Almanya'da Facia! Biri bebek 4 Türk hayatını kaybetti Almanya'da Facia! Biri bebek 4 Türk hayatını kaybetti

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr - Tıpkı ABD’de olduğu gibi halihazırda Rusya’nın elinde de ‘kıyamet günü uçağı’ olarak adlandırılan ve olası bir nükleer savaş durumunda üst düzey isimleri misafir ederek komuta kontrol hizmeti sağlayacak özel donanımlı uçaklardan oluşan küçük bir filo bulunuyor. Rusya’nın bu amaçlarla elinde bulundurduğu filonun olası bir nükleer savaş veya benzeri bir yıkım senaryosunda üst düzey isimlerle birlikte havalanarak 2 haftaya kadar komuta ve kontrol görevlerini üstlenebileceği tahmin ediliyor. Rusya’nın elindeki ‘kıyamet günü uçakları’ NATO tarafından ‘Maxdome’ olarak kodlandırılan veya bir diğer adıyla ‘Uçan Kremlin’ olarak bilinen Ilyushin Il-80 - Aimak uçaklarından oluşuyor
Batılı fotoğrafçılar tarafından ilk kez 1992 yılında fotoğraflanabilen Ilyushin Il-80 uçaklarının 1987 yılında hizmete girdiği tahmin ediliyor. Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'nin dört Il-80'i, Sovyetler Birliği döneminde yolcu uçağı olarak geliştirilen Il-86 platformu üzerinden geliştirdiği belirtiliyor.

ÇOĞU ZAMAN YERDELER

Rusya’nın elinde bulundurduğu 4 ‘kıyamet günü uçağı’ndan sadece 3’ünün aktif hizmette olduğu tahmin ediliyor. Zaman zaman resmi geçit törenlerinde boy gösteren uçakların normal zamanlarda sık uçuşlar yapmamaları sebebiyle çok fazla görülmedikleri biliniyor. Ilyushin Il-80 uçaklarından birinin son kez görüldüğü yerlerden birisi de 2022 yılının mayıs ayında Zafer Bayramı sebebiyle Moskova’da gerçekleştirilen törenler olmuştu.