Öne Çıkanlar kurban Uyanış Filminden İlk Kare! İşte Beyazperdenin Erdoğan Çifti Bülent Arınçtan Enis Berberoğlu açıklaması bursa alman çoban köpekleri AB Türkiye Delegasyonu Başkanı

Bu haber kez okundu.

Erdoğan, Çanakkale'de Konuştu: Türkiye İhanetlere Teslim Olmayacak

Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, () - ÇANAKKALE Deniz Zaferi'nin 99'uncu yıldönümü kutlamaları ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü, saat 09.30'da kordon boyundaki Valilik binası önünde düzenlenen törenle başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törende, 99 yıllık zaferin haklı gururu yaşandı. Törende konuşan Erdoğan, "Türkiye dışarıdan teslim alınamayacağı gibi içerden de ihanetlere boyun eğmeyecek, ihanetlere teslim olmayacak, her türlü ihanete gereken cevabı verecek ve ihanetleri ezecek güçte bir ülkedir" dedi.
18 Mart Stadyumu’nda onarım çalışmaları devam ettiği için bu yıl zafer kutlamaları ilk kez kordon boyundaki Valilik binası önünde yapıldı. Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, Avustralya Türkiye Büyükelçisi James Larsen, Yeni Zelanda Türkiye Büyükelçisi Taha Macpherson, askerler, bürokratlar, öğrenciler ve Çanakkaleliler katıldı.
Tören öncesinde ve tören süresince karadan, havadan ve denizden geniş güvenlik önlemleri alındı. Troy filminde kullanıldıktan sonra Çanakkale'ye getirilerek kordon boyunda sergilenmeye başlayan Troia atı çevresinde toplanan gaziler ve Çanakkaleliler ellerindeki Türk bayraklarıyla zafer coşkusuna ortak oldu.
ALTIN MADALYA TÜRK BAYRAĞINA TAKILDI
Törende, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan tarafından, 1994 yılında TBMM tarafından çıkarılan 3 bin 972 Sayılı Kanun’la 253 bin şehit anısına Çanakkale'ye verilen ve üzerinde 'Çanakkale Geçilmez' yazan altın madalya, Türk bayrağına takıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı eşliğinde altın madalyanın takıldığı Türk bayrağı göndere toka edildi. Öğrenciler tarafından “Çanakkale Şehitleri'ne isimli şiir okundu. Valilik bahçesine kurulan portatif protokol tribününde oturan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, elinde Türk bayrağıyla yanına gelen bir erkek çocuğuyla bir süre sohbet etti. Ardından korumalar tarafından getirilen oyuncak arabayı çocuğa verdi.
Tören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mesajlarının okunmasıyla devam etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in 18 Mart'a ilişkin mesajları okundu.
ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN
Törende konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların 'Mücahit Erdoğan' sloganlarıyla karşılandı. Başbakan Erdoğan konuşmasına, "Şahadetlerinin 99’uncu yıl dönümünde aziz Çanakkale şehitlerimizi bugün bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum. Yine 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle tarih boyunca vatanı için, devleti, milleti ve bayrağı için canını feda etmiş tüm aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet ve geride kalanlarına da sabırlar diliyorum. Allah onlardan razı olsun" diyerek başladı.
ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLMUŞTUR
Başbakan Erdoğan, "Bugün milletçe hem Çanakkale şehitlerimize, hem de tüm aziz şehitlerimize dualar ediyoruz. Şunu burada çok büyük bir iftarla ve memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Eğer bugün millet dua edebiliyorsa, şehitlerinin arkasından fatihalar okuyabiliyorsa, eğer bugün ezan minarelerden özgürce okunabiliyorsa biliniz ki şehitlerimizin ruhları şad olmuştur, muazzez olmuştur. Eğer bu aziz millet bugün hür ve bağımsız şekilde varlığını idame ettiriyorsa yine biliniz ki hiçbir şehidimizin kanı boşa akmamıştır. Şehitlerimize olan şükran borcumuzu bu vatana, bu bayrağa, milletimize ve milletimizin değerlerine sıksımı sahip çıkarak ödüyoruz ve ödemeye devam edeceğiz" dedi.
ZAFERİN 100'ÜNCÜ YILI
Çanakkale Deniz Zaferi'nin bu yıl 99’uncu yıldönümüne ulaştığını belirten Başbakan Erdoğan, "İnşallah rabbim ömür nasip ederse önümüzdeki yıl Çanakkale Deniz Zaferimiz bir asrı geride bırakmış olacak ve biz 100'üncü yılda zaferimizi kutlayacak, şehitlerimizi yad edeceğiz. Çanakkale'de 100'üncü yıl kutlamaları inşallah çok daha farklı olacak. 7 coğrafi bölgeden ve 81 vilayetten ve Çanakkale Savaşları’nda yanımızda yer alan dünyadaki dost ve kardeş ülkelerden temsilcilerin katılımıyla binlerce, 10 binlerce kişi 100'ncü yılın coşkusunu burada, Çanakkale'de yaşayacağız. Çanakkale zaferimiz aslında Kurtuluş Savaşı’mızın bir girizgahıydı. Çanakkale'de elde ettiğimiz zaferle, oradan elde ettiğimiz gurur ve özgüven, özelliklede orada sergilediğimiz birlik ve kardeşlikle Kurtuluş Savaşı’mıza başladık ve zaferle sonuçlandırdık" diye konuştu.
2023 HEDEFLERİ
Türkiye'nin milletçe bir başka önemli 100'üncü yıl kutlamasına, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılı kutlamalarına hazırlandığını da hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
"9 yıl sonra, 2023 de inşallah milletçe büyük bir heyecanı ve coşkuyu yaşayacak, asırlık bir iftiharı hep birlikte hissedeceğiz. 2023 kutlamalarına sadece törenlerle, kutlamalarla ve etkinliklerle geçiştirmeyeceğiz. 2023'ü hedeflerimize ulaşmış olmanın sevinciyle çok farklı, çok anlamlı şekilde idrak edeceğiz. Türkiye'nin milli gelirini 230 milyar dolardan aldık, şuanda 820 milyar dolara kadar yükselttik. İnşallah 2023 yılında Türkiye'nin milli gelirini 2 trilyon dolara ulaştırmış olacağız. Türkiye'nin ihracatını 12 yıl önce 36 milyar dolardan aldık, şuanda 152 milyar dolar kadar ulaştırdık. İnşallah ihracatımızı da 2023'de 500 milyar dolara yükseltmiş olacağız. Kişi başına milli geliri 3 bin 500 dolardan aldık 10 bin 500 dolara kadar çıkardık. Bunu da 25 bin dolara kadar yükselteceğiz. 9 yıl sonra 2023'de Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri konumuna yükseltmiş olacağız. Sadece ekonomik olarak değil Türkiye'yi siyasal ve sosyal anlamda da bölgenin ve dünyanın parmakla gösterilen bir ülkesi konumuna yükselteceğiz. Reformlarını gerçekleştirmiş, en ileri demokratik standartlara kavuşmuş, Avrupa Birliğine üye olma mücadelesinde sonuca ulaşmış, yeni Türkiye'yi inşa etmiş olacağız."
ŞEHİTLERİMİZ BİZDEN BÖYLE BİR TÜRKİYE İNŞA ETMEMİZİ İSTİYORDU
Başbakan Erdoğan, "Herkesin ve her kesimin bir birine saygı duyduğu, birbirinin tercihlerine ve yaşam tarzlarına hürmetle yaklaştığı, hoşgörünün egemen olduğu bir iklimi hep birlikte imar edeceğiz" dedi.
Erdoğan, "Şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Şehitlerimiz bizden böyle bir Türkiye inşa etmemizi istiyorlardı. Şehitlerimiz işte böyle bir Türkiye için canlarını feda etmişlerdir. Onlar kendilerinden sonra gelen nesillerin kutuplaşması, ayrışması için değil, birbirlerine farklı nazarlarla bakması için değil, kendilerinden sonra gelen nesillerin kucaklaşması, bir olması, kardeş olması için hep birlikte Türkiye olması için kahramanca savaşmışlardır" diye konuştu. Erdoğan, şunları söyledi:
"Şurada, Anafartalar'da, Kilitbahir'de Alçıtepe'de Soğanlıdere’de Türkiye'nin 81 vilayetinden ve hatta kardeş ülkelerden gelen şehitlerimiz yanyana, koyun koyuna yatıyorlar. Şehitliklerimizde Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Gürcü, Laz, Roman. Böyle bir ayrım görebilir misiniz? Hayır. Şehitliklerimizde Sunni, Aalevi ayrımını görebilir misiniz? Hayır. Şehitliklerimizde zengin, yoksul ayrımını, okumuş, ümmi ayrımını görebilir misiniz? Şu şehitliklerimizde üniversiteye yeni başlamış gençlerimiz yatıyor. Böyle bir ruh dünyasına sahip milletin torunlarıyız biz, evlatlarıyız biz. Vatanı için kanını feda edenler, birbirleri arasında ayrım yapmıyor, birbirlerine kardeş nazarıyla bakıyorsa onların torunları da birbirleri arasında ayrım yapamaz. Birbirlerine farklı nazarla bakamaz. Kim ki bir başkasını etnik kökeninden, dilinden, kültüründen dolayı tahkir ediyorsa, biliniz ki Çanakkale şehitlerini incitmektedir. Kim ki bir başkasını inançlarından, mezhebinden, manevi değerlerinden, kılık kıyafetinden, başörtüsünden, sakalından, bıyığından dolayı tahkir ediyorsa biliniz ki o Çanakkale şehitlerinin ruhunu muazzem etmiştir. Şehitlerimiz bir bayrak için bir vatan için tek bir millet tek bir devlet için canlarını ortaya koydular. Bize düşen bu kutsal emanete sahip çıkmak, ortak değerler altında bir ve beraber olmaktır."
HER TÜRLÜ İHANETE GEREKEN CEVAP VERİLECEK
Türkiye'nin büyük savaşların, büyük bir mücadelenin, büyük fedakarlıkların ve büyük zaferlerin üzerine kurulmuş bir devlet olduğuna vurgu yapan Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
"Türkiye dünyanın en güçlü, en donanımlı orduları karşısında göğsündeki imanı ortaya koymuş, o iman ve kahramanlıkla destanlar yazmış bir büyük devlettir. İmandır, o cevher ki ilahi ne büyüktür, imansız olan paslı yürek sinede yüktür, Tarih boyunca Türkiye’yi esir almaya ve Türkiye'nin istiklalini boğmaya çalışan her devlet, çok açık bir yenilgi ve hezimetle geldiği gibi gitti. Türkiye dışarıdan teslim alınamayacağı gibi içerden de ihanetlere boyun eğmeyecek, ihanetlere teslim olmayacak, her türlü ihanete gereken cevabı verecek ve ihanetleri ezecek güçte bir ülkedir. Milli güvenliğimize yönelik her saldırı, karşısında Türkiye'nin iman dolu göğsü gibi serhaddini bulacaktır. Çanakkale'nin aziz şehitlerinin torunları olarak istiklalimizden, istikbalimizden, özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyiz ve vermeyeceğiz. 99 yıl önce bugün donanmalar, zırhlı gemiler, torpidolar, toplar, mitralyözler, hatta uçaklar bu milletin imanlı evlatlarının kahramanlığı karşısında silinip gitmişlerdir. O modern silahların teslim alamadığı Türkiye'yi hiz bir fitne girişimi, hiçbir ahlaksız saldırı, hiçbir namert taarruz da teslim alamayacaktır. Türkiye üzerine hesapları olanlar bilsin ki Çanakkale 99 yıl önce geçilmemiştir, bugün de yarın da geçilemeyecektir. Milletimizin imanı ve kardeşliği Çanakkale ruhunun çiğnenmesine asla müsaade etmeyecektir. Biz Çanakkale şehitlerimizle gurur duyuyoruz. 77 milyonun buradaki manzarayı görmesini, bu şehitlikleri ziyaret etmesini, buradaki ruhu özümsemesini yürekten arzuluyoruz. 12 yıl önce yılda 250 bin öğrenci veya vatandaş burayı ziyaret ederken hamdolsun bugün 2 milyon 2.5 milyon öğrenci ve turist artık bizim şehitliklerimizi, Çanakkalemizi ziyaret eder hala geldi."
Konuşmasının ardından kürsüden inerek protokol tribününe yürüyen Başbakan Erdoğan'a şehit ve gazi yakınları, şehit ve gazilere ait fotoğraflar ve hediyeler verdi. Çanakkale Savaşları şehidi Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu Turgut Kaçmaz, Başbakan Erdoğan'a, 1915'de babası Hüseyin Kaçmaz'a verilen Çanakkale madalyasını gösterip, bu madalyadan bütün Çanakkale'de savaşanların yakınlarına verilmesini istedi.
Tören, halk oyunları gösterisi ve resmi geçit töreniyle sona erdi. Resmi geçit töreninde şehit yakınları da kortej halinde Erdoğan'ın da bulunduğu protokol tribünün önünden yürüdü.

BG,EK(İÖ/SS) (FOTOĞRAFLI)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
ankara escort, eryaman escort, ankara escort, bursa escort