Değerli metallerdeki rallinin temel direği altın son 50 yıldaki en önemli yükseliş serilerinden birini yaşadı. Olası Fed faiz indirimi beklentileriyle sarı metal psikolojik 2.200 dolara dayanarak rekor seviyeye çıktı. Genellikle altını bir adım geriden takip eden gümüş altın rallisinden nemalandı ve aynı dönem içinde sürpriz bir atakla altından daha iyi bir performans gösterdi.

Ons altın ekim ayından bu yana en iyi aylık performansını göstererek kayda değer bir yükseliş yaşadı. Dokuz gün üst üste getiri sağlayan altın son 50 yıldaki “en iyi yükseliş serilerinden” birini yaşadı. Onsu 2.194 dolardan dönen altın son 1 ayda yüzde 9.13, son 1 yılda ise yüzde 14.31 kazanç elde etti. Gümüş ise aylık olarak yüzde 11.81, yıllık bazda ise yüzde 15.31 artışla önemli bir direnç seviyesi olan 25 doların üzerini test etti.

Karadeniz'de Yeni Keşif Heyecanı Karadeniz'de Yeni Keşif Heyecanı

30 DOLAR AŞILABİLECEK BİR DUVAR
Altın/gümüş oranı w 89 puanın civarında bulunuyor. Yani 1 ons altının 89 ons gümüşe denk geliyor. Rasyonun tarihsel ortalaması 60 puan civarında. Bu da gümüşte önemli bir potansiyele işaret ediyor. Aracı kurum DeCarley Trading’in kurucu ortağı Carley Garner, yaptığı değerlendirmede, değerli metal için potansiyel gördüğünü ve fiyatların ons başına 30 doların üzerine çıkabileceğini söylüyor.

Gümüşün ons başına 50 dolara çıkması konusunda Ganer, önce piyasanın aşması gereken 30 dolar civarında büyük bir duvar olduğunu söyledi. Garner, “Önceki döngülerde gümüşün bazen ralliye sonradan dahil olduğunu gördük. Altın harekete geçiyor ve birkaç ay sonra gümüş hareket etmeye başlıyor. Bunu bir daha göremememiz için hiçbir neden yok” diye konuştu.