Hamas'ın İsrail'e 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonunun ardından İsrail güçleri Gazze'ye saldırılara başladı. İsrail, bölgede hastane, okul demeden sivillerin bulunduğu bölgeleri bombalarken, aynı zamanda kara harekatı için hazırlıklarını tamamladı.

Önümüzdeki günlerde kara operasyonuna başlaması beklenirken, ABD Başkanı Biden, İsrail'e destek vermeye devam ediyor.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden biri olan Washington Post, İsrail'in yapması beklenen kara harekatını resimlerle anlatarak detaylandırdı. Analistler, İsrail ordusunun Gazze'de sınırlı manevra alanına sahip mahallelerde Hamas ile çatışmaya girmek zorunda kalacağına özellikle dikkat çekiyor. Ayrıca, Hamas'ın geniş çaplı bir misilleme operasyonu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Almanya'da Facia! Biri bebek 4 Türk hayatını kaybetti Almanya'da Facia! Biri bebek 4 Türk hayatını kaybetti

İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarının kara harekatı sonrası azalabileceği görülüyor. Bu durum, İsrail yönetiminin kendi askerlerini bombardımanın tehlikesine sokmak istememesiyle açıklanıyor. Washington Post gazetesindeki analistler, Gazze'deki enkaz yığınlarının Hamas için bir tür koruma sağlayabileceğini belirtiyor. Ayrıca, Hamas güçlerinin İsrail askerlerini daha önce mayınlanmış bölgelere çekebileceği öne sürülüyor. Bu nedenle, İsrail'in hava bombardımanını azaltma eğiliminde olduğu belirtiliyor. Ayrıca, Hamas'ın güçlendirilmiş binalarda konumlanabileceği ve bu binalarda rehinelerin bulunma olasılığının yüksek olduğu biliniyor.

hare1

hare2

hare3