NATO'ya girmek için Türkiye'nin sunduğu şartları yerine getirmeye çalışan İsveç'te, Paludan sonrası bir skandal daha yaşandı. Hatırlanacağı üzere Stram Kurs partisinin lideri Paludan, Ocak ayında Türk büyükelçiliği karşısında Kur'an-ı Kerim yaktı.

Bu gelişmeden 6 ay sonra Başkent Stockholm'de bir caminin önünde yine Kur'an-ı Kerim yakıldı. Irak asıllı Salwan Momika tarafından gerçekleştirilen çirkin eylem polis koruması altında yapıldı.

PUTİN'DEN İLK SÖZLER

Olayın sıcaklığı etkisini korurken Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Rusya'daki en eski cami olarak geçen 8. yüzyılda yapılan Dağıstan Derbent'teki Cuma Camiini ziyaret etti. Burada İsveç'te yaşananlara değinen Putin, 'Bizim ülkemizde ise bu, hem anayasaya göre hem de ceza kanununa göre suçtur' ifadesini kullandı.

Ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı Dağıstan'da kendisine Kur'an-ı Kerim hediye Putin, Müslümanların Kurban Bayramı'nı da kutladı.

'İNSANLARIN DİNİ DUYGULARINA SAYGI GÖSTERMİYORLAR'

Açıklamalarının devamında Kur'an-ı Kerim'in Müslümanlar için kutsal olduğunu belirten Vladimir Putin sözlerine şöyle devam etti:

Avrupa’nın kalbinde tezekli protesto Avrupa’nın kalbinde tezekli protesto

HAKAN FİDAN'DAN JET HIZINDA AÇIKLAMA

Skandalın ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Mübarek Kurban Bayramı'nın ilk gününde Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'e yönelik İsveç'te yapılan aşağılık eylemi lanetliyorum! İslam karşıtı bu eylemlere ifade özgürlüğü bahanesiyle izin verilmesi kabul edilemez. Bu tarz menfur eylemlere göz yummak suça ortak olmaktır' dedi.