Öne Çıkanlar intihara kalkıştı kurban Vize ilçesi esed mardin

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Adana-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (ADANA-1) Adana'nın tarihine yeni çehre ADANA'da 'Ali Münif Yeğenağa Sokak Sağlıklaştırması Projesi' kapsamında yapılan çalışmalarla, tarihi yapıların bulunduğu bölge yeni bir çehre kazanıyor.
Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü çalışmalar, Büyüksaat, Ulucami, Taş Mağaza, Kapalı Çarşı, Arasta gibi tescilli kültür varlıklarının bulunduğu Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nde devam ediyor. Bir çok yapıyı tarihi kimliğine uygun olarak restore edilirken, altyapı, yol ve kaldırımlar düzenleniyor. Çalışmalar kapsamında Adana'nın simgesi durumundaki Büyüksaat'in de aslına uygun hale getiriliyor. Orijinalinde üstünde kubbe olan Büyüksaat'te taş ve yüzey temizlik çalışması yapıldı.
Çalışmalar hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana'nın çok zengin bir tarihi birikime sahip olduğunu belirterek "Bu mirasın korunması herkesin görevidir. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda önemli adımlar attık. Şimdi yaptığımız uygulama da Koruma Kurulu'nun onayı ile bilimsel olarak yapılmaktadır. Konunun uzmanı olmayan kişilerin yaptığı değerlendirmeleri yadırgıyoruz. Çok sayıda tescilli tarihi binanın bulunduğu Ali Münif Yeğenağa Caddesi'ndeki çalışma tamamlandığında bu bölge turizm merkezi olacak" dedi.
EŞ(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) //////////// Homurlu: Prim fiyatları açıklanmalı Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu, ürün bazında prim fiyatlarının açıklanmasını beklediklerini söyledi. Homurlu, birlik yöneticileri ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i makamında ziyaret etti. Bakan Eker'le yaptığı görüşmede üreticilerin 2014 yılı ekim programını belirleyebilmesi için ürün bazında prim fiyatlarının açıklanmasının uygun olacağını vurgulayan Homurlu, Türkiye'nin ihtiyacı olan yağlı tohumların ekimi için prim bedellerinin incelenmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.
Başkan Behçet Homurlu'nun yanı sıra 2'nci Başkan Mutlu Doğru, Genel Sekreter Oana Çorat ile yönetim kurulu üyeleri Avni Özşahin ve Mehmet Özler'den oluşan Adana Çiftçiler Birliği Heyeti, Bakan Eker'in ardından Tarım Reformları Genel Müdürü Gürsel Küsek ve Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Genel Müdür Küsek "Bir yıl içerisinde iklim, toprak ve hava koşullarını 1200 lokasyonda kaydedecek alt yapı hazırlandı ve çiftçilerimiz iklim koşulları ile verim ilişkisini ortaya çıkarabilecekler. Ayrıca ileride bu çalışmanın alt yapısı ile çok yıllık envanter verilerine de ulaşılabilecek. ÇKS beyanlarının daha erken dönemlerde toplanması hedefleniyor. Böylece ülkemizin arz talep dengesi daha rahat oturtulabilecektir" dedi.
EŞ(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) ////////////// Zeybek: Ortak payda Adana'ya katkı ADANA Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, kentteki her kurumun ortak paydasının 'Adana'ya katkı' olduğunu söyledi. Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD), Adana Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Cengiz Zeybek'e 'Hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu. Ziyarete Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Genel Sekreter Kazım Tosun, Sayman Hakan Burç, Yönetim Kurulu Üyeleri Efsun Erkemen ve Rafet Milli katıldı. Ziyarette konuşan Çukurova GİAD Başkanı Sakarya, üye işadamları ve Adana için çalıştıklarını, Adana'nın tanıtımı, ekonomisinin canlanması, yatırımların gelmesi için birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Emniyet Müdürü Zeybek de Adanalı olduğunu, memleketinde görev yapmanın kendisini ayrıca heyecanlandırdığını ve mutlu ettiğini ifade etti. Adana'nın güven ve huzuru için çalışacağını, hizmette ortak paydanın Adana'ya katkı olduğunu belirten Zeybek, "Adana'ya katkı koymaya çalışanlara yardımcı olmak, yanlarında yer almak bizi mutlu eder" dedi.
EŞ(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) /////////////// Menevşe: Adana eski canlılığına kavuşmalı ADANA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atilla Menevşe, kenti eski cazibe merkezi haline getirebilmek için birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeleri gerektiğini söyledi.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti genel kurulunun ardından göreve yeniden seçilen Başkan Cafer Esendemir ve yeni yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden Menevşe, Adana'nın kalkınabilmesi için sivil toplum örgütlerinin yanı sıra basının da katkısının yadsınamaz olduğunu vurguladı. Menevşe, 1973 yılında Adana'ya geldiğini, o dönemde Atatürk Caddesi, Belediye önü ve Sular semtinin çok hareketli ve cazip konumda bulunduğunu, ekonomide canlılık yaşandığını hatırlatarak "Ama ne yazık ki şu an o canlılığı göremiyoruz. Adana ekonomisi, Türkiye ekonomisine göre aynı oranda görüntüler yaşanıyor. Adana'nın dış ticarette sıkıntısı var. Bunun nedeni de büyük entegre tesisleri olan Bossa, Güney Sanayi, Özbucak, Çukobirlik, Paktaş gibi fabrikaların kapanması.Ama ben yine de bu kent için umutluyum. Çünkü KOBİ'lerin oluşmasıyla birlikte piyasanın canlanacağına ve yeniden eski parlak günlerine kavuşacağına inanıyorum" diye konuştu. Menevşe şöyle devam etti:
"Bizim gibi Odaların Adana için çaba göstermesi gerekiyor. İhracaatımızı tetiklemek ve daha ileriye taşımak için girişimlerimiz devam ediyor. Yurt dışında işadamlarını buraya getireceğiz. Bu hemen olmayabilir ama bir-iki yıl içerisinde bunun Adana açısından olumlu katkısını göreceğiz. Adana Portakal Festivali gibi diğer festivallere ve fuarlara sahip çıkmalı. Adana'yı eski cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Biz bu çalışmalarımızı yaparken başkanlar düzeyinde birliğimizin sağlanması için uğraşacağız."
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de Adana Ticaret Odası ile kentin tanıtımı, kalkınması ve ticarette eski parlak günlere kavuşabilmesi için basın olarak işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.
EŞ(6.2.2014 FOTOĞRAFLI)    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.