MKE Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası'ndaki dinamit mikser atölyesinde bugün saat 08.40 sıralarında, işçiler üretime hazırlık yaparken henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. Patlamayla birlikte fabrikadan dumanlar yükseldi. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale edip söndürdü.

Casuslara müsaade etmeyeceğiz Casuslara müsaade etmeyeceğiz

MSB ACI HABERİ DUYURDU: 5 İŞÇİMİZ ŞEHİT OLDU

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda bir patlama meydana gelmiştir. Patlama neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır" denildi.

VALİ ŞAHİN: PATLAMA KİMYASAL TEPKİMEDEN KAYNAKLI

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ankara Valisi Vasip Şahin, patlamanın meydana geldiği fabrikada inceleme yaptıktan sonra açıklamada bulundu. Vali Şahin, fabrikanın dinamit lokumu hazırlama bölümünde ilk incelemeye göre kimyasal tepkimeden kaynaklandığı değerlendirilen bir patlama meydana geldiğini belirterek, "Orada çalışan 5 işçimiz maalesef vefat etti. Allah'tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet savcılarımız konuyu inceliyor. Çalışan 5 kişi vardı, tamamına ulaşıldı. Göçük altında kimse yok, yaralı yok. İlk değerlendirmelerde kimyasal tepkime neticesinde olduğuna dair arkadaşlarımızın kanaati var, Cumhuriyet savcılarımız da inceliyor" dedi.

Bakan Yardımcısı Kavaklıoğlu ise "Burası patlayıcı üretim ile ilgili tesisimiz. Patlamanın olduğu yer çok küçük bir bina. Kamera kayıtlarına da baktığımızda patlama anına kadar olağanüstü bir şey yok, işçilerimiz normal faaliyetlerini yapıyorlar. Patlama aniden oluşuyor. Sayın Savunma Bakanımız da Hatay'dalardı, geri dönüyorlar. Burası sürekli çalışan bir Fabrika, tecrübesiz kişilerin çalışacağı bir yer değil. Yangın tek bir noktayı etkiledi" diye konuştu.

BAKAN GÜLER OLAY YERİNE GİDİYOR

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Hatay'daki programını yarıda kesip olay yerine gidiyor.

"ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç "Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikasında meydana gelen patlamada şehit olan işçilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Olayın aydınlatılması ile ilgili gerekli adli ve idari soruşturma başlatılmıştır" mesajını paylaştı.

"İKİ CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan "10 Haziran 2023 günü saat 08.50 sıralarında Elmadağ ilçemizde faaliyet gösteren MKE Barutsan fabrikası içerisinde meydana gelen patlama ve 5 işçinin ölmesine ilişkin olayla ilgili olarak Elmadağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup bizzat olay yerinde inceleme ve tespitlere başlamışlardır. Olayın adli boyutu tüm yönleriyle araştırılmakla, soruşturma titizlikle sürdürülmektedir" açıklaması yapıldı.

BAKANLARDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş: Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bulunan MKE roket ve patlayıcı madde fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza yüce Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Ankara Elmadağ’da MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda meydana gelen patlamada maalesef 5 işçimiz şehit oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Makamları âli olsun.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: Elmadağ MKE Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası'nda gerçekleşen patlamada şehit düşen işçilerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Başımız sağ olsun.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası'nda meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: Ankara Elmadağ’da bulunan MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikasında meydana gelen patlamada şehit olan beş işçimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekanları cennet olsun.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: Ankara Elmadağ'da MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda meydana gelen patlama sonucu şehit olan işçilerimize Allah'tan rahmet; ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.