Öne Çıkanlar Pentagondan yeni PYD açıklaması Van Büyükşehir Belediyesine Operasyon! Belediye Başkanı Gözaltında asena erkin Avukat Şenalp: Abidin G. Bana cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan

Bu haber kez okundu.

Fikret Orman:
 

"MAÇIN HAKEMİ HAK VE ŞEREF KAVRAMLARINI TAMAMEN YOK EDECEK BİR UYGULAMA GÖSTERMİŞTİR" "HAKEM KURAL HATASI YAPMIŞTIR" "BEŞİKTAŞ'IN ÜZERİNE BAZI OYUNLAR OYNANMAKTADIR" "BEŞİKTAŞLI GÖRÜNENLERİN SU ALTINDAN YARATTIĞI KAOS ORTAMIDIR. BEŞİKTAŞ'I AÇMAZA DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR" "MAÇ TEKRARLANMALIDIR. MHK ÜYELERİ VİCDANLARIYLA KARAR VERSİNLER" "YASAL BAŞVURULARI YAPACAĞIZ. BİZ KİMSENİN HAKKININ PEŞİNDE DEĞİLİZ, ADELETTEN YANAYIZ" "GÜNAHTIR, AYIPTIR" "ÇOK SERT TEPKİ VERECEĞİZ" "İŞLERİNİ YAPAMIYORLARSA O KOLTUKTA OTURMASINLAR" Ali DANAŞ, İstanbul- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Kulüp binasında düzenlediği basın toplantısında Kasımpaşa maçını yöneten hakem Barış Şimşek ve Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp'e tepki gösterdi.

Kasımpaşa maçında görev alan Şimşek'in maçın bitiminin hemen ardından rapor yazmasına da değinen ve bunun anormal bir şekilde geliştiğini söyleyen Orman, Zekeriya Alp'i mücadelenin hemen ardından televizyonlarda hakem kararlarının doğru olduğu yönündeki açıklamalarını eleştirerek, maçın tekrarını istedi. Hakemin "hak ve şeref" kavramlarını tamamen yok edecek bir uygulama gösterdiğini savunan siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Kasımpaşa maçının hakemi, karşılaşmada hak ve şeref kavramlarını tamamen yok edecek bir uygulama göstermiştir. Emeği hiçe sayarak Beşiktaşımızın katledilmesine neden olmuştur" dedi.

Barış Şimşek'in kural hatası yaptığını iddia eden Orman, barko vizyondan pozisyonları tekrar seyrettirerek şunları söyledi:

"Hakem, rakip oyuncu top elindeyken ve topla bizim oyuncumuzu engelledikten sonra düdük çalmıştır. Hakem raporunda bunun değiştiği

gözlemlenmektedir. Görüntüler ortada. Hakem maçtan çıkar, açma ve germe hareketlerinden sonra masajını olur ve ardından duşunu alır. O günle alakalı

normal raporunu yazar. Normal sarı kartları, kırmızı kartları yazar. Bir gün sonra kulüpten itiraz geldikten sonra hakemden ek rapor istenir. Bizim maçımızda ne hikmetse 90 dakika bitmiş, 30-40 dakika içinde rapor yazmıştır. Kendisi için kural hatası olmayan, normal bir şeyi yazmıştır. Dünyanın neresinde görülmüş, MHK Başkanı çıkmış kanallara, hakemin kararının arkasında olduğunu ve verdikleri kararın doğru olduğunu ifade etmiştir."

Fikret Orman, kulüp olarak yasal itirazlarını yapacaklarını ve maçın tekrarlanması gerektiğini dile getirdi.Fikret Orman, Barış Şimşek'in kural hatası yaptığını ve karşılaşmanın tekrarlanması gerektiğini bir kaç kez vurgularken Beşiktaş'ın etik değerleri önemseyen, her zaman şerefiyle ve hakkıyla oynayan bir kulüp olduğunu söyledi.

Fikret Orman, "Dün akşam Kasımpaşa maçının hakemi, karşılaşma oynanırken hak ve şeref kavramlarını tamamen yok edecek bir uygulama göstermiştir. Emeği hiçe sayarak Beşiktaşımızın katledilmesine neden olmuştur" dedi.

Galatasaray maçından başlayan bir sürecin yaşandığını iddia eden siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Galatasaray maçından başlayarak, tüm spor kamuoyunun gördüğü gibi Beşiktaş'ın üzerine bazı oyunlar oynanmaktadır" diye konuştu.

Kulübün ayağa kalktığı dönemde bunların yaşandığını savunan Orman, şunları söyledi:

"Esas sorun; stadımızın yapılması ve bitmesine doğru giderken, tüm camia olarak kenetlenmişken Beşiktaşlı görünüp de saman altından su yürütenlerin

yarattığı kaos ortamıdır. Demek ki birileri kaos ortamını ortaya koyarak, Beşiktaşımızı açmaza düşürmek istemektedir. Yönetimimizin göreve geldiği günden bugüne baktığımız zaman, tüm kamuoyunun bildiği gibi Beşiktaş inanılmaz mali kriz içindeyken; bu krizden kısa sürede çıkmış, stat iznini almış ve tekrar şanlıtarihimize yakışacak şekilde harekete geçmiş ve stat inşaatına başlamıştır. Bütün yükümlülüklerini yerine getiren kurum haline gelmiştir."

Orman, kulübün düzlüğe çıktığı sırada tekrar bir kaos ortamının ortaya çıktığını dile getirdi. Bunun ilk önce Galatasaray ile oynanan maçta yaşandığını vurgulayan Başkan Orman, "Güvenlik ihlalleriyle alakalı stadımız, 4 maç kapatılmış, zaten her maçını deplasmanda oynayan kulübümüz aynı zamanda taraftarsız oynamaya başlamıştır. Tam bu sürecin sonuna geldiğimiz anda, Kasımpaşa maçı başlamış ve

tekrar bir kaos ortamı çıkmıştır. Hakem bir kural hatası yapmıştır ve kural hatası yaptıktan sonra düdük çalmıştır. Hakemin raporunda bunun değiştiği

gözlemlenmektedir" ifadelerini kullandı.

MHK Başkanı Alp'in de maçtan 40 dakika sonra televizyonlara çıkıp kararın doğru olduğu yönündeki yaptığı açıklamalarını eleştiren Fikret Orman,

şunları söyledi: "Şimdi ne olmuştur da böyle bir ihtiyaç doğmuştur. MHK Başkanı; kendi kurul üyeleriyle ve arkadaşlarıyla konuşmadan, gözlemci ve hakem raporu gelmeden, kulübün neden dolayı itiraz ettiğini görmeden, ne olmuştur da açıklama yapmıştır. Bu açıklamayı yaparken TFF başkanından izin almış mıdır? Yoksa kendi başına mı yapmıştır?"

Fikret Orman maçtan çok yaşanan haksızlığın karşısında olduklarını söyledi. Maçın ardından hakem hocalarının televizyonlarda olayı değerlendirdiğini hatırlatan Orman, "Herkes kural hatası olduğunu söylemiştir. Biz hakem hocalarını koordine etmedik. Sadece yayıncı kuruluşun hocası Markus Merk, buna itiraz etmiştir. Merk, doğru söylüyor; iki top sahada olduğu zaman hakem oyunu durdurur ve tekrar topa havaya atarak başlatır. Sıkıntı yok ancak

oyuncu topu eline aldıktan sonra sahada tek top var ve öbürü artık cisim haline gelmiştir. İster krampon olsun ister top olsun o artık elin uzvu haline

gelmiştir. İki topun sahada olduğu andan bahsetmiyoruz. Topun oyuncunun elinde olduğu andan bahsediyoruz" diye konuştu. Fikret Orman, kulübün 101. yılında kaçırdıkları şampiyonluklara benzer olayları bir daha yaşamayacaklarını ifade etti. "Beşiktaş Kulübü katledilecek kulüp değildir" diyen Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"101. yılda yediğimiz golü, bir daha yemeyeceğiz. Beşiktaş'ın üzerine oynanan oyunları herkes görmektedir. Cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyorum.

Dün maçta bir taraftar sahaya atlamıştır. Sahaya atladığı zaman kimse müdahale etmedi. Koşuyor müdahale yok. Ceza sahası içinde arkasından koşan yok. Gelmiş benim oyuncuma vurmuş, yine güvenlik müdahalesi yok. Kasımpaşalı oyuncular adamın etrafını çevirmiş, benim oyuncum gelmiş yine müdahale yok. Bizim Galatasaray maçında sahamızın kapatılmasının nedeni; jet hızıyla, 13-14 saniyede, hakemin oyunculara müdahale olmadan kaçmasının nedeni nedir? Neden ceza yedik? Kime ne müdahale gelmiştir? Neden dört maç yedik? Benim oyuncuma tekme atılıyor, darp

ediliyor kimse bunu konuşmuyor. Bizde oynanan maçta kimseye darp yok, hiçbir oyuncuya veya hakeme hakeme müdahale yok. Benim oyuncularım, oyun esnasında yapmaması gereken sinirliliği göstermiş, kırmızı kart görmüşler. Bu mudur adalet?"

Sahaya giren taraftarın kim olduğunun belli olmadığını kaydeden siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Zannedersiniz ki gol atmış. Forma öpüyor.

Beşiktaşlı olsa ne olur. Beşiktaş tribününden atlamış değil. Nasıl taraftardır ki karakola düşmeden bütün çektiği resimler bir anda servis edilmiştir" diye

konuştu.

Başkan Orman, Kasımpaşa maçında kural hatası yapıldığını belirterek, "Spora gönül veren, temiz spordan bahseden bizler bunu yemeyiz" dedi.

Beşiktaş'ın yükselmeye başladığı anda bu olayların tekrar yaşandığını tekrarlayan Orman, "Her ne hikmetse; iyi giden, artık kanatlarını açmış ve uçan

kartalımız her seferinde bir olayla karşı karşıya kalıyor. Kimsenin Beşiktaşlığını sorgulayacak değiliz. Kimseden özel muamele istemedik.

İstediğimiz adil olunması. Herkese eşit mesafede olup, adil karar vermeleridir. Maç tekrarlanmalıdır. Adil olduklarına inandığım MHK üyelerinin sonradan

düzenlenen raporun arkasına sığınmayacaklarına emin olarak konuşuyorum" ifadelerini kullandı.

Hakemin sadece kural hatası yapmadığını, sağlık hatası da yaptığını anlatan Fikret Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kural hatasının ardından devre arasında arkadaşlarıyla yaptığı muhakeme sonrasında hakem sağlıklı maç yönetme yetisini kaybetmiştir. Beşiktaş Kulübü yasal itirazlarını yapacaktır. Adalete güvenimiz tamdır. Biz kimsenin hakkının peşinde değiliz. Doğrunun ve haklının peşindeyiz. Günahtır, ayıptır. Her fedakarlığı yapacağız, sıfır olan sponsorlukları nereye götürdüğümüzü herkes görüyor, tüm ekibimizle mücadele edeceğiz ve tam stadımıza döneceğiz; yeni bir operasyon. Beşiktaş'ın susacak durumu kalmamıştır. Bundan sonra daha sert tepki göstereceğiz."

Birlik ve beraberlik mesajı veren siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Görevini yapamayan ya görevini bıraksın ya da adam gibi, adil bir şekilde görevini yapsın. Beşiktaş camiası, her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde olacaktır" diye konuştu.

Federasyondan istedikleri kararın çıkmaması halinde UEFA veya FIFA nezdinde bir girişimde bulunup bulunmayacakları sorusunu ise Orman, "Türkiye'deki maç TFF'nin yetkisinde olduğu için onların kararı içindedir. UEFA veya FIFA'dan belki görüş alınabilir. Karar mercii TFF yönetim kuruludur. Tahkim ve bunun gibi birimlerdir" diye yanıtladı.

Kasımpaşa maçında hükmen galibiyet istemeyip, tekrar talep etmeleri ve bu zamana kadar sakin davranmalarının eleştiri konusu olduğu yönündeki soru üzerine Fikret Orman, şunları söyledi:

"Sessiz kalmadık. Yaptığımız her hareketi Beşiktaşlılığa yakışacak şekilde götürmeye çalışıyoruz. Beşiktaş, kamuoyunun önünde bağırarak, çağırarak değil; kişilerle konuşarak, izah ederek, haksızlığı anlatmaya çalışıyor. MHK başkanı, hangi üyesiyle konuşup da ortak fikir vermiştir. Nezaket üzerinden götürmeye çalışıyoruz. Nezaket bardağı taşmıştır. Beşiktaş'ın hakkını yedirmemek için buradayız. Daha önce Beşiktaş başkanlığı yapmış Yıldırım Demirören, federasyon başkanlarına ne sebeple yüklenmişse biz de aynı nedenle yapmaktayız. Bu usturuplu olmuştur. Ama bir değil, iki değil üç değil. Su testisi çatlamıştır."

Dertlerinin savaş yapmak olmadığını kaydeden Orman, "Tehdit etmiyoruz. Kararlarını verdikten sonra ne diyeceğimi spor kamuoyu bilir. TFF'yi yerinden

almak derdimiz yok. TFF başkanının Beşiktaşlı olması da bundan dolayı değildir. Haklı ve adaletli yönetim gösterdiğine inanmadığımız federasyon varsa, onun karşısında dururuz. Şu an geldiğimiz nokta inancımızı kaybetme noktasıdır" diyerek sözlerini tamamladı.

Bu arada Fikret Orman'ın açıklamaları sırasında yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu. AD (UD)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.