2008'deki korkunç olaylarda henüz 2 yaşında olan bir çocuk, bugün hayatta kalmayı başardıysa 17 yaşına gelmiş demektir. Bu süre zarfında, 2008, 2012, 2014, 2021 ve 2023 yıllarında gerçekleşen beş ayrı İsrail saldırısına şahitlik etti.

IMG_0360

Gazze Şeridi'nde yaşayan 2.3 milyonluk nüfusunun yarısından fazlasını 18 yaşın altındaki gençler oluşturuyor.

IMG_0361

'FİLİSTİNLİ ÇOCUK BÜYÜYEMEZ'

Son yaşanan katliamlarda İsrail'in bombalarından sağ kurtulan çocuklar, cesaretleri ve yürekleriyle dünyaya önemli bir insanlık dersi veriyor.

Sosyal medya platformlarında dolaşan bazı dokunaklı örnekler şu şekildedir:

Bir bombardımanda ailesini kaybetmiş olan bir Gazzeli çocuk, "İsrail bizi öldürüyor, dünya seyrediyor" diyerek isyanını dile getiriyor.

Saldırılardan kurtulan bir başka çocuğa, sakinleşmesi için "Büyüdüğünde ne olacaksın?" diye soruluyor. Aldığı cevap, gerçekten insanlık adına önemli bir ders niteliğinde: "Filistinli çocuklar büyüyemez."

IMG_0365

Bir sedye üzerinde yaralı bir şekilde bulunan çocuk, yüzündeki acıyı anlatarak etrafındakilere babasının şehit olduğunu söylediğinde, kararlı bir şekilde "Babam ölmedi, şehit" diyerek duruşunu sergiliyor.

'ÖLÜMDEN KORKMAYIZ'

İsrail'in "Vuracağız" tehdidinde bulunduğu Şifa Hastanesi'nin koridorlarında oynayan çocuklar, Batılı akranlarından ne kadar farklı bir gerçeklikle yüzleştiklerini gösteriyor.

Yeterli tıbbi malzeme bulunmadığı için anestezi olmadan yarası tedavi edilen bir çocuk, Kuran-ı Kerim okuyarak sadece kendisini değil çevresindekileri de sakinleştiriyor.

Diğer Gazzeli bir çocuk, yaralı halde getirildiği hastanede "Nasılsın?" sorusuna "Elhamdülillah iyiyim" diyerek Filistin halkının pes etmeyeceğini haykırıyor.

Kardeşleriyle birlikte yaralı bir halde hastaneye getirilen çocuk, koridorları inletiyor: "Gazze halkı aslandır. Pes etmeyiz. Ölümden korkmayız..."

IMG_0362

ÖPEREK VEDA

Ambulanstan inen bir çocuk, çevresindeki kargaşaya aldırmadan secdeye kapandı.

Diğer çocuklar, kaybettikleri kardeşlerine veda etmek için onları öpüyorlar. Bir baba yaralandığında, küçük çocuk yardım etmek için hemen yanında oluyor. Metanetle, babasının yaralarını siliyor.

Ölüm ihtimaline karşı kimliklerini belirtmek için kollarına isimlerini yazmaları, hepsinin çocukluktan çok erken büyüdüklerinin bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

6 ÜLKEDEN KATLİAM DESTEĞİ

Batılı ülkeler, İsrail'e desteklerini sürdürüyor. ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, sanal ortamda bir araya geldi.

Toplantıda liderler, İsrail'in "terörizme karşı kendini savunma hakkını desteklediklerini" tekrarladılar ve sivillerin korunması için uluslararası insancıl hukuka uyma çağrısı yaptılar.

IMG_0364

'Kıyamet günü' havalanacak, 4 tane var! 'Kıyamet günü' havalanacak, 4 tane var!

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER İFLAS ETTİ: ARAPLAR, BATI'DAN MEDET UMUYOR

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları karşısında, hem Batı dünyasının liderliğini yaptığı uluslararası örgütler, hem de Arap birliği gibi bölgesel yapılar, katliamları durdurmak adına etkili bir çözüm üretemiyor.

Birleşmiş Milletler (BM), ABD'nin müdahaleye karşı çıkmasıyla saldırılara karşı etkin bir şekilde harekete geçemiyor. Aynı şekilde, Arap ülkelerinin bir araya gelerek oluşturduğu Arap Birliği de, uluslararası toplumun beklentilerine karşılık verme noktasında isteksiz kalıyor.

Arap Birliği'nin 22 üyesi, Filistin'e yönelik yapılan saldırılar karşısında caydırıcı bir girişimde bulunmaktan kaçınıyor.

Birleşmiş Milletler'in adaletsiz yapısı, dünya barışının sağlanması için taahhüt ettiği şartları bir türlü yerine getirememesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sıkça gündeme getiriliyor.

IMG_0363

YAHUDİ AYDINLAR BİLE İSYAN ETTİ

Almanya'nın düşünce özgürlüğünü askıya alarak Filistin'e her türlü destek vermeyi yasaklaması, gösterilerde polisin şiddet uygulaması, Yahudi entelektüellerin açık mektup yazmasına yol açtı.

"Farklı düşüncelerin özgürlüğü" adlı mektubu, uzun yıllardır Almanya'da yaşayan 100'den fazla Yahudi yazar, bilim insanı ve sanatçı imzaladı.

Yahudi aydınlar, "Demokratik topluma karşı rahatsız edici tavırları kınıyoruz" dedi.

Sivillere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu ve bunu kınadıklarını belirten aydınlar, "Gazze'deki sivil ölümlerini de aynı sertlikle kınıyoruz.

Son haftalarda eyalet hükümetleri ve belediyeler, Almanya'da Filistin'e dayanışma gösterilerini yasakladı.

Üstelik ülkesinin yürüttüğü savaşa elindeki pankartla karşı çıkan bir İsrailli Yahudi bile gözaltına alındı" şeklinde konuştular.