Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Ukrayna Savaşı'na ve Rusya-Çin ilişkilerine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'nın son dönemlerde sıklaştırdığı "karşı saldırısı" hakkında konuşan Putin, "Yerinde sayan karşı saldırı tamamen başarısız oldu. Bazı çatışma alanlarında karşı tarafın yine de aktif saldırı operasyonları hazırladığını biliyoruz. Bunu görüyoruz ve biz de buna göre tepki veriyoruz" dedi.

MİT Başkanı Kalın, ABD Temsilciler Meclisi üyeleri ile görüşecek MİT Başkanı Kalın, ABD Temsilciler Meclisi üyeleri ile görüşecek

'ÇİN İLE ASKERİ İTTİFAK İÇİNDE BİRLEŞMİYORUZ'

Kendi gerçekleştirmiş oldukları operasyona "aktif savunma" adı verdiklerini belirten Putin, Rus askeri birliklerinin bütün bu alanda pozisyonlarını geliştirdiğine dikkat çekti.

Rusya ve Çin’in yeniden askeri blok oluşturduğu iddialarına değinen Rusya lideri, "Bir çok defa söyledik. Biz bu tür askeri ve siyasi ittifak içinde birleşmiyoruz. Bunu Amerikalılar yapıyor. Üstelik onlar müttefiklerini Rusya ve Çin ile ilişkilerini kötüleştirmeye zorluyorlar" ifadelerini kullandı.

'ABD, AB'Yİ ÇİN İLE MÜCADELEYE ZORLUYOR'

Putin, Çin'in Batı ile mücadeleye girişmediğini, ABD'nin bu yolu seçerek Avrupa'yı oraya çektiğini belirtirken Avrupa'nın da Çin ile kavga etmet istemeyip aralarındaki ticaret hacmini artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Putin, kendilerinin değil, Batılı ülkelerin sürekli AUKUS gibi askeri ve siyasi blok oluşturduğuna dikkat çekti.

'BAMBAŞKA BİR SAVAŞ OLUR'

ABD Kongresinde, Washington ve müttefiklerinin nükleer çatışma seçeneğini dikkate almak da dahil olmak üzere hem Rusya hem de Çin ile eş zamanlı savaşa hazırlanma önerisi ile ilgili de yorum yapan Putin, şunları söyledi:

"Bunların sağlıklı insanların aklına gelen sağlıklı düşünceler olduğunu düşünmüyorum. Yani, ABD’nin Rusya ile savaşa hazırlandığını söylemek… Hepimiz savaşa hazırlanıyoruz, çünkü meşhur kadim prensibi takip ediyoruz: 'Barış istiyorsan, savaş için hazırlan.' Ama barış istediğimiz gerçeğinden yola çıkıyoruz.

Ama Rusya ile savaşmak istiyorlarsa bu bambaşka bir savaş olur, bu özel askeri operasyon olmaz. Orta Doğu’ya bakın, orada özel askeri operasyon mu var? Gerçekten karşılaştırılabilir mi? Büyük nükleer güçler arasındaki savaştan bahsedersek bu tamamen farklı bir hikaye. Bu fikrin sağduyulu insanların aklına gelmesi gerektiğini ve gelebileceğini düşünmüyorum. Ama gelirse bu bizi sadece temkinli yapar."

Hem Rusya hem Çin ile savaş olasılığından bahsetmeyi "saçmalık" olarak nitelendiren Putin, bütün bunların ciddi olmadığını düşündüğünü, birilerini korkutmak amacıyla gündeme getirildiğini sözlerine ekledi.