Fransa'nın başkenti Paris, 2024 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken tahtakurusu istilasıyla mücadele ediyor. Trenlerden otellere, sinema salonlarından hastanelere kadar birçok yerde tahtakurusu vakaları rapor ediliyor.

Bu durum seyahat edenler ve yerel halk arasında endişe yaratırken, uzmanlar tahtakurusu saldırılarından korunmanın yollarını gösteriyor. İşte uzmanlardan gelen bazı tavsiyeler;

Tahtakurularını tanımak önemlidir. Tam yetişkin tahtakuruları kahverengi veya kızıla yakın kahverengi renkte, elma çekirdeği büyüklüğünde oval bir vücuda sahiptir. Gençleri ise daha küçüktür, saydam veya beyaz-sarı renklidir ve görülmesi zordur. Tahtakuruları gece insan kanıyla beslenir.

Biden, Erdoğan’ı Beyaz Saraya davet etti Biden, Erdoğan’ı Beyaz Saraya davet etti

Konaklayacağınız otel veya tatil kiralama yerine vardığınızda, yatak odasını dikkatlice inceleyin. Yatağın altına, yatak çerçevesinin arkasına, yatak minderinin yanlarına ve yatak ile çerçeve arasına bakın. Alkol içeren bir sprey şişesi taşımak, incelemenize yardımcı olabilir.

Paris'te patlak veren tahtakurusu istilasının önüne geçilemiyor! Uzmanlar saldırıdan korunmanın yollarını sıraladı

Bavullarınızı yerden uzak tutarak tahtakurularının bavullarınıza girmesini engelleyebilirsiniz. Banyo gibi tahtakurularının bulunma olasılığının daha düşük olduğu yerlerde bavullarınızı bırakmayı düşünebilirsiniz.

Tahtakurularının bulunabileceği trenler gibi ulaşım araçlarına dikkat edin ve fazladan teması önlemek için ayakta durmayı tercih edin. Eve döndüğünüzde bavullarınızı hemen içeriye sokmayın. Birkaç gün boyunca garajda tutun ve sonra kıyafetlerinizi yüksek sıcaklıkta yıkayın. Bavullarınızı plastikle sararak içeriye veya dışarıya herhangi bir şeyin girmesini veya çıkmasını önleyebilirsiniz.