Öne Çıkanlar Başbakan Binali Yıldırım: Yargı muafiyeti düzenlemesinde değişiklik olmayacak Öğretim Üyesi Bitlisteki Çığ Faciasında Şehit Sayısı 5e Yükseldi! Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor haberler çin patlama

Bu haber kez okundu.

Imamlar Suç Işlenmesini Önleyecek
ORDU İl Müftülüğü ve Ordu Üniversitesi (ODÜ) İlahiyat Fakültesi'nin ortak çalışmasıyla kentte sosyal hayatın tamamını kapsayan bireysel ve toplumsal huzuru tehdit eden suçlar tespit edilerek masaya yatırıldı. Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, örnek teşkil eden çalışmanın Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, "İlimizde işlenen suç kayıtlarını jandarma, emniyet, savcılık, çocuk yetiştirme yurdu gibi resmi birimlerden alıp değerlendirdik. Bu bilgileri gizli tutuyoruz, din görevlilerimizin çalışmalarıyla suç oranlarını azaltmayı hedefliyoruz" dedi.
Ordu İl Müftülüğü, ODÜ İlahiyat Fakültesi kentte işlenen suç oranlarını araştırarak çözümü noktasında seferberlik ilan etti. Kentte işlenen hırsızlık, yağma, öldürme, uyuşturucu suçları, boşanma, aile içi geçimsizlik, yaralama, cinsel suçlar, çevreye ve hayvanlara karşı işlenen suçlar gibi suçların önceliği saptanarak sosyal hayatın tamamını kapsayan bireysel ve toplumsal huzuru tehdit eden suçların nasıl önlenebileceği belirlendi.
SUÇLAR İMAMLARA ANLATILDI
İl ve ilçe müftüleri, din görevlileri, Kuran kursu öğrencileri ve meslek dersi öğretmenlerinin katılımıyla bir çalıştay düzenlenerek Cumhuriyet savcılıkları, emniyet, jandarma ve çocuk yetiştirme yurdundan özel suç kayıtları ele alındı. Emniyet ve Sosyal Hizmetler uzmanları tarafından suçlar tek tek değerlendirilerek imamların yapacakları çalışmalarda kendilerine anlatıldı.
Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, il ve ilçe müftülükleri olarak cami görevlileriyle beraber hutbelerde, 3 aylık özel vaaz ve irşat programlarında Ordu'da işlenen suç oranlarının azaltılması yönünde çalışma başlattıklarını, 6 ay sonra tekrar savcılık, jandarma ve emniyet gibi birimlerden resmi suç kayıtlarını isteyerek suç oranlarında azalma olup olmadığını analiz edeceklerini söyledi.
SUÇ ORANLARI GİZLİ TUTULUYOR
Savcılık ve diğer resmi kurumlardan aldıkları suç istatistiklerini gizli tuttuklarını, sorunları tespit ettiklerini de vurgulayan Müftü Kolukısaoğlu, çalışmanın Türkiye'de ilk kez Ordu'da başladığına da dikkat çekti. Boşanmaları önlemek için hutbe vaazlarının dışında evlilik öncesi eğitim seminerleri vereceklerini de anlatan Kolukısaoğlu, "Adliyeden, emniyet ve jandarmadan boşanma ve buna benzer suç oranlarını aldık. Bunlar bizde gizli olarak duruyor. İl Müftülüğümüz artık irşat programlarında, hutbe ve vaaz konularında neyi konuşacağını, neyin üzerinde duracağını biliyor. Çalıştayın hem bir ilk olduğunu, hemde çok faydalı bir çalışma olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bizde saklı bulunan veriler Ordumuz'da, ilçe ve köylerdeki sorunları içeriyor. Bunlarla ilgili nasıl bir çalışma yapacağımızda ortaya çıktı. Bunda amaç bu eylemlerin gerçekleşmesini önlemek bir ön alma diye ifade edebileceğimiz fayda elde edilecek. Hangi konu üstünde nasıl durulacağı çalıştayda kararlaştırıldığından bundan sonra diyelim 6 ay sonra yine aynı konularda bir araştırma yapılıp nasıl bir dönüşüm elde edildiğide takip edilecek" diye konuştu.
HUTBE VE VAAZIN DIŞINDA ÖZEL PROGRAM
Kırsal kesim köylerde camilerdeki din görevlilerinin dışında özel programlarda yapacaklarını ifade eden Müftü Kolukısaoğlu, "Müftülük bünyesindeki rehberlik bürosunda görevli bayan ve baylar köy camilerinde program yapmaya yapıyorlar.Bu programlarda da sonuçlara göre irşat faaliyetlerinde bulunacak. Gerektiğinde bu konuda özel çalışmalarda yapılacak. Örneğin eğitim alan 6 görevlimiz boşanmaların önlenmesi için seminerlerle evlilik öncesi eğitim verecek. Evlilik öncesi eğitim vererek bu sorunuda azaltabiliriz, boşanma düzeyini de aşağı çekebiliriz. Diğer suç oranlarıyla ilgili konularda bu şekilde köylerde, beldelerde, ilçe ve il merkezlerinde irşat programında ele alınacak" dedi.
ÇALIŞMALAR ETKİN ŞEKİLDE KULLANILACAK
ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal ise oluşmadan önce suçların engellenmesi, suça karışan kişilerin yeniden topluma kazandırılması için başlatılan çalışmaların büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Ünal, "Bölgenin sorun açısından bir haritası çıkarıldı. İrşada konu olabilecek bireysel ya da sosyal içerikli hangi sorunlar var, toplumun sorunlarını nasıl çözebiliriz, katkı sağlayabiliriz bu soruların cevapları arandı. Bundan sonra biz nasıl bir çalışma yürütebiliriz. Bundan sonraki hem irşat faaliyetleri hem de kültürel etkinliklerde bu Ordu bölgesine özel yaptığımız çalıştaydan ortaya çıkan sonuçlar son derece etkili bir şekilde kullanılacaktır. Çünkü sorun tespit edildiğinde daha sağlıklı sonuçlara daha kısa sürede ulaşmak mümkün olacaktır" diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.