Elektronik sigara ciğerini söndürdü! Elektronik sigara ciğerini söndürdü!

İsrail, 7 Ekim'den beri Gazze'yi aralıksız bombalarken, bir yandan da kara harekatı için sınıra tanklarını yığmaya devam ediyor. Günlerdir beklenen kara harekatının neden başlamadığı merak edilirken İsrail basınından çok konuşulacak bir analiz yayımlandı. 

ABD VE AVRUPA'DAN BASKI VAR 

Times of Israel'e konuşan ve adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili, İsrail'in Gazze'ye olası kara saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının dün gece Katar arabuluculuğuyla 2 ABD vatandaşını serbest bırakmasına değinen yetkili, ABD ve Avrupa'dan bazı ülkelerin, İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatmayı ertelemesikonusunda sessizce baskı yaptığını ve bu saldırının öngörülebilir gelecekte ilave rehinelerin serbest bırakılması çabalarını sekteye uğratacağından korktuğunu ifade etti. 

ELLERİNDE ESİRLER VAR

Kassam Tugayları dün Katar'ın çabalarına karşılık Gazze'de esir tutulan ABD'li anne ve kızını insani sebeplerle serbest bıraktıklarını duyurmuştu. Serbest bırakılan esirler gece saatlerinde İsrail tarafına ulaşmıştı. İsrail yönetimi, Gazze'de Filistinli grupların elinde 200 civarı esir olduğu biliniyor. 

GAZZE'YE 20 TIR GEÇTİ

İsrail de buna karşılık Gazze'ye insani yardımların girmesine izin verdi. Bu kapsamda Refah Sınır Kapısı'ndan 20 tır Gazze'ye geçti.