NATO'ya üyelik başvurusu yapılmasıyla birlikte Türkiye'yi hedef alan skandalların ardı arkası kesilmeyen İsveç'te, yeni bir provokasyona imza atıldı.

2023'ün ilk günlerinde YPG'li teröristlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maketini Stockholm Belediyesi önünde asmasıyla başlayan skandallar dizisi, Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasıyla devam etti.

Ankara NATO müzakerelerini dondurduğunu ilan ederken, dünyanın en büyük askeri itifakına katılmak için Türkiye'nin onayına ihtiyaç duyan İsveç'te provokasyonlar devam etti. Kutsal kitap Kur'an-ı Kerim
Irak ve başka ülkelerin büyükelçilikleri önünde yakıldı, yanı sıra terör örgütü PKK yandaşları sokaklarda gösteri yaptı.

İsveç Haziran ayı başında yeni terörle mücadele yasasını hayata geçirdi, Stockholm'ün verdiği sözler üzerine Türkiye Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta Temmuz ayında gerçekleşen tarihi NATO zirvesinde İsveç'e yeşil ışık yaktı.

Avrupa’nın kalbinde tezekli protesto Avrupa’nın kalbinde tezekli protesto

TBMM'nin İsveç'in NATO kaderini belirleyecek görüşmeyi yapmasına günler kala, İskandinav ülkesinde yeni bir provokasyon gerçekleşti.

İsveçte bir kez daha alçak provokasyon Yerel medya bir de röportaj yaptı

POLİS KORUMASI VARDI

Türkiye Büyükelçiliği önüne gelen bir provokatör, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maketini polis koruması altında ateşe verdi. Ankara skandala sert tepki verirken, İsveç medyası maketi yakan provokatör Lucas Ljungkvist'in sözlerini sayfasına taşıdı.

İsveç'in NATO'ya katılmasına karşı olduğunu belirten Lucas Ljungkvist, Türkiye'nin provokasyonu kınamasıyla orta derece hedefine ulaştığını söyledi.

Aftonbladet'e konuşan Ljungkvist provokasyonu kendi başına gerçekleştirdiğini dile getirdi, Ankara'dan yükselecek tepkiler ve İsveç'in NATO dışında kalması için harekete geçtiğini savundu.

İsveçte bir kez daha alçak provokasyon Yerel medya bir de röportaj yaptı

PROVOKASYONU 'GÖSTERİ' DİYE VERDİLER

Bir diğer İsveç gazetesi Expressen ise, 'Türkiye Stockholm'deki gösteriyi kınıyor' başlığıyla sunduğu haberde provokasyonu 'gösteri' olarak tanımladı. Expressen, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın resmi kınama açıklamasına yer verdi.

Dagens Nyheter gazetesi de Expressen'le aynı başlığı kullandı ve İsveç resmi haber ajansının servis ettiği metni sayfasına taşıdı.