Törende konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, “Afrika bizim için petrol, elmas, altın, demir, bakır ve gümüş değil, dostluk, kardeşlik, ortaklık ve birlikte kazanımdır. Ekonomik ilkilerimizi eşit ortaklık temelinde kazan-kazan anlayışı üzerine inşa ediyoruz. 2023 yılı ilk 8 ayında ise 13,4 milyar dolar ihracat; 9,7 milyar dolar ithalat olmak üzere toplam dış ticaret hacmimiz 23,1 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır” dedi.

Türkiye ile Afrika arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen 9’uncu Dünya Sektörlerarası İş birliği Forumu başladı. İstanbul’da bir otelde düzenlenen ve 2 gün sürecek olan forum Türk ve Afrikalı birçok iş insanını bir araya getirdi.  

Açılış törenine Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Orta Afrika Cumhuriyeti Stratejik Yatırımlar Bakanı Pascal Bida Koyagbele, Gambiya Ticaret ve Yatırım Bakanı Baboucarr Ousmaila Joof, Siera Leone Maden ve Kaynaklar Bakan Yardımcısı Koroma Umaro Napoleon, Burundi Ticaret ve Endüstri Bakan Yardımcısı Niragira Ghristine Umurundi, TİM Başkan Vekili Ahmet Güleç, İTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Akif Develioğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, WCI Forum Başkanı Utku Bengisu ve iş insanları katıldı.

Deri sektörü 2025'te kayıpları kazanmayı hedefliyor Deri sektörü 2025'te kayıpları kazanmayı hedefliyor

ORGANİZASYON AFRİKA İLE EKONOMİK VE TİCARİ İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİNE BÜYÜK KATKI SUNACAK  

Açılış töreninde konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, “9'uncu Dünya Sektörlerarası İşbirliği Forumu (WCI) organizasyonu vesilesiyle sizlerle bir araya gelmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyor ve bu etkinliğin iş dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu organizasyonun Afrika ile ülkemiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine büyük bir katkı sunacağı kanaatindeyim. Ülkemiz ekonomisi küresel düzeyde yaşanan tüm bu olumsuzluklara ve millet olarak yaşadığımız büyük deprem felaketine rağmen, 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,9 ve ikinci çeyreğinde yüzde 3,8 büyüyerek, büyüme performansımızı kesintisiz 12 çeyreğe çıkartmış olup yıllık bazda ise 3 yıldır aralıksız büyüme performansı ortaya koymuştur” dedi.