Gazze'deki sivil kayıpların 3 bine yaklaştığı, su, elektrik ve diğer temel ihtiyaçlardan yoksun halde kuşatılmış bir durumda olduğu 11. gün süren İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalarda, bölgede İsrail'in uyguladığı taktikleri Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı açıkladı.

Milyoner'de kadın yarışmacının elendiği soru ekran başındakilere saç baş yoldurdu Milyoner'de kadın yarışmacının elendiği soru ekran başındakilere saç baş yoldurdu

Günboyu'nda yer alan habere göre, Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, İsrail'in Gazze'den sonra da acımasızca ilerleyeceğini ve benzer katliamlara devam edeceğini ima ederek şunları söyledi: "İsrail ordusu, Tevrat'ta öngörülen savaş stratejilerini uyguluyor. Tevrat'ta düşmanın tüm varlığının, mülkünün, hatta hayvanlarının dahi yok edilmesi gerektiği yazılıdır. İsrail Savunma Bakanı, 'Karşınızda insanlar yok, hiçbir kural yok, mahkeme yok, dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz' şeklinde açıklamalarda bulundu. Bu, özetle şunu ifade ediyor: İsrail ordusunun komutanları, kendilerine Tevrat benzeri bir misyon yüklemiş durumda. Bundan sonra Suriye ve Lübnan gibi ülkelerden toprak kazanma çabasında olacaklar. Daha sonra Mısır ve Suudi Arabistan da tehlikede olacak. Türkiye de bu tehlike riskine dahil olabilir."

Cihat Yaycı, Suriye'nin güneyindeki İran destekli füzelerin İsrail'e karşı kullanılması durumunda, YPG/PKK'nın işgal ettiği Suriye'nin kuzeyindeki topraklarla birleşme olasılığına dikkat çekti ve şunları söyledi: "İsrail de bu durumda Türkiye'ye sınır olur. İsrail, Türkiye'ye oldukça yakın bir konumda olur. Bunun nedeni, PKK'nın da ABD tarafından desteklendiğidir."