Öne Çıkanlar hesapları seferler silah petrol sahte polis

Bu haber kez okundu.

Bakan Avci:
MİLLİ Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) işbirliğinde, Hilton Otel'de düzenlenen, "Her Çocuğun Nitelikli Eğitime Erişiminin Sağlanması: Bölgesel Bakanlar Düzeyi Eğitim Konferansı"nın, "2015 Sonrası Kalkınma" konulu oturumunda konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bin yıl kalkınma hedeflerinin hayata geçirilmesi için, 2015 yılının son tarih olduğunu vurgulayarak, "Eylem çağrısı ile bölge bazında görüş birliğini sağlamak ve yürütülen politikalara ivme kazandırmak adına iki gün boyunca çok verimli tartışmalar gerçekleştirildi. Bu tartışmaları 2015 sonrasına ilişkin gelecek planlarını da kapsayacak şekilde sürdürebiliriz. 2015 sonrası için nasıl bir gelecek istiyoruz? Geleceğimizin arzu ettiğimiz gibi şekillenebilmesi için, şimdiden hedeflerimizi iyi tanımlamalıyız" dedi. Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'nin eğitim sektörüne de belirli kazanımlar getirdiğini anlatan Avcı, "Ancak toplumsal refahın iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında hâlen ulaşılması gereken önemli hedefler bulunmaktadır. Bu amaçla geçtiğimiz ay ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul'da '2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üzerine Avrupa ve Orta Asya'dan Perspektifler' başlıklı bölgesel bir istişare toplantısı düzenlenmiştir" diye konuştu. Geçen ay düzenlenen toplantıda öne çıkan önemli başlıklardan birinin de eğitim olduğuna dikkati çeken Avcı, uluslararası kalkınma gündeminin tartışıldığı bugünlerde sorumluluklarının daha da arttığı bir döneme girdiklerini belirtti. Toplum refahını artırmanın, sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlamanın, eğitimdeki ilerleme ile doğru orantılı olduğunu söyleyen Avcı, kalkınma gündeminin belirlenmesinin, bütün hükümetlerin ve küresel kalkınmaya katkıda bulunma amacıyla kurulan uluslararası kuruluşların bölge halklarına karşı en büyük sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı. "MEVCUT UYGULAMALARIN DAHA DA GELİŞTİRİLMESİ GEREKİR"

Bölge düzeyindeki mevcut uygulamaların daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Avcı, 2015 sonrası gündemi şekillendirmek için bazı hususlara da odaklanılması gerektiğini dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti: "Çocukların ve gençlerin bir üst eğitim kademesine geçiş süreçlerinde etkin rehberlik ve yönlendirme hizmetleriyle sistemdeki devamlılıklarının sağlanması, verimli insan kaynağı kapasitesini oluşturacağı için çok önemlidir. Öğrenciler, aileler, öğretmenler gibi eğitim paydaşlarının eğitimin yönetimi ve yeniden yapılandırılması süreçlerine katılımlarını sağlayacak yöntemler geliştirerek, eğitimin kalitesi arttırılmalıdır. Okul ve işgücü piyasası arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi yoluyla gençler, çağın ihtiyaçlarına uygun becerilerle donanmış olarak istihdama katılmalıdır." BAKAN'IN "DERSHANE ESPRİSİ"

Oturumun ardından UNICEF İcra Başkan Yardımcısı Yoka Brandt ve Gençlik temsilcisi Anna Susarenco ile bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Avcı, gazetecilere, "Bu konferansla ilgili bu konuştuığumuz konularla ilgili sorular sormalarını istiyorum. Tabiki gündemimizde bir bakana sorulacak bir çok sorunuz var. Bu güzel konfreransın amacına ulaşabilmesi için sizin sorularınızında bu konuda olmasının büyük fayda var" dedi. Bunun üzerine salonda bulunan gazetecilerden herhangi bir soru gelmemesi üzerine Bakan'ın "Tamam 'Dersane'yi sorun o zaman" demesi üzerinde salonda gülüşmeler oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.