Öne Çıkanlar kurban Bülent Arınçtan Enis Berberoğlu açıklaması bursa alman çoban köpekleri AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Uyanış Filminden İlk Kare! İşte Beyazperdenin Erdoğan Çifti

Bu haber kez okundu.

 Gazze'de son durum.

İsrail kendi ilan ettiği ateşkesi bile bozdu, 3 saat sonra BM'ye ateşkesi bitirdiği bildirdi. Dünya ise bu kez Huzaa'daki katliamın görüntüleri ile sarsıldı, İsrail askerleri tek kurşunla başlarından vurarak katliam yaptı.  Hamas ise bir İsrail subayı kaçırdığını açıkladı. 

16.47 Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref Kudra: Saldırıların başlangıcından bu yana ölü sayısı 1500'ü geçti. Yaralıların sayısı ise 8600'den fazla.

KAÇIRILAN İSRAİLLİ ASKER KİM?

Hamas'ın kaçırdığı İsrailli subayın İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon'un kuzeni olduğu öne sürüldü.

Hamas Siyasi Bürosu Üyesi Musa Ebu Merzuk, ateşkesten önce İsrailli bir subayın rehin alındığını, iki askerin de öldürüldüğünü söyledi.

Ebu Merzuk'in yaptığı açıklamada, "İsrailli bir subayın esir alınması ve iki askerin öldürülmesi ateşkesten önce gerçekleşti. Dolayısıyla ateşkesi ihlal etmenin bir gerekçesi bulunmuyor. İsrail ateşkesi tek taraflı bozdu, biz ateşkese bağlıyız sadece maruz kaldığımız saldırılara cevap veriyoruz" dedi.

İngiliz yayın kuruluşu Channel 4 News, İngiltere'den göç eden Yahudi bir ailenin mensubu olan 24 yaşındaki Hadar Goldin'in, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon'un kuzeni olduğunu öne sürdü.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Keffar Saba kentinden asteğmen Goldin'in Givati Tugayı'nda görev yaptığı belirtildi.


ATEŞKES SONA ERDİ DAVUTOĞLU HAREKETE GEÇTİ

Gazze'de dün akşam anlaşmaya varılan 72 saatlik ateşkes sadece 6 saat sürdü. Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı ve Hamas Siyasi Büro Şefi ile telefon görüşmesi yaptı.

Hamas ile İsrail dün gece saatlerinde 72 saatlik ateşkes ilan etti. Ama kana susayan İsrail ateşkesi bozarak Gazze halkına evlerinden çıkmamalarını söyleyip ölüm kusmaya tekrar başladı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu harekete geçti. Davutoğlu, dün akşam ateşkes yapıldığını ilan eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile telefonda görüştü.

Davutoğlu yaşananlarla ilgili taraflardan bilgi aldı.

GÖSTERİLERE SALDIRI

Batı Şeria'daki Tul Kerim kentindeki protestoya karşı şiddet kullanan İsrail güçleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda bir Filistinli öldürüldü, 62 Filistinli yaralandı.

ESİR ALINAN HAMAS ASKERİ

Hamaslı yetkili Musa Abu Marzuk, "İsrailli askerin ateşkes yürürlüğe girmeden önce esir alındığını" söyledi. Marzun, askeri Hamas'ın ele geçirildiğini ise söylemedi. İsrail ordusu askerin saat 09.30'da, ateşkes başladıktan bir saat sonra esir alındığını iddia ediyor. 

İsrail ordusu bir açıklama yaptı esir alınan askerin kimliğini açıkladı: Kfar Saba kentinden, 23 yaşındaki asteğmen Hadar Goldin.

Saldırıda ayrıca iki İsrail askeri öldürüldü.

İSRAİL ORDUSUNDAN ATEŞKES AÇIKLAMASI

BM ve ABD'nin bugün saat 08:00'da başlayan 72 saatlik ateşkes çağrısını kabul ettiğini açıklayan İsrail, Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesine topçu ateşi başlatarak ateşkesi bozmuştu... İsrail'den ateşkesle ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Kanal-10 televizyonu, İsrail'in Hamas'ı "ateşkesi ihlalle" suçlayarak, bu nedenle ateşkesin başlamasından 3 saat sonra bunu sona erdirdiğini, BM'ye bildirdiğini duyurdu.

HUZAA'DA TOPLU KATLİAM

İsrail’in dün gece boşalttığı Han Yunus’a bağlı Huzaa semtinde birçok evde İsrail askerleri tarafından yakın mesafede kafasına ateş edilerek topluca katledilmiş Filistinlilerin cesetleri bulundu. 

Huzaa semti İsrail’in karadan başlattığı saldırıda özel kuvvetlerinin girdiği ilk bölge. 7 Temmuz’da başlayan saldırıda ilk olarak havadan bombalanan semt İsrail özel kuvvetleri tarafından 10 gün boyunca tüm ambulans ve kurtarma ekiplerinin girişine kapatıldı.

gazzede-katledilen-insanlar.jpg
Filistinliler banyo ve odalarda yakın mesafeden katledildi...

Burada yaşayan ailelerin çoğu bombalamaların başlaması üzerine Gazze’nin iç bölgelerinde okul ve benzeri binalara sığındı. Kalanlara ne olduğu ise İsrail askerleri bölgeden çekildikten sonra ortaya çıktı.
Yıkılan binaların enkazında akraba ve yakınlarını arayan Filistinliler bazı evlerden kötü kokuların gelmesi üzerine buralara girdi. Evlerdeki manzara tam anlamıyla korkunç. Banyo ve odalar yakın mesafeden kafalarına ateş edilerek katledilen Filistinlilerle dolu.

Uzun süre önce öldürülen sivillerin cesetleri çürümüş. Semtte evlerine dönen birçok kişi aynı durumun başka evlerde de bulunduğunu söyledi. Fakat Sınırda bulunan İsrail keskin nişancıları Al Jazeera ekibinin buralara girmesine imkan vermedi.

Bugün sabah saatlerin de çekilen bu görüntülerin ardından İsrail ordusu bu bölgeye tekrar saldırdı. Evlerinin durumunu göremeyen sivil Filistinliler bölgeyi tekrar terk etmek zorunda kaldı.

Öldürülen birçok Filistinlinin cesedi ya enkazın altında olduğu için veya girilmesi imkansız noktalarda olduğu için hala kaldırılmayı bekliyor.

gazze-çocuk-israil-katliami.jpg


HAMAS İSRAİL ASKERİNİ KAÇIRDI

Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk, sabah saatlerinden açıklanan ateşkesten önce, 1 İsrailli subayı kaçırdıklarını bildirdi.

İsrail ordusu: "Bir askerimiz kaçırıldı"

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada da İsrail askerlerinin saat 09.30'da Hamas'a ait bir tünelin devre dışı bırakılması esnasında saldırıya uğradığı belirtilerek "İlk belirlemelere göre olay sırasında bir İsrail askeri teröristler tarafından kaçırıldı" ifadesi kullanıldı.

İSRAİL ÇOCUKLARI KATLEDİYOR İZLERKEN YÜREĞİNİZ YANACAKGAZZE'DE YIKIMIN HARİTASI

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılarda, 330'u çocuk ve 170'i kadın, bin 458 kişi yaşamını yitirdi. Saldırılarda 2 bin 510'u çocuk, bin 630'u kadın, 8 bin 375 kişi yaralandı.

huzaa-katliami.jpg

Saldırılarda şimdiye kadar, 5 bin 238 evin tamamen yıkıldığı, 30 bin 50 konutun hasar gördüğü, 4 bin 374'ünün de "oturulamaz durumda" bildirildi. Aralıksız devam eden saldırılarda, Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı İsmail Heniye'nin de aralarında bulunduğı 6'sı üst düzey, 12 Hamas yetkilisinin evi de vuruldu.

FİLİSTİN BÜYÜK GÖSTERİLERE HAZIRLANIYOR

Kudüs ve Batı Şeria'da cuma namazı sonrası İsrail'in Gazze'deki katliamını protesto etmek için büyük gösteri çağrısı yapılıyor. İsrail polisi Kudüs'te 50 yaşın altındakilerin Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladı.

Doğu Kudüs'ün yanı sıra Batı Şeria'nın Ramallah, Beyt Lahim, Nablus ve El Halil kentlerinde de cuma namazı sonrası protesto çağrıları yapıldı.

İsrail Polisi Yabancı Basın sözcüsü Micky Rosenfeld, Twitter hesabından Kudüs'te cuma namazı öncesi İsrail polisi yoğun güvenlik önlemleri aldığını ve Eski Kudüs'te herhangi bir olayı önlemek için ek polisler görevlendirildiğini söyledi.

gazze-fotograflari.jpg

İsrail polisi cuma namazında Mescid-i Aksa'ya giriş için yaş sınırı koydu ve 50 yaşında üstündeki erkekler dışında tüm Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladı. İsrail ordusu da Kudüs'e giden tüm yolları kapatıyor.

Ramallah'la Kudüs arasında bulunan Kalendiye askeri kontrol noktasına İsrail çok sayıda asker sevk etti. Bu gölgede gece boyu çatışmalar yaşanmıştı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için düzenlenen gösterinin amacı Ramallah'tan Kudüs'e gitmekti.

HAMAS 3. İNTİFADA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Geçtiğimiz hafta Kadir Gecesi öncesi açıklama yapan Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, "Batı Şeria'daki halkımızı kitlesel intifadaya çağırıyoruz" demişti.

Berhum, "Batı Şeria'daki halkımızı, Gazze'de hakiki ve fiili bir zafer elde edilmesi için kitlesel bir intifadaya ve İsrail düşmanıyla her türlü çarpışmaya çağırıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Hamas'ın çağrısının ardından cuma namazının ardından düzenlenen protesto gösterilerine polisin müdahalesi sonucu en az 6 Filistinli hayatını kaybetmiş, çok sayıda gösterici yaralanmıştı.

Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akleh, “İsrail ordusu belki de şimdiye kadar hiçbir protestoya karşı bu kadar şiddet kullanmadı. Gerçek mermilerle Filistinlilere ateş açıyor” demişti.

Gazze'ye saldırılarını aralıksız sürdüren İsrail ordusu protestolara müdahalelerde de gerçek mermi kullanmaktan çekinmiyor.

MUHABİRE CANLI YAYINDA ROKET ŞOKU

Gazze'de canlı yayına hazırlandığı sırada çok yakınından geçen roketle kendini yere atan muhabir dehşete düştü.
İSRAİL ÖZÜRLÜ ÇOCUKLARIN KALDIĞI KİLİSEYİ BOMBALADI

İsrail Gazze'de, Arjantinli papaz ve rahibelerin işlettiği yaşlılar ve özürlü çocuklara hizmet veren kiliseyi bombaladı.

CAN KAYBI YOK, EV VE OKUL TAHRİP OLDU

Arjantin'de çıkan Clarin gazetesi, kilisenin İsrail bombardımanında vurulması sonucu rahibelerin kaldığı ev, okul ve büronun tahrip olduğu ancak can kaybı veya yaralanma meydana gelmediğini duyurdu.

PAPAZ HERNANDEZ KİLİSEYİ TAHLİYE ETMEYİ KABUL ETMEDİ

Jorge Hernandez adlı papaz yönetimindeki kiliseye ait tesisin 30 özürlü çocuk ile 9 yaşlıya bakım sağladığı belirtilen haberde, Hernandez'in saldırılara karşın kiliseyi tahliye etmeyi kabul etmediği kaydedildi.

ARJANTİN İSRAİL'İ UYARDI: SORUMLU SİZSİNİZ

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner tesisin vurulduğu haberinin basında yer almasının ardından yaptığı açıklamada, Hernandez ile bakımı altındaki kişilerin güvenliğinden İsrail'in sorumlu olduğu uyarısında bulundu. Kirchner Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu kişilerin durumunda meydana gelecek kötüleşmenin iki ülke ilişkileri açısından ciddi sonuçları olacaktır" ifadesini kullandı.

ARJANTİN BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRDI

Kirchner'in açıklaması, Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman'ın, Arjantin'in İsrail Büyükelçisi Dorit Shavit'in bilgilendirme amaçlı olarak ülkeye çağrıldığına ilişkin yayımladığı bildiriden hemen sonra geldi.

Bildiride Shavit'in, Arjantin hükümetinin İsrail saldırılarında sivillerin öldürülmesine karşı olduğu konusunda bilgilendirilmek ve İsrail'in Gazze'deki Arjantin vatandaşlarının korunmasında sorumluluğu bulunduğunu vurgalamak amacıyla çağırıldığı bildirilmişti.

Timerman yayımladığı bildiride ayrıca İsrail hükümetinin Arjantinli papaz Hernandez'in yönetimindeki kilise bölgesine yeterli miktarda gıda malzemesi, su ve elektrik sağlanmasını da garanti altına almak zorunda olduğu belirtilmişti.

3 SAAT İÇİNDE KATLİAM YAPTI

Refah kentine saldırılarını yoğunlaştıran İsrail ordusu ateşkesi bozmasının ardından 3 saat içinde öldürdüğü Filistinli sayısı 30'a yükseldi.

Saldırının ardından Hamas ateşkesi bozan İsrail'e karşılık olarak İsrail'e roket fırlattı.
İsrail, Dahduh, İsrail'in Refah ve Cuhur El-Dik bölgelerinde topçu ateşleri gerçekleştirdi. Cebel El-Ras bölgesinde ise hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

ÖLENLERİN SAYISI

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana ölenlerin sayısı 1447'ye, yaralananların sayısı ise 8 bine yükseldi.

Yaralıların çoğunun durumu ciddi. Bir çok yaralı ise ailesinin tamamını kaybetmiş durumda.
İsrail'in saldırıları 26 gündür devam ediyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı saldırılar, zaman zaman varıldığı açıklanan ateşkese rağmen 26 gündür devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılarda, 330'u çocuk ve 170'i kadın, bin 458 kişi yaşamını yitirdi. Saldırılarda 2 bin 510'u çocuk, bin 630'u kadın, 8 bin 375 kişi yaralandı.

Saldırılarda şimdiye kadar, 5 bin 238 evin tamamen yıkıldığı, 30 bin 50 konutun hasar gördüğü, 4 bin 374'ünün de "oturulamaz durumda" bildirildi. Aralıksız devam eden saldırılarda, Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı İsmail Heniye'nin de aralarında bulunduğı 6'sı üst düzey, 12 Hamas yetkilisinin evi de vuruldu.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
ankara escort, eryaman escort, ankara escort, bursa escort