MEB'den Kordsa ile 'mesleki eğitim' iş birliği MEB'den Kordsa ile 'mesleki eğitim' iş birliği

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda ders kitapları ile ilgili önemli bir düzenlemeye gitti. 16 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte özel okullarda da Bakanlık onaylı ders kitaplarının okutulması zorunlu hale geldi.

Bu düzenlemenin birçok önemli hedefi var:

Yanlış ve uygunsuz öğrenmelerin önüne geçmek: Bakanlık onayından geçmeyen kitaplar aracılığıyla öğrencilere yanlış bilgiler ve tutumlar aşılanmasının önüne geçilecek.
Eğitimde eşitliği sağlamak: Tüm özel okul öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği müfredata uygun ve ücretsiz ders kitaplarına erişebilecek.
Velilerin maddi yükünü hafifletmek: Farklı kitaplar için velilerin maddi olarak zorlanmasının önüne geçilecek.
Merkezi sınavlarda başarıyı artırmak: Ortak sınavlar ve YKS gibi merkezi sınavlarda sorular Bakanlık onaylı ders kitaplarına göre hazırlanacağı için öğrencilerin sınav başarısı artacak.
Yeni düzenlemeye göre:

Bakanlık, özel okullara ücretsiz ders kitapları gönderecek.
Özel okullar, Bakanlık onaylı ders kitaplarını kullanmak zorunda olacak.
Ders kitaplarını kullanmayan özel okullara cezai müeyyide uygulanacak.
Bu düzenlemenin 2024-2025 eğitim öğretim döneminden itibaren geçerli olacağını ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel okulları okuttukları ders kitapları açısından denetime tabi tutacağını da belirtmek isteriz.

Özetle:

Özel okullarda da devlet okullarında olduğu gibi Bakanlık onaylı ders kitapları okutulacak.
Bu kitaplar ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılacak.
Bu düzenlemenin amacı, eğitimde eşitliği sağlamak, velilerin maddi yükünü hafifletmek ve merkezi sınavlarda başarıyı artırmaktır.
Ek Bilgiler:

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik: https://www.resmigazete.gov.tr/
Özel Öğretim Kurumları Kanunu: http://www.mevzuat.gov.tr/