Öne Çıkanlar Ekonomi izmir Hollanda kaçtı 10 ilçe Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu Genel Müdür

Ak Partili Şentop: Teftiş Nedeniyle Hsyk, Hem Savci Hem Hakim Haline Gelmiş
 HSYK'nın yapısını değiştirecek olan yasa teklifinin Meclis Başkanlığı'na sunulması ile ilgili olarak Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa  Şentop, "Teftişin, HSYK'da bulunması, HSYK'yı hem savcı hem hakim haline getirmiş. HSYK üyelerinin büyük bir kısmı yerelde hakim ve savcıların oyları ile seçiliyor. Dolayısıyla hakim ve savcılar, HSYK üyelerinin büyük bir kısmı için aynı zamanda seçmen mahiyetinde. Teftişle ilgili bazı düzenlemeler olabilir meclise sunulan metinde" dedi.
BAŞSAVCIDAN SORUŞTURMAYI 2 YIL BOYUNCA GİZLEMEK DOĞRU BİR ŞEY DEĞİL
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa  Şentop, Haber Türk'te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Adli kolluk yönetmeliğinde yeni bir çalışma yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Şentop, "Mevcut mevzuata göre zaten savcılar, başsavcıya bilgilendirme görevleri var. Bununla ilgili sıkıntılar yaşandı. Başsavcıdan 1 hafta 10 gün olabilir belki. Ama  bir soruşturmayı 2 yıl boyunca saklamak, gizlemek doğru bir şey değil" dedi.
O SAVCIYI AYRICALIKLI KILAN BİR DURUM YOK ORTADA Soruşturmanın selameti için de mi gizleyemez mi? sorusu üzerine Şentop şunları söyledi: "Elbette ki, tabi ki. Biz orada İstanbul'da çalışan 200 savcıdan bir tanesine çok güveneceğiz. Soruşturmanın selametini sadece bu savcı soruşturmayı yürütürse sağlayabiliriz diyeceğiz, ama geri kalan 199 savcıya, hatta başsavcıya bu manada şüphe ile bakacağız. Bu çok yanlış bir şey olur. O savcıyı ayrıcalıklı kılan bir durum yok ortada. HSYK'nın araştırma, inceleme yetkisi var.  Bu çerçevede bir sorun görüyorsa savcıyı veya başsavcıyı görevden alırlar başka yerlere tayin ederler güvenilmediği takdirde. Soruşturmanın selameti, başsavcı bilgi aldığında zedelenecekse, diğer savcıya neden güveniyoruz o zaman. Sorun buradan kaynaklanıyor. Bir sistem de kurulmuş kanunlara göre. Ulusal yargı ağı programı dediğimiz. Bu sistem üzerinden bunların kaydedilmesi gerekiyor. Ama bakıyorsunuz ki bir savcı, bütün belgeleri, evrakları saklamış. Kişisel eşyasıymış gibi bunları bir başkasına göstermeyerek gizleyerek bir soruşturma yürütülüyor. O zaman burada bir şüphe uyanması tabidir."
BAZEN MAHKEMELER, KANUNA AÇIKÇA AYKIRI KARARLAR DA VEREBİLİYORLAR
Danıştay'ın belli konularda yürütmeyi durdurma, durduramama gibi bir düzenleme çalışmanız var mı? şeklindeki bir soruya Şentop şu şekilde yanıt verdi: "Aslında bu konuda bir düzenleme var. Bir kararı mahkemenin vermiş olması, o kararın gerçekten hukuka uygun olduğu anlamına da gelmiyor. Bazen mahkemeler, kanuna açıkça aykırı kararlar da verebiliyorlar. Düzeltme mekanizmaları var tabi içlerinde. Ama bu mekanizmaları da bloke edebilecek bir yapılanma söz konusu ise o zaman orada bir organizasyon söz konusu ise, orada sıkıntı yaşanıyor."
HSYK'YI HEM SAVCI HEM HAKİM HALİNE GETİRMİŞ
Ak Parti tarafından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını değiştirecek olan yasa teklifinin Meclis Başkanlığı'na sunulması ile ilgili Şentop şöyle konuştu: "Sunulan metni görmedim, ama çalışmadan haberim var. Muhtemelen bu gece veya yarın detaylı konuşma imkanımız olur. Çalışmanın içinde bulundum ancak hangi kısmının nihai olarak verildiğini henüz bilmiyorum. Ama bu gerekli bir çalışma. Genel çerçevesi ile ilgili bilgi verebilirim. Anayasa'da yer alan hususlar, Kanun'da da yer almalı. Kanun'da da yer alan düzenlemeler, Anayasa'daki o genel çerçeveye aykırı olmamalı. Kanunda bakıyoruz ki, Anayasa'da yer almayan bir çok husus, kanunda ayrıntılı olarak düzenlenmiş. Biz anayasadaki o genel çerçeveye uygun olarak kanunda bazı hususları yeniden düzenlemeyi düşünüyorduk. Onunla ilgili bir çalışma bu. Teftiş ile kısmı mesela çok tartışıldı. HSYK, teftiş yapıyor sonunda bir rapor hazırlıyor. Bir nevi savcılık yapıyor. Sonra bir de karar veriyor hakimlik yapıyor. Daireleri ayırmışız, ama genel kurulda bunlar birleşiyor. Teftişin, HSYK'da bulunması, HSYK'yı hem savcı hem hakim haline getirmiş. HSYK üyelerinin büyük bir kısmı yerelde hakim ve savcıların oyları ile seçiliyor. Dolayısıyla hakim ve savcılar, HSYK üyelerinin büyük bir kısmı için aynı zamanda seçmen mahiyetinde. Teftişle ilgili bazı düzenlemeler olabilir meclise sunulan metinde."

HT (GD/RT)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner365