Öne Çıkanlar Teröristler Şehit Türk İstanbul diyarbakır

Bu haber kez okundu.

Minik Toprak Ölümden Döndü
ANNE karnındayken, 40 binde bir görülen 'Dandy-Walker kusuru' (beyinciğin orta kısmının olmaması) tanısı konulan, zeka geriliği görülmeyen yüzde 40’lık şanslı grupta doğan 16 aylık Toprak Karakaya, hidrosefali (kafada su toplanması) gelişmesi üzerine komaya girdi. Toprak bebek, İzmir Kent Hastanesi’nde kafatasında açılan minik delikten girilerek yapılan neştersiz ameliyatla normale dönerken, Beyin Cerrahı Prof. Dr. Yusuf Erşahin, "Toprak’a endoskopik tedavi uyguladık, bu yöntemin sonuçları yüz güldürüyor, sağlığı çok iyi" dedi.
Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde oturan ev kadını Şenay (35) ve çiftçilik yapan Uğur Karakaya (37) çifti, kızları Neslihan’dan (10) sonra ikinci bir evlat sahibi olmak istedi. Ancak, hamilelik sırasında anne Karakaya üzücü bir haber aldı. Şenay Karakaya’nın karnındaki bebeğe, hamileliğinin altıncı ayındayken 'Dandy-Walker malformasyonu' (kusuru) tanısı konuldu. Bebeğini kaybetmek istemeyen Şenay Karakaya hastalığın yol açacağı zeka geriliği, organ kusuru gibi riskleri göze aldı, eşinin de onayıyla bebeğini doğurmaya karar verdi.
Çiftin 'Toprak' adını verdikleri ikinci kızları 16 Ağustos 2012 tarihinde doğdu. Toprak aynı teşhis konulup zeka geriliği görülmeyen yüzde 40’lık şanslı grupta dünyaya gelirken, yaşıtlarından önce yürüdüğü gibi 16 aylık olana kadar herhangi ciddi bir sağlık sorunu yaşamadı. Ancak geçtiğimiz günlerde Toprak bebekte huzursuzluk başladı. Karakaya çifti, huzursuzluğu geçmeyen, ağlamaları kesilmeyen minik kızlarını alıp Salihli’de bir özel hastanenin acil servisine başvurdu. Yapılan tetkikler sonrasında Toprak bebeğe idrar yolu enfeksiyonu tanısı konulup tedavisine başlandı. Bir hafta sonra, minik Toprak’ın huzursuzluğu arttı, elleri kolları kasılmaya başladı. Tedirgin olan Karakaya çifti, soluğu tekrar aynı hastanede, sürekli gittikleri çocuk doktorunda aldı. Toprak’ın rahatsızlığını bilen çocuk doktoru, bebeğin beyninde basınç artışı olduğunu, bunun hayati risk yarattığını söyledi ve ambulansla İzmir’e sevkini sağladı. Komaya giren Toprak, ambulansla getirildiği İzmir Kent Hastanesi’nde Beyin Cerrahı Prof. Dr. Yusuf Erşahin tarafından ameliyata alındı.
NEŞTERSİZ AMELİYATLA KURTULDU
Prof. Dr. Erşahin, Toprak’ı, neştersiz operasyonla eski sağlığına tekrar kavuşturdu. Prof. Dr. Erşahin, şunları söyledi:
"Dandy-Walker malformasyonunda beyinciğin orta kısmı olmuyor ve dördüncü beyin boşluğu da genişlemiş oluyor. Beyin omurilik sıvısının (BOS) dolanımı engellendiğinde beyin içinde sıvı birikir ve hidrosefali gelişir. Bu hastaların yüzde 80’inde doğduklarında hidrosefali bulunmaktadır. Diğerlerinde ilk 3 ayda hidrosefali gelişebilir. Nadiren hidrosefali gelişmeyebilir. Bu tanıyla doğan Toprak’ı ilk gördüğümde hidrosefalisi yoktu, sadece beyincikte problem vardı. Üç ay sonra MR çektirdik, su toplaması yoktu. Aralıklarla takibe geleceklerdi, gelmediler. Acil sevkle geldiğinde ise Toprak’ta kasılmalar, beyindeki basınçtan dolayı beyin sapında sıkışma vardı, ölüme çok az kalmıştı, komadaydı. Endoskopik ameliyatla suyun gideceği bir yol açtık, ameliyattan sonra toparladı, kendine geldi, normal haline döndü. Endoskopinin bu yaşta en yüksek başarısı yüzde 70-80’dir. Şu anda başarılı görülüyor. Açtığımız bu kestirme yolun 10 yıl içinde kapanma ihtimali yüzde 5-10 değişiyor. Onun için de takip edilecek, tıkanırsa aynı işlem yapılacak."
ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Öte yandan anne Karakaya, hamileliğinde bu hastalık tanısı konulduğunda her şeyi kabullenerek, razı olarak bebeğini doğurmaya karar verdiğini söyledi. Toprak’ın bu ameliyata kadar herhangi bir sağlık sorunu olmadığını, yaşıtları gibi koşup oynadığını, zekasında da problem olmadığını belirten Şenay karakaya, "Ancak elleri kolları kasılmaya, gözleri kaymaya başlayınca şüphelendik. Çocuk doktorumuz Toprak’ın rahatsızlığını biliyordu. Bize, 'Beyninde basınç var, bebek gidiyor, sonuna gelmiş' dedi ambulansla sevk etti. Ambulansta da kızıma iki kez doktorlar mühadale etti. Bizi çok korkuttu. Kızım ölümden döndü, şimdi eskisi gibi, çok mutluyuz" dedi.


--- KUTU ---

Uygulamayı anlattı

Prof. Dr. Yusuf Erşahin, endoskop uygulamasııyla ilgili şu bilgileri verdi:
"Bu hastalık 25.000- 35. 000 doğumda bir görülmektedir. Bazı araştırmalarda ise görülme sıklığı 40.000’de bir olarak saptanmıştır. Dandy - Walker malformasyonunda hidrosefali geliştiğinde tedavi yapılır. Son yıllarda endoskopik tedavi söz konusudur. Başın ön ve üst kısmında cilt 2 cm kadar kesilip, kafatasında 25 kuruş büyüklüğünde bir delik açılır. Kalem gibi bir aletle (endoskop) beyin boşluğuna (yan karıncık) girilir ve endoskop ucundan gelen görüntüler bir ekrana iletilerek ameliyat gerçekleştirilir. Endoskop ile yan karıncıktan üçüncü karıncığa geçilerek üçüncü karıncık tabanında yaklaşık 5 milimetre genişliğinde bir pencere açılır. Bu işleme endoskopik üçüncü ventrikülostomi denmektedir. Beyin boşlukları (karıncıklar) içinde birikmiş olan fazla sıvı bu pencereden emileceği yer olan beyin çevresine ulaşır."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.