Kurak geçen yaz aylarının sona ermesiyle beraber ülke genelinde kış aylarının nasıl geçeceği merak konusu oldu. El Nino hava akımının etkisine dikkat çeken meteoroloji uzmanları, Türkiye'de kış aylarının bol kar yağışlı geçmesini beklediklerini söyledi.

Uzmanlar uyarıyor! 'El Nino kışı' kapıda... Kar ne zaman yağacak? - Resim : 1

Geçen yılın sonbahar ve kış döneminin, Türkiye için son 60 yılın en kurak dönemi olarak ön plana çıktığını ifade eden Meteoroloji Uzmanları, bu sene İlkbahar aylarının yağışlı olsa da ardından gelen yaz aylarının yine sıcak ve kurak geçtiğini belirtiyor.

Uzmanlar uyarıyor! 'El Nino kışı' kapıda... Kar ne zaman yağacak? - Resim : 2

DÜNYA EL NİNO ETKİSİNDE

TRT Haber'de yer alan bilgilere göre; Dünya genelinde El Nino hava akımı etkisi gözlemlenmekte. Meteorolojik verilerin ne söylediğini Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, TRT Haber'e anlattı.

Uzmanlar uyarıyor! 'El Nino kışı' kapıda... Kar ne zaman yağacak? - Resim : 3

EL NİNO ETKİSİ TÜRKİYE'DE NASIL GÖZLEMLENİYOR?

El Nino’nun etkili olduğu yıllarda Türkiye’nin bol yağış aldığını söyleyen Bozyurt, “Bazı El Nino yıllarında bol yağışlı fakat ılık olmuş. Bazı El Nino yıllarında ise yine bol yağışlı fakat soğuk olduğunu görüyoruz” dedi.

Uzmanlar uyarıyor! 'El Nino kışı' kapıda... Kar ne zaman yağacak? - Resim : 4

EKİMİN ORTASINDAN SONRA ETKİLİ OLACAK

Bu seneki modellerin Türkiye için ne gösterdiğini yorumlayan Bozyurt, şöyle konuştu:

“Bu sene özellikle sonbahar ve kış mevsimi bol yağışlı ve soğuk olacak gibi görünüyor. Özellikle kasım ayından itibaren. Şimdi önümüzde ekim ayının ortasına kadar kısa bir kurak dönem var. Ekimin ortasından sonra yeniden yağışlı bir sistemin ülkemize sokulacağını düşünmekteyim.”

Uzmanlar uyarıyor! 'El Nino kışı' kapıda... Kar ne zaman yağacak? - Resim : 5

İLK KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Ekim ayında daha çok yağmur şeklinde yağışlar beklediğini belirten Bozyurt, ayın 15-20’sine dikkat çekti:

“Balkanlar üzerinden gelecek olan sistem soğuk ve yağışlı olacak gibi duruyor. Bu durumda yurdun iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekliyorum. Ekimin 27-29’unda yine kuzeyden ciddi bir sistem bekliyorum. Hatta bu sefer, eğer sapmazsa, Cumhuriyet Bayramı dönemlerinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede azalacak. İç kesimlerde belki mevsimin ilk karı da yağabilir diye düşünüyorum. Mesela Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya gibi bazı şehirlerde sezonun ilk karı yağabilir."

Uzmanlar uyarıyor! 'El Nino kışı' kapıda... Kar ne zaman yağacak? - Resim : 6

KASIM AYINA DİKKAT

“7-10 Kasım arasında yine çok ciddi bir soğuk hava kütlesi bekliyorum” diyen Bozkurt, bu soğuk hava sisteminin de kar yağışı getirebileceğini belirterek şunları aktardı:

Araç sahipleri dikkat! Bunlar eksikse trafikten men edilebilirsiniz Araç sahipleri dikkat! Bunlar eksikse trafikten men edilebilirsiniz
"11 Kasım gibi yine bir yüksek basınç gelecek. Bir hafta ila 10 gün mevsim normalleri civarında veya biraz da mevsim normalinin üzerine çıkacak bir hava sıcaklığı olabilir. Buna halk arasında pastırma yazı adını veriyoruz. Pastırma yazları genelde 2-3 hafta sürer. Ama bu yıl ben çok uzun sürmesini beklemiyorum. Yani bir hafta 10 gün kadar olacak gibi görünüyor"

Uzmanlar uyarıyor! 'El Nino kışı' kapıda... Kar ne zaman yağacak? - Resim : 7

"BARAJLARDA DA ÇOK OLUMLU ETKİSİ VAR"

Barajlardaki su seviyesinin alarm noktasında olduğu İstanbul’da kuraklık endişe verici bir durum. Ancak meteorolojik tahminlere göre bu, sonbahar ve kış yağışları ile yerini iyimser bir tabloya bırakabilir. Bozyurt İstanbul'a yönelik ileriki döneme ilişkin verileri şöyle yorumladı:

“Genelde yurdun kuzeybatı bölgelerinde bu kış yağışlı geçecek. Ama İstanbul ve çevresinde aralık ayına kadar çok üst seviyede yağışlar görülmüyor. Aralıktan itibarense yoğun yağışlar bekliyorum. Ocak ve şubat aylarında da deniz etkili kar yağışları olabilir. Karın su tutma kapasitesi çok fazla ve dolayısıyla kar erimelerinde potansiyel su ortaya çıkıyor. Barajlarda da çok olumlu bir etkisi var. Bunun dışında bir de kar havadan amonyağı da indiriyor ve toprağın daha verimli olmasını sağlıyor."