Kira anlaşmazlığına arabuluculuk dönemi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hayata geçirilen zorunlu arabuluculuk programı için bilgi verdi.

15 günde yapılan başvuru sayısını açıkladı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç zorunlu arabulucuk programına ilişkin son bilgileri paylaştı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Tunç, 1 Eylül’de hayata geçirilen zorunlu arabuluculuk uygulamasına 15 günde 14 bin 385 başvurunun yapıldığını açıkladı.

1.

PKK’lılar Türkiye’nin Hannover elçiliğine saldırdı PKK’lılar Türkiye’nin Hannover elçiliğine saldırdı

2.

Bakan Tunç, arabuluculuk görüşmelerinden fotoğrafları da paylaştı.

Arabulucuk programı hakkında bilgi vererek "Anlaşma sağlanamadığında 2 saatlik arabuluculuk ücreti devlet tarafından karşılanıyor. Anlaşmalar sayesinde taraflar maddi ve manevi olarak yıpranmadan serbest iradeleri ile aralarındaki uyuşmazlığı sonlandırarak toplumsal barışa hizmet ediliyorlar, hem de yargının iş yükü azalıyor" notu düştü.

Kira davalarında arabuluculuk ne zaman başlıyor?


Kira krizinin büyümesi üzerine Adalet Bakanı Yılmaz Tunç 16 Ağustos'ta açıklama yaparak kira uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulamasının 1 Eylül'de başlayacağını duyurmuştu. Yeni uygulamaya göre 1 Eylül itibariyle ev sahibi ve kiracı uyuşmazlıklarında mahkemeden önce arabulucuya gidilecek.

Dava sonunda arabuluculuk ücreti nereye ödenir?

Görüşler.
Arabuluculuk Aidatlarına İlişkin Duyuru 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanununun 12. maddesi ile Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 14. maddesi uyarınca arabuluculardan, sicile kayıtlarında giriş aidatı ve her yıl için de yıllık aidat alınır. Aidatlar Maliye Bakanlığına ödenir.

Sulh Hukuk arabuluculuk zorunlu mu?


Ticari uyuşmazlıklarda 01/01/2019 tarihinden itibaren, zorunlu arabuluculuk dava şartı olarak kabul edilmektedir. TTK m. 5/A hükmü uyarınca TTK m. 4 ile öngörülen davalarda ve diğer kanunlarda ticari dava olarak kabul edilen davalar bakımından arabuluculuk zorunludur.

Kira alacağı arabuluculuğa tabi mi?


Kira alacağı, boşanma sonrası mal tasfiyesi, izale-i şuyu, malpraktis, iş kazalarından kaynaklı maddi manevi tazminat, destekten yoksun kalma tazminatı, inşaat, eser sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar gibi pek çok konu arabuluculuğa elverişlidir.