2024 yılının resmi tatil günleri belli oldu 2024 yılının resmi tatil günleri belli oldu

Bu hafta Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul'da hava durumu nasıl olacak? Yağışlar başlıyor mu, hava serinliyor mu? Hava Forum, meteorolojik durumla ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaptı ve İstanbul için "geri geliyor' dedi. İstanbul'da yağışları görüleceğini belirtildi ancak barajlar için yetersiz denildi.

Hava Forum adresi sosyal medya üzerinden meteorolojik durumla ilgili şu paylaşımı yaptı...

Yurdun büyük bir kısmında yine yazdan kalma bir gün yaşanıyor. Az daha dayanın, yeni haftada minik minik düşüşler başlayacak. Gelecek hafta sonu mevsim normallerinde olacağız. Sıcakları sevmeyenler bu yaz adeta 3 yaz yaşamış gibi oldu.

2-3 Ekim Pazartesi/Salı günü (haftaya); Trabzon, Rize, Artvin ve Erzurum'un yüksek zirve kesimlerinde yoğun kar yağışı bekliyoruz.

İstanbullular, poyrazımız bu gece geç saatlerden itibaren geri geliyor. Pazartesi, salı, çarşamba havayı ferahlatacak, serinletecek güzel bir esinti bekliyoruz.

Yağışa gelince; 7-8 günlük sürece baktığımızda perşembeden itibaren ara ara yağış alabiliriz ama yetersiz gözüküyor. Bu haliyle baraja katkısı %1 olur. Malum barajlarda durum kötü, birçok baraj kuruma noktasına geldi, tedbiri elden bırakmamalı ve tasarrufa devam etmeliyiz.

Yağışın bol kısmı Yunanistan'a gidecek gibi gözüküyor. Akdeniz'deki yağışlı sistem hareketliliği umarız lehimize değişir. Gelişmeleri bilimsel veriler çerçevesinde takip ediyoruz.