Öne Çıkanlar kurban Doktorların Öldü Dediği Kadın Ellerini delil bırakmamak için kestiler savunma sanayii araştırma ve geliştirme enstitüsü Londra Belediye Başkanı Sadık Han

Bu haber kez okundu.

Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yaptı.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, AP'nin skandal Türkiye kararına ilişkin, "Aşırı sağ siyasetin Türkiye, göçmen, İslam karşıtı politikalarının Avrupa Parlamentosunu etkilediği aşikardır. Dolayısıyla bu karar, öncelikle Avrupalı siyasetçiler bakımından mahiyeti iyi anlaşılması gereken bir karardır ve Avrupa siyaseti bakımından alarm verici bir niteliktedir. Biz ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasını istemeyiz ama ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasından, Türkiye'den daha fazla Avrupa Birliği'nin zararlı çıkacağını, Avrupa Birliği'nin bu çerçevede Türkiye'den daha çok etkileneceğini de ifade etmek isterim" dedi.
Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:
Bakanlar Kurulu'nun gündemi, AP'nin aldığı skandal Türkiye kararı olmuştur. Bu skandal vizyonsuz ve hukuki bir bağlayıcılığı olmayan bir karardır.
(Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararı) Aşırı sağ siyasetin Türkiye, göçmen, İslam karşıtı politikalarının Avrupa Parlamentosunu etkilediği aşikardır. Dolayısıyla bu karar, öncelikle Avrupalı siyasetçiler bakımından mahiyeti iyi anlaşılması gereken bir karardır ve Avrupa siyaseti bakımından alarm verici bir niteliktedir.
(Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararı) Biz ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasını istemeyiz ama ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasından, Türkiye'den daha fazla Avrupa Birliği'nin zararlı çıkacağını, Avrupa Birliği'nin bu çerçevede Türkiye'den daha çok etkileneceğini de ifade etmek isterim.
"TÜRKİYE'YE KARŞI VİZYONSUZ BİR TAVIR VAR"
Liderler toplantısında bu kararın tersine Türkiye ile ilgili olumlu yaklaşımların ortaya konulmasının Avrupa siyasetinin makul tarzı bakımından da önemli ve hayati olduğunu ifade etmek isterim. İlişkilerin gerginleşmesinin sebebi AB içerisindeki bazı siyasi çevrelerin Türkiye'ye karşı vizyonsuz davranış ve tavırlarıdır. Ayrıca biz ilişkilern olumsuz bir yöne kaymasını istemeyiz ancak bu olumsuz gidişattan Avrupa'nın daha kötü etkileneceğini söylemek isterim. Türkiye ile dostane ilişkileri geliştirmek için ilişkileri tamir etmeleri gerektiğini ifade etmek isterim.
KIBRIS MÜZAKERELERİ
Bakanlar Kurulu'nda ele aldığımız ikinci konu, Kıbrıs müzakereleri. Türkiye bu konuya hassasiyetle yaklaşmaktadır. Kıbrıs'ta Türkiye'ni etkin garantörlüğü önemli. Ümit ederiz ki Türkiye'nin altını çizdiği noktalara dikkat edilir. Müzakerelerin önümüzdeki yıla kalacağı görülüyor.
SURİYE VE IRAK'TAKİ GELİŞMELER
Türkiye'nin yakınen takip ettiği Suriye ve Irak'taki gelişmeler ele aldığımız diğer konu. Türkiye'nin Suriye'de yeni bir barış perstpektifi ortaya konulması gerekiyor. Bu anlamda ilgili bütün taraflarla müzakerelerimi sürdürmeye devam ediyoruz. Fırat Kalkanı'nda önemli önceliğimiz devam ediyor. Birincisi hedeflediğimiz en önemli husus 5 bin km'lik alanın DEAŞ'tan temizlenmesidir. Bu anlamda ilgili taraflarla operasyonlar sırasında haberleşiyor ve onları bilgilendiriyoruz. Türkiye bu çerçeverede Kuzey Suriye'deki gelişmeleri hassas bir şekilde takip etmektedir. ÖSO'ya lojistik desteğini sürdürmektedir. Musul'da ortak bir anlayış sürdürülmektedir. Özellikle Telafer ve Sincar konusunda müteyakkuz olduğumuzu söylemek durumundayım. Türkiye bu iki şehre yapılacak terör örgütlerinin müdahalesini ilgili taraflarla paylaşıyor.
Diğer konu Turkuaz kart çalışmalarıdır. Nitelikli iş gücünün AR-GE alanın Türkiye'de çalışacak olanların nasıl yararlandırılacakları konusunda çalışmalar son aşamaya gelmiştir.
-SORU - CEVAP-
SURİYE'DE DÜZENLENEN HAVA SALDIRISI
Rusya, açıkça bu saldırıda bulunan hava araçlarının Rusya'ya ait olmadığını bizzat Sayın Putin vasıtasıyla teyit etmiştir. Bu saldıran hava aracının, uçak ya da İHA, bunların tespiti ve o bölgedeki bütün hareketliliklerin hepsinin kayıtları var. Bunlarla ilgili teyit yapıldıktan sonra gerekli girişimlerde bulunulacaktır. Bu anlamda zaten Türkiye'nin yaptığı harekat gizli bir operasyon değildir. Bölgeden DEAŞ'ı temizlemekle ilgili bir operasyondur. Dolayısıyla buradaki tavrumuz açık ve nettir. İlgili uçuşlarla ilgili bütün kayıtlar gözden geçirildikten sonra gereken yapılacaktır.
YENİ ANAYASA
Teklifimiz MHP'ye ulaştı. Arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. MHP şu anda çalışmalarını sürdürüyor. Bize cevaplarını verecekler. Yakın zamanda liderler düzeyinde son noktayı koyarak takvim ile ilgili karar verilecektir.
DOLARDAKİ DALGALANMA
Doların değerlenmesi ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisiyle ilgili değil. ABD'deki seçimler ve Trump'ın yapacağı değişikliklerdir. Dolayısıyla bu türbülans Türkiye ekonomisi ile alakalı değil. Çok açık söylüyorum; dolar belli bir süre sonra belli bir seviyeye düşecektir ama şu gün düşer diye bir kehanette bulunmanın doğru olmadığı kanaatindeyim.
Türk ekonomisi krizlerden etkilenmemiş ve etkilenmeyecektir. Türkiye ekonomisinin içeride ve dışarıdaki hiçbir olumsuzluktan etkilenmemiştir bunun nedeni makro dengelerinin oturmuş olmasıdır. Kimse endişelenmesin Türkiye ekonomisi etkilenmeyecektir.
AVRUPA'DA SERBEST BIRAKILAN PKK'LILAR
AB PKK'yı terör listesine alırken sadece bizim ricamız üzerine almadı. PKK Avrupa ülkelerinde çok sayıda terör faaliyetinde bulundu. AB'nin PKK'yı terör listesine koymasının temel nedeni budur. PKK uluslarararası bir nitelik kazanmıştı. Avrupa kanlı bir örgüt hüvviyeti kazandı. Avrupa'nın PKK'yı terör listesinden çıkarma ihtimali akla ziyan bir durumdur.
Bir ülke Avrupa'nın siyasal tavrını ortaya koymaz. Mahkemelerde alınan bu karar malesef Avrupa içerisinde yükselen ırkçılığın malesef bir terör örgütünü destekleyecek hale gelmiş olmasını göstermesi bakımından hazindir. Kabul edilemez, meşru görülemez.
Brüksel'deki saldırıyı gerçekleştiren DEAŞ'lı teröristler Türkiye'de yargılansa ve burada bir mahkeme böyle bir karar alsa ne kadar kabul edilemez. Avrupa mahkemelerinde alınan bu karar Avrupa açısından alarm vericidir.
OHAL DEVAM EDECEK Mİ?
Darbe teşebbüsünün arkasında 40 yıllık bir hazırlık var. Bunları yapan adamların bir kısmı darbeci subaylar vs ama bir kısmı da hala devletin içerisinde olan ve kendini gizleyen unsurlar var. Türkiye'de kurumların bu örgütten temizlenmesi için çok önemli devrim niteliğinde adımlar atıldı.
Çok titiz ve hassas bir çalışma sürdürülüyor. Bunun zaman alacağı açıktır. OHAL gerektiği kadar ilan edilecek. Sonuçta OHAL normal vatandaşımızın günlük hayatını etkilemiyor. Ümit ederiz referanduma gidilmeden OHAL sonuçlanmış olur. Devlet gelecek nesillere bu hainleri bir yük olarak bırakmaz. Bu hainleri temizlemiş oluruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.