Öne Çıkanlar Ataşehir Belediye başkan adayı İsmail Erdem FETÖcü isimden Abdullah Gülle ilgili gündemi sarsacak iddia! sebahat tuncel bodrum Bu seferde iPhone 7 Plus patladı!

Körfez Ulaşimini Sağlayacak Katamaran Tipi 15 Gemiden Ilki Izmir’De
İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım ile 17 Aralık öncesindeki koşullarda eşit yarışmak istediği için o tarihten sonraki konular hakkında konuşmadığını söyledi. Kocaoğlu, "Eşit şartlarda yarışalım ki kemin ne olduğu, kemin bu kente nasıl baktığı ortaya çıksın" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği karbon kompozit malzemeyle yapılan katamaran tipi 15 yeni yolcu gemisinden ilki 'Çakabey” İzmir’e gelerek bugün düzenlenen törenle İzmirlilere tanıtıldı. Kocaoğlu,  Körfez’de atılan bir tur sırasında Çakabey ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra Üçkuyular İskelesi’nde yapılan tören ardından gemi, İzmirliler tarafından gezildi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ak Parti adayı Binali Yıldırım’ı eleştirdi. Yıldırım’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir ziyaretiyle ilgili olarak, "Genel Başkan konuştu kendisi konuşmadı" dediğini belirten Kocaoğlu, şöyle dedi:
"Konuşmama nedenimiz, genel siyaseti bilmediğimden, herhangi bir şeyden çekindiğimizden değildir. Bunun nedeni centilmence, 2004, 2009 seçimlerinde olduğu gibi bu teferruatla uğraşmayıp eşit şartlar altında, 17 Aralık öncesi şartlar altında mücadele etmektir. Yarışı o şekilde göğüslemektir. Kuralları eşit olan yarışı seviyoruz. Eşit yarışalım ki kimin ne olduğu kimin bu kente nasıl baktığı ortaya çıksın."
GEMİLERLE İLGİLİ MANİPÜLASYANLAR YAPILDI
Kocaoğlu, yolcu gemilerinin birinci ihalesi öncesi Ak Parti adayı Binali Yıldırım’ın "Karbon kompozit gemilerin aleyhinde. Biz uyarı yaptık. Çelik, alüminyum olması lazım, bu karar yanlıştır. Bu kararı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na bildirdik" dediğini hatırlattı. Yıldırım’ın sözünü ettiği kararın kendilerine bildirilmediğini belirten Kocaoğlu ihale öncesinde "İstanbul’da metrobüslerin yabancı ülkelerden alınmasına tepki gösteren CHP, bu gemiler yabancı firmalardan alınırsa ne yanıt verecek? İzmir gemileri CHP’yi üzecek" başlıklarının atıldığını ifade ederek şöyle dedi:
"Sayın aday da 'Eğer bunlar yerli tersanelerin ihaleye gireceği gemiler yapsalardı ülke ekonomisi faydanalanacaktı' diye açıklamalar yaptı. Buralardan geçtik. Birinci ihalemize bu nedenlerden dolayı kimse girmedi. Türkiye’de bize bu gemileri yapacak bir kahraman gerekiyordu O da; 'Özata Gemicilik' oldu. Gerçekten kahramanlık yapmıştır. Her türlü baskı, manipülasyonara rağmen ihaleye girmiş, almıştır. Bu gemi gelinceye kadar da denizcilik sektöründe 'Yapamayacaklar’ dedikodularını gögüsleyerek başardı. Bu teknolojiyle yapılmış gemi mevutlara göre 2.5 kat hızlı olasına karşın yakıtı da 2.5 kat daha az harcar."
BÜYÜKŞEHİR’İN SIRRINI AÇIKLADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önemli yatırımlarını tek tek sayan Kocaoğlu, 400 milyon TL yatırımla yapımı süren fuar alanı, 117 milyon Euro (360 milyon TL) tutarındaki 15 yolcu gemisi, 48 milyon TL’lik Belkahve’de yapımı başlayan içme suyu arıtma tesisi, Çiğli Arıtma Tesisi’nin dördüncü fazı, üç arabalı vapur ihalesi, Karşıyaka ve Konak tramvayları gibi örnekleri anlattı. Kocaoğlu, şöyle devam etti:
"Son 1 ayda biten başlayan, ihaleleri yapılan, temelleri atılan yatırımların bedeli 1.5 milyar TL’yi aşıyor. Bu becereksizlik oluyor. Başka türlü çalışmak becereklilik oluyor. Aslına tek bir sırrımız var; İhaleleri gayet şeffaf yapıyoruz. Yükleneciler yarışa giriyor. 100 TL’lik işi ortalama yüzde 20, 25, 30 kırımla yapıyoruz. 100 TL işi, 75’e yapıyoruz. 100 liralık işi 300 liraya yaparsanız, siz 1 iş yaparsınız biz 3-4 işyaparız. Sırrımız budur."
Hükümetin İzmir’e hakkı olan yatırımları yapmadığını savunan Kocaoğlu, "Siz bu kente 2007’ye kadar şaşı bakıyordunuz. 2011’e kadar öbür gözünüzü de kapattınız. 2011’den sonra ise kör bakıyorsunuz. Konu budur" diye konuştu.
Büyükşehir’in Körfez gemileri ihalesini kazanan ve Özata Tersanesi’nin sahibi Özdemir Ataseven de Türkiye’de gemi sanayinde çığır açılmasını sağlayan karbon kompozit malzeme kararını verdiği için Başkan Kocaoğlu’na teşekkür etti. Ataseven, şöyle konuştu:
"Yeni ufukları kabul ettirmek alışagelmiş kalıplardan düşünceler çıkarmak oldukça güç iştir. Ne kadar anlatırsanız anlatın, karşınızdaki en iyi ihtimal iyimserliiğinize verecektir. Çakabey’den sonra 4 gemiyi de kısa sürede İzmir’e teslim etmek için çalışıyoruz. Katamaran gemimiz, bu malzeme üretilerek imal edilmiş en büyük yolcu gemisidir. Gövdesinde hafif malzemeden dolayı yüksek hıza ulaşmak için daha az güçlü makine kuvveti yeterlidir. Çakabey Türk denizciliğinin çıtasını yükseltti."
"HEDEF 27 MİLYON YOLCU"
Yeni gemilerin İzmir’deki ilk yılında, deniz ulaşımından yararlanan toplam yolcu sayısını yüzde 25 oranında arttırması öngörüldü. En son geminin geleceği 2017 yılında bu oranın yüzde 100’e ulaşması bekleniyor. Halen yıllık 13 milyon 500 bin olan yolcu sayısının 2 katına çıkarılarak ulaşımda deniz yolunu kullanması hedeflendi. Yeni gemiler iniş, binişle 8 dakikada Konak-Karşıyaka seferi yapabiliyor. Mevcut gemilerle bu ancak 20 dakikada gerçekleşebiliyor. Yeni gemiler katamaran gövde tipinde mal edildi. Yapı ana malzemesi, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, dayanıklı, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük olarak nitelendirilen karbon kompozit malzemeden üretildi. 13 geminin işletme hızı (saatte) 18 deniz mili, 2 geminin işletme hızı saatte 30 deniz mili olmak üzere 15 gemi inşa edilecek (Mevcut gemilerin hızı saatte 9-10 deniz mili.)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.