Seçimlerin ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile milletvekillerinin yeminleri ve kabinenin açıklanmasıyla yeni dönem başladı. Yeni dönemin ilk haftası hareketli geçerken. Türkiye Yüzyılı'nın henüz belli olan bakanlar kurulu ilk kabine toplantısını Başkan Erdoğan'ın liderliğinde gerçekleştirecek. Ardından bakanların yemini ve Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak.

Gözlerin çevrildiği kabine toplantısında çok önemli gündem maddeleri yer alıyor. Başkan Erdoğan, yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ile ilk toplantısını bugün yapacak. Toplantının gündemi ekonomide alınan önlemler ile İsveç'in NATO üyeliği olacak. Ayrıca emekli ve çalışanlar başta olmak üzere seçim öncesi gündeme gelen vaatlerin hayata geçirilmesi yönünde gerekli talimatların da verilmesi bekleniyor.

BÜROKRASİDE BÜYÜK DEĞİŞİM

Kabinenin oluşması ile birlikte üst düzey bürokraside de büyük değişiklik bekleniyor. Özellikle bakan yardımcılıkları konusunda kulisler hızlandı. 14 Mayıs seçim listelerinde yer almayan bazı eski milletvekillerinin bu görevlere getirilmesi bekleniyor. En çok merak edilen ise ekonomi bürokrasisindeki değişiklik. Bu alanda da köklü değişiklikler bekleniyor.

TÜRKİYE YÜZYILI'NIN İLK KABİNE TOPLANTISI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci dönem kabinesi bugün toplanacak. Toplantıda önemli başlıklar masada olacak.

ENFLASYON, DEPREM, SURİYELİLERİN DÖNÜŞÜ

Enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi, deprem konutlarının en kısa sürede bitirilmesi, 1 milyon Suriyeli'nin geri dönüşü ve terörle mücadele...

YOL HARİTASI BELLİ OLACAK

Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki ilk toplantısını yapacak olan yeni kabine Türkiye'nin yol haritasını ele alacak.

ÖNCELİKLİ GÜNDEM EKONOMİ

Öncelikli gündemin ekonomideki son durum olması bekleniyor. Kabine toplantısında enflasyonun tek haneli rakama düşürülmesi için atılacak adımlar belirlenecek.

SEÇİM DÖNEMİNDEKİ SÖZLER TUTULACAK

Seçim döneminde ev hanımlarına emeklilik, gençlere vergisiz telefon ve faizsiz evlilik kredisi gibi vaatler açıklanmıştı. Toplantıda, bu vaatler ile ilgili planlamanın da değerlendirilmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI, MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ARTIŞI

Diğer yandan toplumun büyük bir bölümünü ilgilendiren maaş artışlarıyla ilgili de çalışmaların yapılacağı kabinede temmuz öncesinde son durum değerlendirilecek

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİĞİ VE TERÖRLE ARASINA MESAFE KOYMASI

Başkan Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılan konuklar arasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de vardı. Erdoğan-Stoltenberg toplantısında, İsveç'in NATO'ya üyelik süreci görüşülmüştü.

Kabine bir araya geldiğinde de bu meselenin yanı sıra dış politikadaki diğer başlıklar da konuşulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Umduğumuz neticeyi alamadık Cumhurbaşkanı Erdoğan: Umduğumuz neticeyi alamadık

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadeledeki son durum, yurt içi ve sınır ötesinde yapılacak operasyonlar da kapsamlı biçimde değerlendirilecek.

YEMİN VE BAŞKANLIK SEÇİMİ

Yarın toplanacak TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa gereği Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile bakanlar yemin edecek. Ayrıca görevleri sona eren eski bakanların da yemin ederek milletvekili görevine başlamaları bekleniyor.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Anayasa ve İçtüzüğe göre TBMM Başkanlığı adaylığı için başvurusu süresi bugün dolacak. Seçim ise yarın yapılacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.
Cumhur İttifakı'nın TBMM Başkanı adayının üçüncü turda seçilmesi bekleniyor.

KOMİSYONLAR SEÇİLİYOR

Önümüzdeki günlerde partiler ihtisas komisyonlarında görev alacak üyelerini de TBMM Başkanlığına bildirecek. Hızla başkanlık seçimleri de yapılarak komisyonların çalışması sağlanacak.