Öne Çıkanlar güvenli bölge Ceren Hindistanla Fotoğraf Paylaştı Irak Parlamentosu ok meydanı şişli Çağlayan almanya sözde ermeni soykırımı

Bu haber kez okundu.

Geniş Haber//balbay'a Aym'nin Bağlayiciliği Ve Önceliği Gerekçesiyle Tahliye
ERGENEKON Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu sanık CHP İzmi Milletvekili Gazeteci Mustafa Balbay'ın tahliyesi'ne karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin oybirliğiyle aldığı kararda Balbay'ın avukatlarının 4 Aralık 2013 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından tahliye dilekçesi sunduğu hatırlatıldı. Kararda şu ifadelere yer verildi: "6216 sayılı Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun Kanunun 'Bireysel Başvuru başlıklı 4ç Bölümünde yer alan 50/2 maddesi uyarınca talep ve dosya ele alınarak duruşma savcılığının talep konusundaki görüşleri alındıktan sonra dava dosyası, talep dilekçesi ve karar sureti incelendi." Mahkeme Kararında, Anayasa Mahkemesi'nin Balbay ile ilgili verdiği kararıda ayrıntılı olarak yer vererek, "Tutuklanmayı haklı gösterecek somut olay ve bilgi mevcut olmadığı halde tutuklandığı iddiası yönünden açıkca dayanaktan yoksun olması, Adil yargılanma hakkı ile ifade hürriyetinin ihlal edildiği iddiaları yönünden Başvuru yollarının tüketilmemiş olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna, seçilme hakkının ihlal edildiği ile tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiaları yönünden kabul edilebilir olduğu, tutukluluğunun makul süreyi aştığı iddiasıyla ilgili olarak Anayasa'nın 67. maddesinin 1. fıkrasıyla bağlantılı olarak 19. maddesinin 7 fıkrasının ihlal edildiğine, seçilme hakkının ihlal edildiği iddiasıyla ilgili olarak Anayasa'nın 19 maddesi'nin 7 fıkrasıyla bağlantılı olark 67. maddesi 1. fıkrasının ihlal edildiğine, Başvurucuya 5.000.00 TL manevi tazminat ödenmesine... şeklinde karar verilmiştir" denildi. "4 YIL 9 AY 15 GÜN YARGILAMA KESİNTİSİZ OLARAK SÜRMÜŞTÜR"

Yargılamanın ve tutukluluğun uzun sürüp sürmediğinin tespit etmek için yargılamanın adil ve makul sürede bitirilmesi hususunda mahkemenin ve tarafların gerekli özeni gösterip göstermediklerini dikkate almak gerektiği ifade edilen kararda, Ergenekon Davası'nın ilk duruşmasının 20 Ekim 2008'de başladığı, 21 davanın birleştirildiği, 5 Ağustos 2013 tarihinde kararın açıklandığı ve arada geçen sürenin 4 yıl 9 ay 15 gün olduğu belirtildi. 268 sanığın savunmalarının alındığı 151 tanığın dinlendiği ifade edilen kararda, "4 yıl 9 ay 15 günlük yargılama aşaması kesintisiz olarak sürdürülmüştür. Toplam celse sayısı 620'dır. Duruşma tutanaklarının sayısı ise 40 bin sayfadan fazladır. Yargılama sırasında bir kısım sanıklar ve müdafileri yargılamayı aksatacak söz ve davranışlarda bulundukları gibi yargılamayı durduracak şekilde 13 Aralık 2012 , 11 MArt 2013 , 6 Nisan 2013 tarihlerinde olaylar cereyan etmiştir. 8 Nisan 2013 tarihinde duruşma salonunda cereyan eden olaylar haricinde duruşma salonu dışında da olaylar meydana gelince duruşmanın 11 Nisan 2013 gününe ertelenmesine karar vermek gerekmiştir. Hükmen tutuklu sanık Mustafa Balbay'ında içinde bulunduğu pek çok sanık gerek bu olaylar sırasında ve gerekse yargılama boyunca duruşma disiplinini bozucu hareket etmek suretiyle yargılamanın uzamasına neden olmuşlardır" ifadelerine yer verildi. "DAVA EN KISA SÜREDE BİTİRİLMİŞTİR"

Kararda, "Dosyadaki sanık , tanık ve birleşen dosya sayısının fazlalığına, dosyanın karmakarışıklığına, dosyada birçok iddiaların bulunmasına, davanın önemine, yargılama sırasında yargılamayı aksatacak ve durduracak duruşma disiplinine ve düzenine aykırı söz ve davranışların ve olayların çokluğuna rağmen dava olabilecek en kısa sürede bitirilmiştir. CMK'nın 102/2 maddesinde TMK kapsamı dışında kalan suçlara bakmakla görevli Ağır Ceza Mahkemelerinde tutuklu sanıklar için ön görülen azami 5 yıllık tutukluluk süresi dahi geçirilmeden sonuçlandırılmıştır. Nitekim bizzat Anayasa Mahkemesi'ne itirazda bulunan hükmen tutuklu Mustafa Ali Balbay mahkememizin 17 Aralık 2012 tarihli duruşmadaki beyanında; ' Şimdi siz bizi ikinci davanın sanıkları olarak 272 celsedir yargılamaktasınız. Birinci iddianamenin sanıklarını a 250 celse yargıladınız. İnternet Andıcı, Islak İmza ve Aydınlık Gazetesi sanıklarını da 50 celse yargıladınız. Bunların toplamı 600 celse ediyor. Türkiye'de bir ağır ceza mahkemesinin yılda 4 kez duruşma yapıldığı dikkate alırsanız siz 150 yıldır yargılama yapmaktasınız" şeklinde beyanda bulunmuştur. "BALBAY'DA DEVLET SIRRI MAHİYETİNDE 435 BELGE BULUNDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR"

Mustafa Balbay'ın Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek, devlet sırrı mahiyetindeki belgeleri temin etmek, yasaklanan bilgileri temin etmek suçlarından toplam 34 yıl 8 ay hapis cezasına çarpırıldığı hatırlatılan kararda şu ifadelere yer verildi: "Mustafa Balbay'a ait bilgisayar hard diskinin içerisinde Devletin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri içeren devlet sırrı mahiyetindeki 435 belge bulunduğu tespit edilmiştir. Yine yetkili makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklamasını yasakladığı belgeler ve niteliği bakımından gizli kalması gereken 16 adet belge bulunduğu anlaşılmıştır" denildi. ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARLARI YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI ORGANLARINI, İDARE MAKAMLARINI GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİ BAĞLAR

Kararda, "Hükmen tutuklu sanık Mustafa Balbay'ın Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğu 26 Aralık 2012 tarihi itibariyle 3 yıl 9 ay 20 gün, Anayasa Mahkemesinin kararını açıkladığı 4 Aralık 2013 tarihi itibariyle 4 yıl 8 ay 28 gün tutuklu bulunduğu anlaşılmaktadır. Yani kanunda ön görülen 5 yıllık azami süre her iki durumda da dolmamıştır. Anayasa Mahkemesi, Devlet Aleyhine işlenen cürümler kapsamında suç işlemiş olduğuna dair karar verilmiş olsa ve bu sanıklar tutuklandıkları tarihte milletvekili olmasalar dahi seçilmiş milletvekilli sanıkların tutuklu bulundulmasını makul sürenin aşılmış olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Kanunun bu açık hükmü karşısında Anayasa Mahkemesi'nin tutuklulukta makul sürenin aşıldığı yönündeki kararının seçilmiş milletvekillerine özgü olara ve seçilme hakkı dikkate alınarak verilmiş bir içtihat özelliği taşıdığı anlaşılmaktadır. Anayasamızın 153/ son maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazete'de hemen yayınlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını gerçek ve tüzel kişileri bağlar. 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri hakkındaki Kanunun 66/1 maddesine göre 'mahkeme kararları kesindir. Mahkeme kararları devletin yasama ,yürütme, yargı organlarını, idare makamlarını gerçek ve tüzel kişileri bağlar.

Her ne kadar gerek Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararları ve gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereği, mahkemenin hüküm verdikten sonra hükmen tutukluluğuna karar verdiği sanıklarla ilgili herhangi bir tasarrafu söz konusu değilse de; Anayasa mahkemesinin bu kararının şekil olarak ifade ettiği öncelik ve bağlayıcılığı dikkate alınarak hükmen tutuklu sanık Mustafa Balbay'ın tahliyesine, kısa kararımızda hakkında tahliye kararı verilen diğer sanıklar gibi verilen ceza miktarı dikkate alınarak yurt dışına çıkış yasağı şeklinde hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmasına mütaalaya uygundur olarak karar verilmiştir. "denildi. TAHLİYE VE YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

Mustafa Ali Balbay tahliyesine karar vererek, Balbay hakkında yurtdışına çıkış yasağı uygulanmasına karar verdi. 3 sayfalık karar oy birliğiyle alındı. Balbay'ın avukatları Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar üzerine tahliye dilekçesini mahkemeye sunmuştu. Avukat Oktay Yılmaz mahkemenin kararını duruşma salonu önünde açıkladı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.