Öne Çıkanlar İstanbul Şehit Teröristler diyarbakır Türk

Bu haber kez okundu.

Ek Bilgi // Başbakan Erdoğan, Japon Başbakani Ile Ortak Basin Toplantisi Düzenledi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Dolmabahçe'deki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesi kabul edilen ortak bildiriyle Türkiye-Japonya ilişkileri "Stratejik Ortaklık" seviyesine yükseltildi. Ayrıca imzalanan nükleer enerjinin barışçıl amaçla kullanımına ilişkin işbirliği anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin nükleer güç santrallerinin ve nükleer güç sanayisinin geliştirilmesine ilişkin hükümetler arası anlaşma ile Sinop Nükleer Enerji Santrali'nin inşası bağlamında Japonya'ya münhasır müzakere hakkı verildi. BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN MARMARAY TEŞEKKÜRÜ

Konuşmasına Cumhuriyet'in 90. yıl dönümünün Türkiye'ye,demokrasiye, millete hayırlar getirmesini dileyerek başlayan Başbakan Erdoğan, "Bu vesileyle Japonya Başbakanı Shinzo Beyi, Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yıl dönümünde gerçekleştirdiğimiz Marmaray'ın açılış töreninde, Mayıs ayından sonra kısa sürede ikinci kez Türkiye'ye gelmek suretiyle verdikleri sözü de tuttuklarından dolayı şahsım ve milletim adına kendilerine şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Özellikle böylesi anlamlı bir günde bir arada,Taisei firmasının Nurol-Gama firmalarımızla birlikte bu muhteşem eseri inşa etmeleri bizleri çok çok mutlu etti. Ve biz Yenikapı'dan ayrıldıktan sonra arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre tıklım tıklım dolu olmak suretiyle Ayrılıkçeşmesi'nden ta Kazlıçeşme'ye kadar 10 dakika arayla gidiyor, geliyor ve böylece bu anı, bu heyecanı milletçe yaşıyoruz. Tabi buna fırsat verdikleri için gerek Japon hükümetine, gerekse de firmalara teşekkür ediyorum"diye konuştu. STRATEJİK ORTAKLIK

Kabul edilen ortak bildiriyle Türkiye-Japonya ilişkilerinin "Stratejik Ortaklık" seviyesine yükseltildiğini belirten Erdoğan "Ayrıca imzalanan nükleer enerjinin barışçıl amaçla kullanımına ilişkin işbirliği anlaşması ve TürkiyeCumhuriyeti'nin nükleer güç santrallerinin ve nükleer güç sanayisinin geliştirilmesine ilişkin hükümetler arası anlaşma ile Sinop Nükleer Enerji Santrali'nin inşası bağlamında Japonya'ya münhasır müzakere hakkı verildi. Nükleer enerji santrali konusunda ev sahibi hükümet anlaşması müzakereleri devam ediyor. Sayın Başbakan ile bugün yaptığımız görüşmelerde, ikili ilişkilerimizde son 6 ayda yaşanan gelişmeleri ele aldık. İkili ilişkilerimizi stratejik ortaklığımıza yaraşır, yakışır bir şekilde geliştirmenin iradesini ortaya koyduk. Bu arada tabii bölgesel ve ulusalararası sorunları ele alma imkanımız oldu. Biz de 2015-2016 hedeflerine yönelik kendilerinin desteğini istediğimiz gibi, 2020 EXPO İzmir fuarıyla alakalı yine kendi desteklerini özellikle kendilerinden rica ettim. Ve bu arada Japonya'nın saygın 10 iş adamıyla,10 firmasıyla Türkiye'nin yine saygın 10 firması, 10 iş adamı, iş kadınıyla birlikte toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantıyla birlikte de geçmişe yönelik bazı attıkları adımlar olmasına rağmen bundan sonra ne gibi adımlar atabiliriz,nasıl bir heyecanı sürece katabiliriz ve Ocak ayında da şahsımın heyetimizle birlikte Tokyo'ya yapacağımız ziyaretin bugün bir nevi ilk adımlarını attık diyebilirim ve Ocak ziyaretini de bundan dolayı gerçekten çok çok önemsiyorum. Tabii bu arada serbest ticaret anlaşması müzakerelerine de en kısa sürede başlanmasını arzu ediyoruz. İkili ticaret hacimimizi şu anda 4 milyar doları çok daha fevkine, bundan önce belirlediğimiz rakamlara en kısa sürede çıkaralım istiyoruz. İnanıyorum ki bu buluşma, bu bir araya geliş, bu sinerji meydana getirilecektir" şeklinde konuştu. "TÜRK-JAPON DOSTLUĞU TEMALI BİR SİNEMA FİLMİ PROJESİ ÜZERİNDE DE ÇALIŞIYORLAR"

Sayın Abe'nin geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye'yi ziyareti sırasında kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti ile Japonya arasında "Stratejik Ortaklık" kurulmasına ilişkin ortak bildiride yer alan önemli konulardan birisi Türkiye ve Japonya'nın Türkiye'de ortak bir bilim ve teknoloji üniversitesi kurmalarıydı. Bununla ilgili mütevelli heyet listeleri belirlenmiş vaziyette. Bu yönde çalışmalar şu anda devam ediyor. Kısa bir sürede ciddi mesafeler alınmış vaziyette. Önümüzdeki yıl Türkiye ve Japonya arasında diplomatik ilişkilerin 90.yıl dönümünü aynı zamanda kutlayacağız. 2015'te ise Ertuğrul Fırkateyni faciasının 125. yıl dönümünü anacağız. İnanıyorum ki, bu alanda gerçekleştirilecek olan 90 ve 125. yıl etkinlikleri, Türk Japon dostluk bağlarına ve ilişkilerimizin düzeyine yaraşır şekilde olacaktır. Bildiğiniz gibi Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit döneminde iade-i ziyaret için Japonya'ya giden Ertuğrul Gazi Fırkateyni 1890 yılında dönüş yolunda Japonya açıklarında batmış ve mürettebatının büyük kısmı şehit olmuştur. Hiç kuşkusuz bu kaza son derece trajikbir olay. Ancak bu trajedi, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk, ortak değerler ve karşılıklı saygıya dayanan güçü ilişkilerin temelini oluşturması bakımından ayrıca önem arz ediyor. Türkiye ve Japonya, Ertuğrul Fırkateyni faciasında ortaya çıkan Türk-Japon dostluğu temalı bir sinema filmi projesi üzerinde de çalışıyorlar. Bu projenin en kısa sürede hayata geçirilmesi ortak temennimizdir. Sayın Abe'nin ziyareti, Japonya ile somut projeler temelinde heralanda hızlı gelen ilişkilerimiz için bir temel oluşturmuştur." "KAZA HİÇBİR ZAMAN YÜZDE 100 YOKTUR' DENİLEMEZ"

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: Japonya ile antlaşma imzalarken biz Japonya'nın bu konudaki ileri teknolojide geldiği noktayı biliyoruz. Enerji bakanlığı bakan ve yetkili arkadaşlar gerekli araştırmaları yerinde yaptılar. Bir Fukuşima olayı vardır ama biz şunu da biliyoruz ki kaza hiçbir zaman yüzde 100 yoktur' denilemez, milyonda 1 de olsa böyle bir tehlike, böyle bir kaza olabilir. Bunları da görmemezlikten gelmek mümkün değil. Onun için de biz şu anda böyle bir nükleer enerjinin olması gereğine inanıyorsak, bu adımı atarız. Nitekim birinci adımımızı, Rusya Federasyonu ile attık. İkinci adımı da şu anda Japonya ile atıyoruz ve şu andaki bütün arzumuz, hızla bu yatırımı gerçekleştirebilmektir. "HAYIRLI OLSUN DİYORUM"

Erdoğan, nükleer santralde yaşanabilecek kaza ihtimaliyle ilgili bir soruyu "Milyonda 1, zaten sizin tasarrufunuzda değil. Tasarrufunuzda olsa, milyonda 1'i de siler atarsınız. Bu tür yatırımların, hangi alanda olursa olsun, kazası olmayan bir yatırım yoktur. Yani uçaklara biniyoruz değil mi? Elimizde yüzde 100 garanti var mı? Her şey başımıza gelebilir. Ama burada adeta yüzde 100 güvenlik tedbirini, her marka, firma yatırımını yaparken almaktadır. Ama buna rağmen uçaklar da düşüyor; düşmez diye bir şey yok. Araçlara biniyoruz. Araçlar kaza yapıyor. Şimdi kaza yapıyor diye araca binmeyecek miyiz, uçaklara binmeyecek miyiz? Bunların hepsi olağan şeylerdir. Ama buradaki hata payını minimize etmek, şüphesiz ki ideal olanıdır. Kaldıki en ileri teknolojiyi, Japonya şu anda bizim Sinop nükleer enerji santralimizde müşterek, birlikte yapacağımız çalışmalarla, inanıyorum ki bu yatırımda ortaya koyacaklardır. hem bu Japonya için gereklidir hem Türkiye için gereklidir ve biz birbirimize inanarak ve böyle bir ortaklığı da tesis etmek suretiyle bu adımı atmış bulunuyoruz. Hayırlı olsun diyorum" şeklinde yanıtladı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.