Öne Çıkanlar G.Saray BAE kayahan türkiye küba

TSK İçin Kritik Gün! Komutanlar Değişiyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında bugün başlayacak kritik Yüksek Askeri Şuratoplantısında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in emekliliğine karar verilmesi, Özel’in yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın getirilmesi bekleniyor.
3 yılını dolduran general ve amirallere de bir üst rütbeye terfi olanağı getiren kanuni değişiklik çerçevesinde TSK bünyesinde görevli 345 generalin yarıdan fazlasının dosyası terfi için masaya gelecek. “Kor”, “tüm” ve “tuğ” rütbesinde toplam 179 general ve amiralin dosyası bir üst rütbeye terfi için masada olacak. 300’e yakın albay da tuğgeneral ya da tuğamiral olabilmek için YAŞ’tan çıkacak kararı bekleyecek. Toplantıda en kritik atama ve terfilerinin Suriye ve Irak sınırında görev yapan tugay ve tümen komutanlıkları komutalarına yönelik olacak.
Başbakan Davutoğlu, ilk yaz Şura’sına bugün başkanlık edecek. Bugün Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda yapılacak toplantıya Davutoğlu dışında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakan Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele katılacak. Heyet, bugün Anıtkabir’e de gidecek. Toplantının sekreterya görevini Orgeneral Güler yürütecek.

Komuta kademesi şekillenecek
Toplantıda görev süresi dolan 28. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in yanı sıra 44. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atay da emekliye ayrılacak. Genelkurmay Başkanlığı’na gelebilmek için kuvvet komutanlığı yapmış olma zorunluluğu bulunduğundan Kara Kuvvetleri Komutanız Orgeneral Akar, bu pozisyon için tek alternatif olarak dikkati çekiyor. Büyük bir olasılıkla Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı’na getirilmesi bekleniyor. Akar, 2019’a kadar TSK’nın bir numarası olarak görevini sürdürecek.

Kara Kuvvetleri’ne 3 aday
Kara Kuvvetleri Komutanlığı için ise üç alternatif bulunuyor. Orgenaral Mendi, Orgeneral Çolak ve Orgeneral Güler’in bu pozisyona getirilebileceği konuşuluyor. Üç isim arasında en kıdemli olan Mendi’nin ya da Çolak’ın bu pozisyona getirilmesinin daha yüksek olasılık olduğu ifade ediliyor.

‘Deniz ve Hava’ uzayabilir
Oramiral Bostanoğlu’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev süresinin TSK bünyesinde başka oramiral olmadığı için bir yıl uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün de görev süresinin uzatılabileceği belirtiliyor. Öztürk’ün görev süresi uzatılmaz ve emekliliğe sevkedilirse Orgeneral Ünal, kuvvet komutanı olarak atanacak.

Sınır için azami gayret
Toplantıda en kritik kararlar Suriye ve Irak sınırı boyunca PKK ve IŞİD’e karşı mücadele eden personelin konumu hakkında verilecek. Sınırdaki tugay ve tümen komutanlıklarına yapılacak atamalara ayrı bir önem verileceği öğrenilirken, 2. Ordu Komutanlığı bünyesinde doğrudan örgütlerle mücadele eden birlikleri yönetecek isimlerin seçiminde azami gayret gösterileceği belirtiliyor. PKK ve IŞİD’le mücadele eden birliklere komuta eden Tunceli merkezli 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter, Şırnak’taki 6. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Yüz, Lice’deki 2. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İrfaz Özsert, 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan AydınTatvan’daki 10. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz, Şırnak’taki 48. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Vahap Özoğlu, Şanlıurfa’daki 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Necdet Güngör ve AdanaJandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Aytekin Şahin, tümgeneralliğe terfi sırasında bulunan isimler olarak dikkati çekiyor. Bu isimlerin bir üst rütbeye terfi etmesi durumunda boşalacak tugay komutanlıklarına yapılacak atamalar önem taşıyor.

Genelkurmay Başkanlığı’na gelebilmek için kuvvet komutanlığı yapmış olma zorunluluğu bulunduğundan Orgeneral Akar,
bu pozisyon için tek alternatif olarak dikkati çekiyor.

 

YAŞ’ta terfi bekleyenler
Yasal olarak terfi hakları bulunan ve dosyaları görüşülecek general ve amiraller şöyle:
Kara Kuvvetleri:
Korgeneraller: Tahir Bekiroğlu, İsmail Serdar Savaş, Yıldırım Güvenç, İhsan Uyar, Alaaddin Örsal, Metin İyidil, ERDAL ÖZTÜRK, Alpaslan Erdoğan, Ferit Güler ve Musa Avsever.
Tümgeneraller: Uğur Tarık Özkut, Şenol Alparslan, Uğur Tarçın, İsmail Metin Temel, Sadık Çelikörs, Metin Gürak, Yavuz Türkgenci, Tayyar Süngü, İshak Ceylan, Erdoğan Akyol, Mete Salt, Satı Bahadır Köse, Mustafa Özsoy, Göktürk Gökbayrak, İlhan Bölük, Ali Doğan İnce, İlyas Bozkurt, İzzet Çetingöz, Hamza Koçyiğit, Baki Kavun, Ethem Büyükışık, Osman Erbaş, Sadık Piyade, Osman Ünlü, Halit Günbatar, Salih Sevil, Burhanettin Aktı, Taci Kurul, Ali Sivri.
Tuğgeneraller: İsmail Hakkı Önder, Mehmet Kaya, Metin Keşap, Yücel Karauz, Mehmet Faruk Alpaydın, Muzaffer Sönmez, Mustafa Uzun, Hüseyin Hamdi Ergün, Yavuz Selim Kahveci, Mustafa Aysan, Hakan Atınç, Kahraman Güneş, Rıza Çağatay Erdoğan, Asım Kocaoğlu, Lokman Ali Yılmaz, Kemal Yeni, Mehmet Şükrü Eken, HASAN Nevzat Taşdeler, Erhan Uzun, Kemal Başak, Mustafa İlter, Bilgehan Saymaz, Mehmet Topçu, Halil Erkek, Orhan Gündüz, Şafak Gök, Mehmet Göktan, Nuri Cankıymaz, Mehmet Karadayı. Mehmet Dişli, Celalettin Bacanlı, Gürsel Yüz, Necdet Tuna, Zeki Gürcan, Mesut Bedri Usta, Muzaffer Öztosun, Şener Topuç, Kemal Cuştan, Murat Yetgin, İrfan Özsert, Halil Tamer Gedik, Aydoğan Aydın, Yılmaz Yıldırım, Atilla Gökesaoğlu, Mustafa Yaşar, İlhan Kırtıl, Nihayet Ünlü, Mehmet Büker, Yavuz Ekrem Arslan, Lütfi İhsan Yanıkoğlu, Erhan Sipahioğlu, Mustafa Kurutmaz YÜKSEL DURAK, Mustafa Yılmaz, Vahap Özoğlu, Metin Tokel, Ertuğrulgazi Özkürkçü, İhsan Başbozkurt, Sıtkı Varlı, Erdal Torun, Adnan Baksı.

Deniz Kuvvetleri:
Koramiral: Veysel Kösele.
Tümamiraller: Adnan Özbal, Ercüment Tatlıoğlu.
Tuğamiraller: Ömer Faruk Harmancık, Sinan Azmi Tosun, Hasan Doğan, Mehmet Şevki Şekerefeli, Mustafa Zeki Uğurlu, Ali Murat Dede, Hasan NİHAT DOĞAN, Muhittin Elgin, Hayrettin İmren, Ahmet Çakır, Oğuz karaman, Cihat Yaycı, Ercan İnceoğlu, İrfan Arabacı, Nejat Atilla Demirhan, Tayyar Ertem, Ömer Bayram Çetin, Hasan Kulaç.

Hava Kuvvetleri:
Korgeneraller: Mehmet Çetin, Mehmet Şanver, Hasan Küçükakyüz.
Tümgeneraller: Ali Demiral, Muhittin Fatih Sert, Ziya Cemal Kadıoğlu, Ateş Mehmet İrez, Yılmaz Özkaya, Atilla Öztürk, Kubilay Selçuk, Mehmet Özlü, Cevat Yazgılı.
Tuğgeneraller: Mehmet Uğur Balkış, Göksel Kahya, Serdar Gülbaş, Semih Koşucuoğlu, Suat Murat Semiz, Şaban Umut, Uğur Buldu, Koray Uz, Ahmet Cural, İhsan Ösdamar, Hakan Evrim, Mehmet Arif Pazarlıoğlu, Aydemir Taşçı, Emin Ayık, Hüseyin Fazla, Recep Sami Özatak, Bekir Ercan Van, Celal Başoğlu, Reha Ufuk Er.

Jandarma Genel Komutanlığı:
Korgeneraller: İbrahim Yaşar, Mustafa Kemal Alataş.
Tümgeneraller: Yusuf Kaya, Ata Kalkan, Ali Lapanta, Arif Çetin, İbrahim Aydın, Murat Kırkaya.
Tuğgeneraller: Musa Çitil, Güray Alpar, Namık Boran, Necdet Güngör, Hacı İlbaş, Hacı Abdullah Doğan, Aytekin Şahin, Hamza Celepoğlu, Halis Zafer Koç, Celal Şahin.

GATA:
Tuğgeneraller: Yusuf Peker, Ufuk Demirkılıç, Sait Bağcı, Mehmet Levhi Akın.
Tuğamiral: Cem Tayfun.

 

179 general ve amiral dosyası görüşülecek
Önceki sene 3 yılını dolduran general ve amirallere de bir üst rütbeye terfi olanağı getiren kanuni değişiklik çerçevesinde TSK bünyesinde görevli 345 generalin yarıdan fazlasının dosyası terfi için masaya gelecek.
Toplantıda “kor”, “tüm” ve “tuğ” rütbesinde toplam 179 general ve amiralin dosyaları bir üst rütbeye terfi için masaya gelecek. 300’e yakın albay da tuğgeneral ya da tuğamiral olabilmek için YAŞ’tan çıkacak kararı bekleyecek.
2 pozisyona 10 aday
Özel ve Atay’ın emekli edilmesiyle boşalacak kara sınıfı iki orgeneral pozisyonu için 10 aday yarışacak. 2 orgeneral pozisyonu için 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu, 
KıbrısTürk Barış Kuvveti Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş ve 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç’in isimlerinin öne çıktığı belirtiliyor.

 

Cemaat de gündemde
17/25 Aralık operasyonunun ardından Gülen cemaatine yönelik başlatılan soruşturma doğrultusunda ilgili yapının MGK kararıyla “kırmızı Kitap”a girmesinin ardından, TSK’daki cemaatle ilintili olarak faaliyet yürüttüğü tespit edilenlerin ihracı konuşuluyor. Bu yönde bir hazırlık olduğu belirtilse de, toplantıda ihraç çıkmayabileceği de ifade ediliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.