Öne Çıkanlar İstanbul sahte polis petrol seferler hesapları

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: Süt, Kirmizi Et Ve Yumurtada Cumhuriyet Tarihinin Üretim Rekoru Kirildi
GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, sütte yüzde 107, kırmızı ette yüzde 118 ve yumurtada yüzde 21 üretim artışıyla Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını bildirdi. Bakan Eker, tarımsal ve hayvansal üretimde bu yılın verimli geçtiğini belirterek, bunda alınan tedbirlerin ve uzun vadeli planların etkili olduğunu kaydetti. Eker, "Tarım ve hayvancılığı stratejik bir bakış açısıyla ele aldık ve bu sayede başarılı sonuçlar elde ettik. Yakın gelecekte diğer üretim alanlarında yeni rekorlar kırılacağı müjdesini verebilirim" dedi. Büyükbaş hayvan sayısının son 10 yılda yaklaşık 10 milyondan 15 milyona, küçükbaş hayvan sayısının da 32 milyondan 36 milyona yükseldiğini belirten Bakan Eker, hayvancılıkta yüksek verimli saf ırkların geliştirilmesine önem verdiklerini ve bu alanda yüzde 205'lik artış oranına ulaşıldığını bildirdi. Türkiye'nin süt üretiminde son 10 yılda yüzde 107 artış sağladığını 17,5 milyon tonu geçtiğini belirten Bakan Eker, kırmızı et üretiminde de önemli başarılara imza atıldığını belirtti. Eker, 1 milyon tona yaklaşan üretimle son 10 yılda yüzde 118'lik artış kaydedildiğini ifade etti. Eker, önemli yumurta üreticisi konumundaki Türkiye'nin 15 milyar yumurta üretimiyle Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını hatırlattı. Beyaz et üretimindeki artışın da dikkat çekici olduğunu belirten Eker, yaklaşık 700 bin ton üretime 10 yıllık dönemde 1 milyon ton ilave yapılarak rakamın 1,7 milyon tona çıkarıldığını kaydetti. Eker, bu yıl karşılıksız, hibe hayvancılık desteğinin yaklaşık 2,5 milyar lira civarında olacağını söyledi.

Son üç yılda 210 bin üreticiye 7,3 milyar liralık faizsiz kredi kullandırıldığını hatırlatan Bakan Eker, hayvancılıkta tohumlama projelerinde çok önemli artışlar sağlandığını, 2002 yılında 624 bin olan tohumlamanın 10 yılda 3,7 milyona ulaştığını anlattı. Eker, yem bitkileri üretimine yoğun destek primi ödemesi de yapıldığını belirtti. Su ürünlerinde aşırı avlanmayı önleyerek sürdürülebilir üretime katkı sağlamak amacıyla 10 metre ve üzerindeki balıkçı gemilerinin gönüllü olarak avcılıktan çekilmesinin destek kapsamına alındığını belirten Bakan Eker, önümüzdeki yıl hayvancılık alanında gerçekleştirilecek projeler hakkında da bilgi verdi. Eker, "Ülkemizin artan kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere etçi ırklarla tohumlama yapılarak etçi sığır ırkları geliştirilecek. 'Eti etçi, sütü sütçü ırktan alma' hedefi çerçevesinde, etçi ırklarla tohumlanan hayvanların buzağılarına iki kat destek sağlanarak etçi ırk sığır sayısı artırılacak. Belli bir büyüklükteki küçükbaş hayvancılık işletmelerinde eğitimli sürü yöneticilerinin (çoban) kayıtlı olarak istihdamı teşvik edilecek. Eğitimli çoban istihdamına destek sağlanacak. Süt üretiminde ve pazarlanmasında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla 'Süt Tedarik Sözleşmesi Yönetmeliği' hazırlanacak.

Üreticinin korunması ve sanayiye yüksek kalitede süt tedarik edilerek tüketicinin güvenli süt ürünlerine ulaşması sağlanacak" dedi. (AY)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.