Öne Çıkanlar beşiktaş yıldırım KPSS Sorularını Kimden Aldığını İtiraf Eden FETÖcü Kadın Serbest Bırakıldı turist Kuru sıkı silahla fare avladı!

Samsun'da Kaçak Avciliğa Göz Yumulmuyor
SAMSUN Valisi Hüseyin Aksoy, Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı tarafından 2013 yılında denizlerde yapılan çalışmalarla kaçak avcılıktan, yasa dışı faaliyetlere ve kaçak akaryakıta kadar birçok konuda önlem alındığını ve yasa dışına çıkan kişilere idari para cezaları uygulandığını söyledi.
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından 2013 yılında yapılan faaliyetlerle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Geçen yıl başta arama kurtarma ve yasa dışı su ürünleri avcılığı olmak üzere denizlerde gerçekleşen her türlü yasa dışı faaliyetle ilgili etkin bir mücadele icra edildiğini ifade eden Vali Hüseyin Aksoy, "Denizlerimizde genel kolluk görevi icra eden Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı'nın en önemli insani görevi arama kurtarma faaliyetleridir. Komutanlık sorumluluk sahasında meydana gelen olaylara 19 Mayıs 2013 tarihinde Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı emrine alınan açık deniz arama - kurtarma gemisi TCSG Dost, modern ve süratli botlar, dalış timleri ve helikopterler ile en kısa zamanda reaksiyon göstermektedir. Bu kapsamda, 2013 yılında Samsun ili deniz sınırları içinde meydana gelen 11 olayda 12 vatandaşımız sağ olarak kurtarılmıştır" dedi.
Aksoy, Samsun Valiliği ve Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı tarafından alınan önlemler sonucunda deniz sorumluluk alanlarında arama kurtarma olaylarında geçen yıllara nazaran önemli ölçüde azalma meydana geldiğini ifade etti. Vali Hüseyin Aksoy, "Karadeniz’de küçük boyda balık avcılığı başta olmak üzere yapılan yasa dışı su ürünleri avcılığı nedeniyle denizlerimizdeki balık popülasyonu her geçen yıl biraz daha azalmaktadır. Bu çerçevede Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı her türlü yasa dışı su ürünleri avcılığı ile mücadele etmektedir. 2013 yılı içinde, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu hükümlerince yasa dışı su ürünleri avcılığı yapan, 671 adet balıkçı teknesi kontrol edilmiş, bunlardan 101'ine idari işlem yapılmış, toplam 157 bin TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca Samsun ili deniz sınırları içerisinde, 2012 yılı içerisinde 856 gemi-tekne kontrol edilirken 2013 yılında 1046 adet gemi-tekne kontrol edilerek bir önceki yıla göre kontrol sayısında yüzde 22 artış sağlanmıştır. Yapılan kontrollerde 119 adet gemi-tekne çeşitli yasa dışı faaliyetleri nedeniyle resmi makamlara sevk edilmiştir" diyerek şöyle devam etti:
"Her türlü deniz kirliliğinin önlenmesinde ve denizlerimizin korunmasında önemli ölçüde görev alan Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı tarafından 2872 Çevre Kanunu hükümlerince toplam 6 adet gemi-tekneye 64 bin TL idari para cezası uygulanmıştır. Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı tarafından, denizlerimizde faaliyet gösteren vatandaşlarımızı denizlerimizle ilgili mevcut mevzuat ve emniyetlerini nasıl sağlayacakları konusunda bilgilendirmek maksadıyla düzenlenen 14 adet bilgilendirme toplantısına toplam 282 kişi iştirak etmiştir."
Vali Aksoy, her türlü kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi kapsamında akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede de önemli adımlar atan Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı tarafından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu adına 2013 yılında 247 denetim yapıldığını dile getiren Vali Hüseyin Aksoy, "Yapılan bu denetimler neticesinde, 2013 yılında 4432 litre kaçak akaryakıt kullanımı tespit edilerek yasal işlem uygulanmıştır. Gemiler ve tekneler tarafından alınan ÖTV’siz yakıtın usulsüz kullanımı konusunda ülkemizin vergi kaybının önlenmesi maksadıyla yapılan denetimler sonucunda, 2013 yılında 24 olayda toplam 322 bin litre ÖTV’si indirilmiş yakıtın usulsüz kullanımı tespit edilmiş ve yasal işlem uygulanmıştır. Vatandaşlarımızın yapacağı ihbarlar sayesinde denizlerimizdeki yasa dışı faaliyetler önemli ölçüde azaltılacaktır" dedi.


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.