Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'nın Haziran 2024'te uzaya fırlatılmasını planladıklarını açıkladı. Uraloğlu, uydunun 42 doğu boylamında hizmet vereceğini ve 15 yıl boyunca görev yapacağını belirtti. TÜRKSAT 6A'nın Türkiye'yi dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen 11 ülke arasına taşıyacağını ifade eden Bakan Uraloğlu, uydunun Ku bantta hizmet vereceğini ve Güneydoğu Asya gibi yeni coğrafyalara da hizmet sunacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ziyaretinde, "TÜRKSAT 6A uydusunun mevcut takvime göre de Haziran 2024'te uzaya fırlatılmasını planlıyoruz" dedi.

Uzayda inşaat başlıyor! Peki nasıl olacak? Uzayda inşaat başlıyor! Peki nasıl olacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunu Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde ziyaret etti. Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A Uydusu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Uraloğlu, uydunun 2024 yılının mart ayında fırlatılmak üzere anlaşmalı şirket olan Space-X'e teslim edileceğini ve haziran ayında da fırlatılmasının hedeflendiğini dile getirdi.