Öne Çıkanlar İstanbul Şehit Teröristler diyarbakır Türk

Bu haber kez okundu.

'ağaçli Yol'da Plan Durdu, Gözler Ihale Iptali Davasinda
DANIŞTAY 6'ncı Dairesi’nin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın İzmir Bornova'da Ağaçlı Yol mevkiindeki 54 bin 181 metrekarelik Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü’nün yeraldığı araziyle ilgili imar plan değişikliğinin yürütmesini durdurması üzerine, gözler satışın iptali davasına döndü. Bornova Belediye Başkanı CHP’li Kamil Okyay Sındır, yürütmeyi durdurma kararının esastan alınacak kararda planın iptaline dönüşmesini, hem de satışın iptali davasına etki etmesini beklediklerini söyledi.
Danıştay 6'ncı Dairesi, İzmir’de protestolara neden olan Bornova Ağaçlı Yol’daki Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü’nün 54 bin 181 metrekarelik arazisiyle ilgili imar plan değişikliğinin yürütmesini, Bornova Belediyesi tarafından açılan davada durdurdu. Mahkemenin 12 Eylül tarihli kararı 19 Kasım tarihi itibarıyle Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nde (UYAP) yayınlandı.
Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Danıştay’ın kararı üzerine makamında yaptığı basın toplantısında, Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü’nün yeraldı arazinin hem Bornova hem de İzmir için önemli bir yeşil alan olduğunu söyledi. Kent içinde, Kültürpark’ın dışında, İzmirlilerin nefes alacağı, vakit geçirecekleri yeşil alan, park düzenlemesi olacak yer kalmadığına işaret eden Başkan Sındır, "Burada Özelliştirme İdaresi Başkanlığı bölgesel yeşil alanı imar plan değişikliğiyle konut ve ticaret alanına dönüştürdü. Alan bütününde emsali 2’ye çıkardı, metrekare başına 2 misli inşaat hakkı tanıdı ve 10 kata kadar yükseklik hakkı tanıdı. Yoğunluğu ve rantı arttırdı. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildi" dedi.
PLANIN DA İHALENİN DE İPTALİNe ETKİSİ OLMASINI DİLEDİ
Bornova Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası’nın, Özelleştirme İdaresi’nin bu plan değişikliğinin iptali için dava açtığını dile getiren Sındır, ancak bu davalarda herhangi bir karar çıkmadan arazinin satışı için ihale yapıldığını söyledi. İhale kararı nedeniyle Danıştay’a, davada ivedi bir karar alınması için yazı yazdıklarını dile getiren Sındır, öte yandan da satışın iptali için dava açtıklarını açıkladı. İhalenin yapılmasının ardından açtıkları davada yürütmenin 12 Eylül 2013 tarihli Danıştay 6. Dairesi kararıyla durdurulduğunu, 19 Kasım’da UYAP’ta yayınlandığını belirten Başkan Sındır, "Mahkeme keşif ve bilirkişi incelemesine kadar yürütmeyi durdurma istemini kabul etti. Ben artık mahkemenin esastan alınacak kararda planı iptal edilmesini ve eski haline dönülmesini diliyorum. İhale satış ilanında da bu açtığımız davayla ilgili alıcılara bilgi verilmemişti. Duvadan haberleri olmadan teklif verdiler. Bu yürütmeyi durdurma kararı ayrı davada verilmesine karşın satış ihalesinin iptaline yönelik açtığımız davaya da etki etmesini diliyorum. Hukuki olarak böyle bir etkisi olacaktır" dedi.
'TELAFİSİ OLMAYAN SONUÇLARI OLABİLİRDİ'
Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün ağaçlı yoldan çıkıp kent dışına çıkmayacağını, yine Bornova’da Laka köyü yakınlarında planlarda belediye hizmet alanı olan bir araziye taşınmak için çalışma yürüttüğünü belirten Sındır, plan değişikliğiyle bu alanın resmi tesis alanına dönüştürüldüğünü dile getirdi. Kamuya, herkesin kullanımına açık olması gereken Ağaçlı Yol’daki yeşil alanların özel mülk alanına dönüştürülmesi için yürütülen bu çalışmalara karşı mücadele ettiklerini dile getiren Sındır, telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşılmasını istemediklerini söyledi.
'AĞAÇ KESİMİNE İNDİRGENMEK İSTENİYOR'
İhalede en yüksek teklifi 120 milyon TL ile veren ortak girişim adına açıklama yapan Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi de olan Murat Akdemir’in "Ağaç kesilmeyecek" sözlerine isim vermeden atıfta bulunan Başkan Sındır, "Olay sadace ağaç kesilmeye indirgenmeye çalışılıyor. Bir iki ağaç kesilmesi tartışması yanlış. Burasını tümü bölgesel yeşil alandır. İzmir’in, çocuklarımızın geleceği açısından önemi olan bir yerdir" dedi.
ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’YLE İLGİLİ KARAR YOK
Başkan Sındır, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın aynı plan değişikliğinde yeralan Karayolları Şube Müdürlüğü olarak kullanılan Ankara Caddesi yakınlarındaki ve Folkart kuruluşu Liva A.Ş.’nin 76 milyon TL ile en yüksek teklifi verdiği 27 bin metrekarelik alanla ilgili açtıkları davadan ise henüz bir karar çıkmadığını söyledi.
NELER OLMUŞTU?
Karayolları Genel Müdürlüğü iki araziyi, satılması için Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’ne devretti. İdare, değerini arttırmak için, 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı’nda bölgesel park olan arazileri AVM, rezidans yapımına olanak sağlayan plan değişikliğiyle, ticaret ve konut alanına dönüştürdü. İnşaat yoğunluğunu da emsal ve kat yüksekliğini arttırarak sağladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve meslek odalarının itirazları dikkate alınmadı. Bu nedenle hem belediyeler hem de meslek odaları yürütmeyi durdurma istemli iptal davası açtı. Ancak, henüz davalarda bir karar çıkmamasına karşın, Özelleştirme İdaresi her iki araziyi de ihaleyle sattı. İhalede en yüksek teklifleri, Karayolları’nın 54 bin metrekarelik arazisi için AK Parti’li Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Murat Akdemir- Armesa ortak girişimi 120 milyon lira ile verdi. 27 bin metrekarelik diğer araziye ise Folkart kuruluşu Liva A.Ş. 76 milyon TL ile en yüksek teklifi sundu. CHP, İşçi Partisi, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları plan değişikliği ve satışı proteste için eylemler, yürüyüşler düzenledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.