşması sonrası, başkan adayları, seçildikleri takdirde yapacakları hizmetleri, hayata geçirecekleri projeleri, orta ve uzun vadeli planlarını anlattı. Büyükşehir adayı Sözlü, belediye başkanlarının doğru planlamalar yapıp, iş kurmak isteyenlere de doğru zemin oluşturması gereken yöneticiler olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Rant belediyeciliğine kurban gitmeden, kişisel çıkarlara fedailik yapmadan, halk odaklı, millet odaklı, şehir odaklı düşünülmediği için menfaat şebekelerine, siyaset baronlarına, baskı gruplarına, güç odaklarına teslim olunduğu için Adana bu duruma gelmiştir. Biz yeni dönemde yeni alanları imara açmayacağız. Adana'yı problemleri içerisinde yeniden dizayn etmek, yeniden imar düzeni, imar planı yapmak, Adana'yı yeniden kurmak için üzere yola koyulduk."
Yüreğir adayı Yücel Bayram da şehrin gelişmesinde en önemli faktörün belediye başkanı olduğunu, ancak, kötü yönetim ve yanlış uygulamalar nedeniyle Adana'nın geride kaldığını söyledi. Çukurova adayı Ali Uğur Akbaş ise, Adana'nın 5 yıl daha geriye gitmemesi için gerçek belediyeciliğe ihtiyaç olduğunu, MHP'li adayların gerçek belediyecilik hizmeti vereceğini ifade etti. Toplantıda söz alan MHP Seyhan adayı Abdullah Çalışkan, Adana'nın gelişmişlikte birçok göstergede hep geride olduğunu iddia ederek, şöyle konuştu:
"Adana'mız şu anda ihracatta 11'inci sıraya düşmüş, birçok il bizi geçmiş durumda. Sosyo gelişmişlik endeksinde 18'inci sıradayız. Eğitimdeki gelişmişliğin en önemli göstergesi üniversite sınavı sıralamasında 61'inci sıradayız. Adana için, Seyhan için, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam için siyasetçisi, belediyesi, sivil toplum örgütleri olarak hepimize görev düşüyor. Bugüne kadar belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, sivil toplum örgütlerimiz bir araya gelip sinerji oluşturamadılar. Bundan sonra bu olmalı, sivil toplum örgütleri ile belediyeler de birbirine destek vermelidir."
EŞ(13.2.2014 FOTOĞRAFLI ///////// Kıvanç Sanayi Müzesi'ne destek istedi Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Milli Mensucat Fabrikası'nın bulunduğu alandaki müze kompleksi kapsamında Adana Sanayi Müzesi kurulması çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyledi. Kıvanç, tarihi sanayi makinaları ve malzemeleri konusunda başta sanayiciler olmak üzere tüm Adanalılardan katkı ve destek beklediklerini bildirdi.
Müze kompleksinin ilk etabı olan Adana Yeni Arkeoloji Müzesi'nin ihalesi tamamlanarak inşaatına başlandığını belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, kurumun 68 bin 530 metrekarelik alanda kurulacağını ifade etti. Kıvanç, Sanayi Müzesi'nin de yer aldığı ikinci etaptaki 28 bin metrekarelik kapalı alanda ise proje çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi. Proje çalışmalarını sürdüren Mimarlık firması ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri ile "Adana Sanayi Müzesi İstişare Toplantısı" gerçekleştirildiğini vurgulayan Kıvanç, öncelikli olarak Sanayi Müzesi'nde sergilenecek Adana sanayi tarihi ile ilgili eserler konusunda entanvatere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.
Sanayi Müzesi'nde, Adana Sanayi Tarihi'ne ilişkin sanayi makinaları ve malzemeleri, her türlü bilgi, belge, fotoğraf gibi dökümanların sergilenmesinin amaçlandığını belirten Kıvanç, şöyle konuştu:
"Başta tüm sanayicilerimiz olmak üzere, tüm Adanalılardan, fabrikalarında, evlerinde, bahçelerinde, köylerinde bulunan sanayi tarihine ilişkin sanayi makinaları ve malzemelerinin yanısıra bilgi, belge ve fotoğraflarla ilgili Adana Sanayi Odası ile temasa geçmelerini, ellerindeki eserle ilgili bilgi vermelerini, Sanayi Müzesi çalışmalarına katkı ve destek sağlamalarını arzu ediyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Adana Sanayi Odası yetkilileri tarafından yapılacak araştırmalar sonucunda, bu sanayi makinaları ve malzemeleri, bilgi, belge ve fotoğraflar Sanayi Müzesi'nde sergilenmek üzere teslim alınacaktır."
EŞ(13.2.2014 FOTOĞRAFLI
  ///////////////// Belediyelere 1.8 milyarlık bütçe ADANA'da büyükşehir ve 5 merkez ilçe belediyesinin 2014 yılı toplam bütçesi 1 milyar 861 milyon 361 bin lira olarak kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi, yeni yılda ekmek bütçesini daralttı, öne çıkan sosyal projelerine son verdi. Fidan üretimi ve otobüs alımı için rekor bütçe verdi. İki kişilik aile mezar yerinin fiyatı yüzde 10 zamlanıp 3 bin 960 liraya çıktı.
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, sorumluluğundaki belediyelerin 2014 mali yılı bütçe kararnameleri görüşüldü. Buna göre Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi 1 milyar 50 milyon lira, ASKİ'nin bütçesi 287 milyon 500 bin lira olarak kabul edildi. Merkez ilçeler Seyhan'a 199.5 milyon, Çukurova'ya 150.5 milyon, Yüreğir'e 120 milyon, Sarıçam'a 48 milyon 861 bin, Karaisalı'ya 5 milyon lira bütçe öngörüldü.
BÜYÜKŞEHİR KEMER SIKTI!
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 Yılı Performans Programı'nda kent halkını yakından ilgilendiren hizmetlerin bütçeleri daraldı. Belediyenin ekmek üretimi için ayırdığı para 4 milyon lira azaltılarak 35 milyon 312 bin liraya geriledi. 250 gram ekmeğin 50 kuruş olan satış fiyatı değişmedi. Bu fabrikalarda üretilen yine 250 gramlık kepekli ekmeğin satışı 75 kuruştan, çavdarlı ekmeğin satışı 1 liradan, ruşeymli ekmeğin satışı 1.50 kuruştan, 500 gramlık glütensiz un ürünlerinin satışı 1.40 liradan devam edecek. Meclis, Büyükşehir Belediye Başkanı'na ağırlıkları aynı kalmak şartıyla ekmek fiyatlarında yüzde 25 artış veya indirim yapma yetkisi verdi.
KALDIRILAN SOSYAL HİZMETLER
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal hizmetlerinde öne çıkan iki projesi 2014 Yılı Performans Programı'nda yer almadı. 'Annelere Değer Projesi' kapsamında yeni doğum yapan anneleri ziyaret ederek bebek seti verme ve manevi paylaşımda bulunma faaliyetinin 1.5 milyon liralık bütçesi kaldırıldı. 'Yeni evlenen çiftlerin düğünlerine katılarak hediye vermek ve mutluluklarını paylaşmak faaliyeti' olarak yürütülen 'Bir Yastıkta Kocayın Projesi'nin 750 bin liralık bütçesi de iptal edildi. Vefat eden kişilerin ailelerini ziyaret edip, destek olmayı amaçlayan 'Acınız Acımızdır Projesi'nin bütçesi de 500 bin lira azaltılarak 1 milyon liraya düşürüldü.
FİDAN VE OTOBÜS BÜTÇESİNDE ARTIŞ
Adana Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında fidan üretimi için ayrılan bütçeyi yaklaşık yüzde bin, otobüs alımı bütçesini yaklaşık yüzde 250 arttırdı. Daha önce 236 bin lira olan fidan üretimi bütçesi 2 milyon 500 bin liraya çıkartıldı. Çiçek ve bitki yetiştirmek için sera oluşturulmasına karar verildi. Toplu taşıma hizmetleri veren otobüs alımları için ayrılan bütçe 13 milyon lira arttırılarak 18 milyon liraya yükseltildi. 70 adet otobüsün doğalgaz dönüşüm işlemi için gereken 3.5 milyon liralık bütçe ise kaldırıldı.
MEZAR YERİNE YÜZDE 10 ZAM
Performans Programı'nda aile mezar yerleri de yüzde 10 zamlandı. 2 kişilik 9 metrekare, 4 kişilik 18 metrekare ve 6 kişilik 27 metrekare olarak satışı yapılan aile mezarlıkları için metrekare birim fiyatı 440 lira oldu. Mezarlıklarda belediye personeli tarafından kazılarak çıkartılacak mefta ve kemikler için alınacak ücret de yüzde 3.3 artışla 165 lira oldu. Bu hizmetin mezar yeri dahil ücreti ise yüzde 9.38 zamlanarak bin 925 liraya yükseldi.
BY(EŞ)(13.2.2014, FOTOĞRAF)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.