Ülkelerin, elektronik ağ ile bilgisayar ve ağ kurulumlarına müdahale etmesi ve teknolojiye bağlı olarak gerçekleştirilen yapılanmaları bertaraf etmeleri siber savaştır. Siber savaş, karşıt çıkarları olan ulusların, birbirlene bilişim ağ ve sistemlerini kullanarak saldırması olarak özetlenebiecek bir olgu. Siber savaş etkinlikleri; propoganda siteleri açmak , karşı tarafın sitelerini işlemez hale getirmek, hatta şehirlerin alt yapı sistemlerini çökertmek kadar ileri giden saldırgan eylemleri kapsıyor.  Zamanla modern dünyanın savaş cephelerinden biri haline gelmiştir. Birçok ülkenin kendi siber savaş yönetimi için kurulmuş sistemleri vardır. Teknolojisi gelişmiş ülkelerde siber savaşlar oldukça ilerlemiş durumdadır.
  
      Siber savaş ile hedef ülkeler ya da birimler şifre kırma yöntemi ile ses dinlemeye kadar birçok faaliyeti gözetim altında tutabilmektedir. Siber savaş yöntemi ile internet üzerinden yapılan birçok yönetim şekli devre dışı bırakılabilir. Yine aynı yöntemler ile ülkelerin kendi bünyesinde oluşturduğu ve savaş durumunda fırlatılmak üzere ayarlanmış füzesi aktif hale getirilebilir veya etkisizleştirilebilir!
  
      2007 yılında Rusya ve Estonya arasında yaşanan politik sürtüşme de, sadece interneti kullanarak, ya da karşı tarafın kulanılmasını engelleyerek bile hasar verilebilen bir dünyada yaşadığımızı gösteriyor.Estonya’nın Devlet kuruluşları, ticari siteler, yayın organları hepsi bundan etkilenmişti. Avrupada "kağıtsız devlet" olarak bilinen Estonya’ya yapılan saldırı sonucunda, bürokrasi ve ticaretin neredeyse çöktüğü ülkede hayat durma notkasına geldi ve ülkede panik hakim oldu. Saldırıların Rusya kaynaklı olduğu anlaşılınca Estonya NATO'yu göreve çağırdı. 1 ay sonra Brükselde yapılan NATO toplantısında Siber saldırılara karşı koruma güçlendirma çalışmaların gerektiği kararlaştırıldı.Saldırıdan bir yıl sonra 7 Nato üyesi devlet birleşerek bir "Siber Kale"nin temelini attı. Almanya, Slovakya, Litvanya, Letonya, İtalya ve İspanya'nın oluşturduğu siber kale saldırıları önceden görmeyi ve saldırı durumunda ülkenin korunmasını hedefliyor. Siber Kale'nin ilk işi 2008 yılında Estonya'ya "Siber Süvariler" yollayarak onarım faliyetlerine başladı.

Siber Savaş Saldırı Türleri ve Etkileri :
 • Hizmet dışı bırakma veya hizmeti sonlandırma, yapılan siber saldırı ile devletin kurmuş olduğu ve elektronik ağ ile gerçekleştirilen hizmet sona erdirilir.
 • Ses dinleme, siber savaş da en çok kullanılan yöntemlerden birisi olan ses dinleme veya açık mikrofon dinleme olarak adlandırılan bu yöntem ile üst düzey devlet yöneticilerinin konuşmaları dinlenilmektedir
 • Virüs, truva atı ve solucan olarak adlandırılan zararlı yazılımlar göndermek, bu yazılımlar ile bilgisayara bulaşan virüs sayesinde kullanılan bilgisayar çökertilebilir veya ağ kontrol altına alınabilir.
 • İnternet saldırıları, yapılan internet saldırıları ile üst düzey devlet yöneticilerinin internet üzerinden yaptığı hareketler takip edilebilir.
 • Yığın e-posta ve mesaj göndermek, bu yöntem birçok kişiye aynı anda gereksiz ve uygunsuz mesaj göndermektir.
 • Oturum çalma.
 • Yemleme ve tuzaklama.
Bunlar sonucunda :
 • Nükleer tesislerde aktif hale getirme veya sonlandırma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Petrol tesislerinde ve doğalgaz hatlarında sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Hava kontrol sistemleri devredışı bırakılabilir veya yabancı kişilerce kontrol altına alınabilir bu durumda uçak kazaları ve çarpışmalar meydana gelebilir.
 • Elektronik bankacılık sistemi çökertilebilir ve bankalarda işlemler yapılamaz hale gelebilir.
 • Trafik hatlarının kontrolü yabancıların eline geçebilir ve bu durumda trafik ışıkları da dahil birçok alana yapılan müdahale ile büyük kazalar ortaya çıkabilir.
 • Ele geçirilen elektrik dağıtım hattı nedeni ile elektrik dağıtımı kesilebilir ve bu durumda elektronik hiçbir eşya çalışmaz.
 

 
       Siber savaşın ön cepheleri ABD, Çin, Rusya gibi birbirini yemekle sabıkalı ülkeler oluşturuyor. Peki bu işler Türkiye'de nasıl yürüyor?
Devletimiz farkında olduğu bu savaş cephesindeki açığı kapatmak için adım atmaya başladı. Ülkemize karşı yapılan ve yapılacak olan saldırılara karşı savunma yapacak ve karşı hamlede bulunacak üst düzey yazılım bilgisine sahip kişilerden '' Siber Ordu '' kurmak için kolları sıvadı. Resmi olarak eksikliğini yaşadığımız bu olguyu birçok Vatansever grup bağımsız olarak yıllardır sürdürüyordu. Günümüzde şeytanın bilumum uşaklığını yapan kişilerce Ülkemize karşı yürütülen organize eylemlere, Ayyıldız Tim gönüllü olarak müdahale/mücadele etmiş ve birçok haini deşifre edip Ülkemize karşı yapılması muhtemel anti-demokratik birçok eylemin fiiliyata dönüşmesine engel olmuştur.

     Siber Ordu kurulmasının yanında Milli yazılımlara geçilmesi Ülkemizin elini bu konuda daha çok kuvvetlendirmektedir. Kiracısı olduğumuz hiç bir evde, ev sahibin izni olmadan değişim yapamayız. Hatta rahat bile oturamayız. Şu ana kadar yaşadığımız bir çok sorunun çözümüne bu iki değişim ile ulaşacağız.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.