SGK Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabı üzerinden emekli aylığı hesaplama sistemini eleştirerek değişmesi gerektiğini vurguladı.

Ekonomik sıkıntı çeken emekli için düşük emekli aylığı sorununun nasıl çözüleceğini anlatan Erdursun, “Geçici çözümler ile en düşük emekli aylığının belirlenen rakama tamamlanması (7.500TL) ilerleyen yıllarda sorunu derinleştirir” dedi.

Kira Artış Oranı Belli Oldu Kira Artış Oranı Belli Oldu

Vergi dilimlerinin adaletsiz olduğunun altını çizen Erdursun, emekli olmayı değil çalışmayı özendirici bir emeklilik sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

"ÇALIŞANLARIN EMEKLİ MAAŞI DÜŞECEK"

Çalışanlara kötü haberi duyuran SGK Uzmanı Erdursun, Bugün asgari ücretle çalışanın her ay emekli olduğunda alacağı emekli aylığının 15 TL düştüğünü açıkladı.

Erdursun, “Asgari ücretin 7.5 katı tavanla çalışıp vergi dilimleri sonrası aylık sigorta primine esas en yüksek maaş olan 57.000TL maaş alıp, 60.000TL işçi işveren sigorta primi ve vergi ödeyenin emekli aylığı sadece 250 TL yükseliyor” dedi.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun’un sosyal medyadaki paylaşımı şu şekilde:

“EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMA SİSTEMİ DEĞİŞMELİ!

Asgari ücret ve asgari ücrete yakın ücretlerle çalışanların, çalıştıkça prim ödedikçe düşen emekli aylığı uygulamasına son verilmediği sürece kayıt dışı çalışma sorunu çözülemez!

Düşük emekli aylığı sorunu çözülmez! Geçici çözümler ile en düşük emekli aylığının belirlenen rakama tamamlanması (7.500TL) ilerleyen yıllarda sorunu derinleştirir!

Bugün asgari ücretle çalışanın her ay emekli olduğunda alacağı emekli aylığı 15 TL düşüyor!

Asgari ücretin 7.5 katı tavanla çalışıp vergi dilimleri sonrası aylık sigorta primine esas en yüksek maaş olan 57.000TL maaş alıp, 60.000TL işçi işveren sigorta primi ve vergi ödeyenin emekli aylığı sadece 250 TL yükseliyor.

Ödenen primlerin karşılığında alınacak emekli aylığı özendirici değil!

Vergi dilimleri adaletsiz! Emekli olmayı değil, çalışmayı özendirici bir emeklilik sistemine ihtiyaç var!”