Öne Çıkanlar 1600 yıllık bazilika Ekonomi anne Türk Kızılay Başkanı Kerem Kınık Tarım ve Orman Bakanlığı

(Yeniden) Necdet Özel: Mümkün Oldukça Konuşmamaya Ve Gündemde Olmamaya Gayret Sarfediyorum
GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nin temyiz kararının açıklanmasından sonra kendisine yönelik sözlü ve yazılı eleştirilere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Özel, "Bir kamu görevlisinin; konuşacağı konuyu, yeri, zamanı ve muhataplarını doğru analiz etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, mümkün oldukça konuşmamaya ve gündemde olmamaya gayret sarfediyorum. TSK ile ilgili haberlerin İnternet ortamında Kamuoyu ile paylaşılmasının yeterli olduğunu değerlendiriyorum" dedi.

AİLE BİREYLERİNİN ACISINI AİLEMLE BİRLİKTE HEP YÜREĞİMİZDE HİSSEDİYORUZ

Orgeneral Özel, "Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nin temyiz kararının açıklanmasından sonra, şahsıma yönelik sözlü ve yazılı eleştiri ve saldırılara, Kurban Bayramı'nı idrak ettiğimiz günlerde bayramın kutsiyetine olan inancım ve Yüce Türk Milleti'ne olan saygımdan dolayı cevap vermek istemedim. Ancak, yıkıcı ve mesnetsiz olduğunu düşündüğüm eleştiri, tahrik ve saldırıların dozajının artması üzerine, iddialara cevap olarak, Kamuoyunu bilgilendirmemin yararlı olacağını değerlendiriyorum. Öncelikle, tutuklu olan personelimizin ve onların değerli aile bireylerinin acısını ve üzüntüsünü ailemle birlikte, hep yüreğimizde hissettiğimizi vurgulamak istiyorum" dedi.

GÖREVİMİ DEVRALDIĞIM ZAMAN, YARGILAMA SÜRECİ BAŞLAMIŞ BULUNUYORDU

Orgeneral Necdet Özel, "Görevimi devraldığım zaman, 'Balyoz' adı verilen davada; deliller toplanmış, tutuklamalar yapılmış, soruşturma tamamlanmış, savcılık iddianamesi hazırlanmış, iddianame yetkili mahkeme tarafından kabul edilmiş ve yargılama süreci başlamış bulunuyordu. Görevim boyunca; bir taraftan aslî görevlerimizin ifası için gayret sarfederken, diğer taraftan, yine yasal görev ve sorumluluğum ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin örf ve adetleri gereği mensuplarımız ile ilgili yürütülen bütün soruşturma ve davalarla yakından ilgilendiğimi, günlük olarak bilgilendiğimi ve halen de ilgilenmeye ve bilgilenmeye devam ettiğimi, Anayasamızda belirtilen 'Demokratik hukuk devleti' ilkesine, mevcut yasal mevzuata ve Yargı'ın ayrı bir 'Erk' olarak bağımsız ve tarafsız olması gerektiğine olan inancım çerçevesinde, arkadaşlarımın durumuna hukuki çözümler aradığımı ve bu yöndeki düşüncelerimi ilgili ve yetkili olduklarını düşündüğüm makam sahipleri ile paylaştığımı, tutuklu olan personelimizin, hiçbir ayrım yapılmadan, tamamen yasal mevzuat içerisinde kalınarak, düzenli olarak ziyaret edilmesini, istek ve ihtiyaçlarının tespit edilerek karşılanmasını, savunmalarına yardımcı olacak bilgi ve belgelerin kendilerine ve/veya avukatlarına zamanında ulaştırılmasını, ayrıca TSK'nın geleneksel aile yapısı nedeniyle aile bireyleri ile ilgilenilmesini sağladığımı bilginize sunmak istiyorum." dedi.

"GENELKURMAY BAŞKANI NEDEN KONUŞMUYOR?' SORUSU İLE KARŞILAŞIYORUM"

Orgeneral Necdet Özel, "Diğer taraftan, görevi devraldıktan birkaç ay sonra, Ekim 2011'de, gerek insani gerekse yasal görev ve sorumluluğumun gereği olarak, Hasdal Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunan arkadaşlarımı ziyaret ettim. Ziyaretimin amacı; sorumlu ve vefalı bir kişi olarak arkadaşlarımı dinlemek, onlar için hukuken ve idari olarak ne yapabileceğimi belirlemek ve her şeyden önemlisi Moral vermekti. Bu ziyaret esnasında bazı arkadaşlarıma; 'Suçun şahsiliği prensibine karşın, yürütülen davanın aynı zamanda TSK'nın kurumsal kimliği ile de yakından ilgili olduğunu, davayı yakından takip ettiğimi, TSK'nın kurumsal yapısını, emir-komuta sisteminin işleyiş tarzını ve iddialarla ilgili mevcut bilgileri yetkili ve ilgili kişilerle diyalog kurarak yüz yüze görüşeceğimi, bu konuda Basın-Yayın yolu ile bilgilendirme yapmayı düşünmediğimi' belirttim. Son zamanlarda sık sık 'Genelkurmay Başkanı neden konuşmuyor?' sorusu ile karşılaşıyorum. Genelkurmay Başkanı, Devlet sorumluluğu bulunan, görev ve yetkileri yasalarla belirlenmiş, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Komutanı ve bir Kamu görevlisidir." dedi.

"MÜMKÜN OLDUKÇA KONUŞMAMAYA VE GÜNDEMDE OLMAMAYA GAYRET SARFEDİYORUM"

Orgeneral Necdet Özel, "Bir kamu görevlisinin; konuşacağı konuyu, yeri, zamanı ve muhataplarını doğru analiz etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, mümkün oldukça konuşmamaya ve gündemde olmamaya gayret sarfediyorum. TSK ile ilgili haberlerin İnternet ortamında Kamuoyu ile paylaşılmasının yeterli olduğunu değerlendiriyorum" dedi.

"KAMUOYU İLE PAYLAŞMAYI DOĞRU BULMADIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM"

Orgeneral Necdet Özel, "Son 'Balyoz' temyiz kararından sonra da bazı sanık ve yakınları tarafından konuşmamam konusunda yoğun eleştiriler olduğunu gördüm. Kurumsal kimliğim nedeniyle, Yargıya intikal etmiş konular ile yargı kararları üzerine yorum ve değerlendirme yapma hakkına sahip olmadığımı ve düşüncelerimi basın yolu ile Kamuoyu ile paylaşmayı doğru bulmadığımı düşünüyorum. Ancak, bireysel olarak düşüncelerimi ilgililerle serbestçe paylaştığımın da bilinmesinde yarar görmekteyim. Tarihi davalarla ilgili verilen yargı kararlarının; ihtisas sahipleri tarafından tartışılmasının, sonuçlarının Yürütme ve Yasama Organları tarafından değerlendirilmesinin ve vicdani muhasebesinin de Yüce Milletimiz tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum."

"NİFAK SOKMA VE HUZUR BOZMAYA YÖNELİK GİRİŞİMLERİ KINIYORUM"

Orgeneral Necdet Özel, Diğer taraftan, karar sonrası tahliye edilen arkadaşlarımın çoğunluğunun Kara Kuvvetleri Komutanlığı mensubu olduğu ifade edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri içinde ayrımcılık yapma, nifak sokma ve huzur bozmaya yönelik girişimleri kınıyorum. Daha huzurlu, müreffeh ve her yönüyle gelişmiş Türkiye hedefine; geçmişte yaşadığımız olayları sorgulayarak, gerekli dersleri çıkararak ve bu dersleri hayata geçirerek, ancak geçmişte yaşanmış hadiselere takılıp kalmadan, bu olayları sürekli olarak gündemde tutmayarak, geleceğimize ait plan ve projeler yaparak ve bunları uygulama alanına sokarak, birlik ve beraberliğimizi ve iç huzurumuzu koruyarak, birbirimizi dinleyerek ve anlayarak, mevzubahis Vatan ve Millet olduğunda saplantılarımızı bir kenara bırakarak ve 'Herşey Türkiye için' diyerek ulaşabileceğimize inanıyorum. İşte bu düşüncelerle, Atalarımızdan bizlere emanet edilen Özgür Vatan topraklarının korunmasının, Devletimizin bekasının, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin teminatı olduğunu düşündüğüm, Yüce Milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerine ve onun fedakâr mensuplarına karşı daha duyarlı olunmasını rica ediyorum. En iyi dileklerimle saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

MV(MV)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.