Türkiye'yi derinden sarsan Muğla'nın Marmaris ilçesinde gerçekleşen orman yangınının faili Sacit Ayhan geçtiğimiz saatlerde yakalanmıştı.

Olay anında alkollü olduğunu söyleyen Ayhan, ailesiyle arasındaki ticari husumetten dolayı ormanları yaktığını itiraf etmişti.

"Ekmek yediğimiz ormanları yaktı"

Ayhan'ın babası Kadir Ayhan ise olaydan haberi olunca üzüntüden hüngür hüngür ağladı.

Marmaris Adliyesinde tutuklanan Kadir Ayhan, "Biz bal ile geçimimizi sağlarız ekmek yediğimiz ormanları yaktı" diye feryat etti.

Yeni "Dilan Polat" iddiası: Kim bu Sulemsi? Yeni "Dilan Polat" iddiası: Kim bu Sulemsi?

“Alkol sorunu sonumuzu getirdi”

Marmaris’te bir koyda kışın arıcılık ve balıkçılık ile geçimlerini sağladıklarını belirten baba Kadir Ayhan, “Çok söyledim içme diye. Çok mücadele ettim bırakması için. Hanımından ayrıldı, çocuklarından ayrıldı, psikolojisi bozuldu. Kaldıkları koyda insanlar sigara içince atmasın diye yerler yaptı. Arıcılık yaptık yıllarca. Bir kişi izmariti atsa avucunun içinde söndürürdü. Ölseydi hiç olmazsa bu dağlar yanmazdı. İnsanlar rezil olmazdı. Bu kadar içmesin diye çok uğraştım. 20 gün oldu yanıma geleli. Olay günü temiz kıyafetlerini giydi, hiçbir tartışma yaşamadık. ‘Akşama geleceğim’ dedi. Buradaki insanlara getirilecek bir şey var mı diye sordu. Kahretti gitti kendini de bitirdi, beni de bitirdi. İçtiği zaman başka bir insan oluyor. Sarhoş çok gördüm ama bundaki çok değişik sarhoşluk oluyor. Her gün beraber tekne ile çalışıyorduk. 15-20 metre derinliğe dalardı her gün" dedi.

Keşke kendini yaksaydı da ormanları yakmasaydı

Baba Ayhan, “Yangını duyunca aradım telefonuna ulaşılamıyordu. Çünkü geleceğim dedi, buradakilere akşam ne lazım ne getireyim diye sordu. Önce yangının içinde kaldı zannettim çok korktum zaten ormanın içinde yatar halde bulmuşlar ben oğlumu biliyorum içince zor kendine gelir. Duyar duymaz şok geçirdim, yalan söylemez, yaktığını söylediyse doğrudur yakmıştır oğlum. Keşke kendini yaksaydı da ormanları yakmasaydı” dedi.