Recep Tayyip Erdoğan, dün yapılan Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunarak yeni sınır ötesi operasyonun sinyalini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığını bir kez daha vurgulayan sözleri, özellikle komşu Yunanistan'da büyük yankı buldu. "Çevreyi tamamlamak üzereyiz" diyerek terörle mücadelede ciddi hamleler yapılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri mahallede manşetlere taşındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon mesajı özellikle Yunan basınında manşetlere taşındı.

"ERDOĞAN OPERASYONU DUYURDU"

Yunan gazetesi Proto Thema, "Erdoğan, Kuzey Irak'a askeri operasyon düzenleyeceğini duyurdu" manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına geniş yer verilirken, "Türkiye'nin Irak'ta PKK teröristlerinin etrafındaki kordonu sıkılaştıracağını ve sorunun nihayet bu yaz çözüleceğini açıkça ifade etti." ifadeleriyle Türkiye'nin kararlı tutumu çizildi.

"TÜRKİYE SAVAŞA HAZIR"

In.gr, "Türkiye savaşa hazır" sözleriyle manşete taşıdığı haberde, "Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Irak'la olan sınır sorunlarının nihayet bu yaz çözüleceğini söyledi" sözlerini kullandı.

Haberde ayrıca, "Ankara'da kabine toplantısı sonrasında konuşan Erdoğan, ağırlıklı olarak PKK'ya atıfta bulunarak, 'Güney sınırında terör oluşumuyla Türkiye Cumhuriyeti'ne diz çöktürebileceğini düşünenlere yeni kabuslar getirmeye hazırız.' dedi" sözlerinin altını çizdi.

"KABUSU YAŞATACAĞIZ"

Bir diğer Yunan gazete Kathimerini ise manşete taşıdığı haberinde, "Erdoğan: Sınırlarımızda terör devleti kurmak isteyenlere kabus yaşatacağız" başlığını kullandı. Kathimerini Başkan Erdoğan'ın açıklamalarına geniş yer verirken "Yaptığımız operasyonlar sonrasında oluşan boşlukları kapatmaya kararlıyız." sözlerini öne çıkardı.

Almanya'dan son dakika Eurofighter açıklaması Almanya'dan son dakika Eurofighter açıklaması

Ethnos ise Erdoğan'ın "Türkiye kendi sınırlarıyla sınırlı değil, kalbi her yerde atıyor" ifadelerinin altını çizdi. Türkiye'nin terörle mücadele söz konusu olduğunda büyük bir irade sahibi olduğuna vurgu yapan Yunan gazete, Başkan Erdoğan'ın açıklamalarını öne çıkardı.