Türk Hava Yolları ilk uçuşunu Avustralya'nın Melbourne kentine gerçekleştirdi. Kentte yaşayan Türk vatandaşlar tarafından havalimanında karşılanan uçuş, en çok izlenen hava yolculuğu olarak tarihe geçti. İstanbul-Melbourne seferlerinin haftanın üç günü gerçekleştirilmesi planlanıyor.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof.Dr. Ahmet Bolat, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Enver İskurt ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksel, aralarında Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli'nin de bulunduğu gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.
Bayrağımızın ve markamızın buraya gelmesi büyük mutluluktu. Bu sadece ulaşım kolaylığının ötesinde Türk bayrağımızı burada görmek bizim için gurur kaynağıydı. Bildiğiniz gibi merhum Turgut Özal'ın da hayaliydi bu. Bu hayal bizim zamanımıza denk geldi, bundan dolayı da mutluyuz. Tabii bu uçuşlarda da böyle bir süreç var. Uçağımız var, pilotumuz var, atlayıp gidelim, tabi bu böyle olmuyor. İki ülkenin Sivil Havacılık arasındaki bürokrasi yoluyla oluyor. Bu konuda emeği geçen Devletimize, Sivil Havacılık yetkililerine, Ulaştırma Bakanlığımıza ve Dışişleri Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.

ENGELLEMEYE ÇALIŞTIK AMA BAŞARISIZ OLDULAR!
THY'nin Melbourne'a direkt uçuş sürecini anlatan Bolat, çarpıcı açıklamalarda bulundu:
Melbourne uçuşlarımız diğer havayollarına göre daha uygun fiyatlı olacaktır. Çünkü direkt uçuşumuz olacak. Onun için yolumuzu kesmeye çalıştılar, bizi de engellemeye çalıştılar ama Devletimizin gücü sayesinde bu engelleri aştık.
Ülkemizde Karahantepe, Göbeklitepe gibi binlerce yıllık yerleşim yerleri bulunmaktadır. Diğer ülkelerin havayolu şirketleri ülkelerinin tanıtımını yaparken deniz, kum, güneş gibi görseller sergiliyorlar. Bizim de bu değerlere sahip tarihi yapılarımızı tanıtmamız gerekiyor. THY olarak miras listemizi dünyaya tanıtacağız.